A második világháború óta a legnagyobb kockázattal nézünk szembe – figyelmeztet Jamie Dimon
Jamie Dimon, a világ talán legbefolyásosabb bankárja (a JPMorgan Chase vezérigazgatója) rendkívüli veszélyre figyelmeztet a részvényeseknek írt éves levelében. Rámutat arra, hogy bár az amerikai gazdaság bízik az ellenálló képességében (a magasabb inflációra és kamatlábakra számít), és optimista a mesterséges intelligenciából származó előnyökben, a jelenlegi geopolitikai események (köztük ukrajnai és az izraeli-Hamász háború, valamint az amerikai politikai polarizáció) által teremtett helyzet „nagy valószínűséggel olyan kockázatokat hoz létre, amely a második világháború óta mindent elhomályosíthat”.
A bankár a levelét egy vészjósló áttekintéssel kezdi a világot fenyegető geopolitikai káoszról.
Amerika globális vezető szerepe megkérdőjeleződik
„2023 ismét a jelentős kihívások éve volt világszerte, a Közel-Keleten és Ukrajnában zajló szörnyű háborútól és erőszakos cselekményektől kezdve a fokozódó terrorista tevékenységen át a növekvő geopolitikai feszültségekig (különösen Kínában). A tavalyi évben szinte minden nemzet megérezte a globális gazdasági bizonytalanság hatásait, a magasabb energia- és élelmiszerárakat, az inflációs rátákat és a változékony piacokat. Bár mindezen események és az ezekhez kapcsolódó instabilitás komoly hatással vannak a vállalatainkra, a kollégáinkra, az ügyfeleinkre és azokra az országokra, ahol üzleti tevékenységet folytatunk, a világ egészére gyakorolt következményeik (az ukrán nép szenvedése, a Közel-Keleten eszkalálódó tragédia és a globális rend lehetséges átrendeződése) – sokkal fontosabbak.
Ezen események kibontakozása alatt kívülről más nemzetek, belülről pedig polarizált választóink kérdőjelezik meg Amerika globális vezető szerepét. Meg kell találnunk a módját, hogy félretegyük nézeteltéréseinket, és a demokrácia nevében partnerségben dolgozzunk más nyugati nemzetekkel. A nagy válságok idején az alapvető szabadságjogaink, köztük a szabad vállalkozás védelmében való összefogás a legfontosabb. Emlékeznünk kell arra, hogy Amerika, ′a szabadságban fogant ország, amely számára az egyik fő alapigazság, hogy minden ember egyenlőnek teremtetett‵, továbbra is a remény jelzőfényét jelenti a világ polgárai számára. A JPMorgan Chase egy olyan vállalat, amely a történelem során képes volt határokat átlépve dolgozni. A vállalat ki fogja venni a részét annak biztosításából, hogy a globális gazdaság biztonságos és védett legyen.
A nyugtalanító helyzet ellenére (melyhez a tavalyi regionális banki zavarok is hozzájárultak), az amerikai gazdaság továbbra is rugalmas, a fogyasztók továbbra is költenek, és a piac ‵puha landolásra′ számít. Fontos megjegyezni, hogy a gazdaságot a nagy mennyiségű kormányzati hiánykiadások és a múltbeli ösztönzők táplálják. Emellett egyre nagyobb szükség van a kiadások növelésére, mivel folytatódik a zöldebb gazdaságra való áttérés, a globális ellátási láncok átalakítása, a katonai kiadások növelése és az emelkedő egészségügyi költségek elleni küzdelem. Ez a piac várakozásánál alacsonyabb inflációhoz és magasabb kamatlábakhoz vezethet.
A mennyiségi szigorítás évente több mint 900 milliárd dollárnyi likviditást von el a rendszerből – még soha nem tapasztaltuk meg igazán egy ilyen mértékű szigorítás teljes hatását. Ráadásul az Ukrajnában és a Közel-Keleten zajló háború – amellett, hogy borzalmas emberi áldozatokkal jár – továbbra is képes megzavarni az energia- és élelmiszerpiacokat, hatással van a migrációra, valamint a katonai és gazdasági kapcsolatokra. Ezek a jelentős és némileg példátlan erők óvatosságra intenek bennünket”.
Infláció és túlzott piaci optimizmus
A bankár szerint a befektetők túlságosan önelégültek, s a kereskedelmi ténykedésük során nem számolnak ezekkel a geopolitikai kockázatokkal.
„A geopolitikai és gazdasági erők ütemezése kiszámíthatatlan – hónapok vagy évek alatt bontakozhatnak ki, és szinte lehetetlen egy évre szóló előrejelzésbe foglalni őket. Ugyanígy előreláthatatlan a kölcsönhatásuk is: előfordulhat, hogy a geopolitikai helyzet végül gyakorlatilag semmilyen hatással nem lesz a világgazdaságra, de az is lehet, hogy meghatározó tényezővé válik.
Folyamatosan aggódunk a tartós inflációs nyomás miatt; az eredmények széles skáláját mérlegeljük a kamatkockázat és az egyéb üzleti kockázatok kezelésére”.
Dimon azt mondta, nem olyan optimista, mint a tágabb piac, mely szerint az amerikai gazdaság „puha landolást” fog elérni, amelyben szerény növekedést és csökkenő inflációt lát. A lágy landolás esélye „sokkal kisebb”, mint az egyes befektetők által várt 70-80 százalék – mondta.
Eközben úgy tűnik, hogy túlságosan nagy hangsúlyt fektetnek a havi inflációs adatokra és a kamatlábak szerény változásaira. De a kocka talán már el van vetve – a fent említett tényezők közül bármelyik meghatározhatja az egy-két évre előre tervezett kamatlábakat. A mai kamatlábak apróbb változásai kisebb hatással lehetnek a jövőbeni inflációra, mint azt sokan gondolják.
Ezért a kamatlábak nagyon széles skálájára vagyunk felkészülve, 2%-tól 8%-ig vagy még tovább, hasonlóan széles körű gazdasági kimenetelekkel – az erős gazdasági növekedéstől a mérsékelt inflációval (ebben az esetben a magasabb kamatlábak a tőke iránti nagyobb keresletből adódnának) az inflációval járó recesszióig, azaz a stagflációig.
Gazdasági szempontból a legrosszabb forgatókönyv a stagfláció lenne, amely nemcsak magasabb kamatlábakkal, hanem nagyobb hitelezési veszteségekkel, alacsonyabb üzleti volumenekkel és nehezebb piacokkal is járna.
E sokféle forgatókönyv szerint vállalatunk továbbra is minimum rendben teljesítene.
Az AI mindent átalakít, de…
„Bár nem tudjuk, hogy a mesterséges intelligencia milyen mértékben és milyen ütemben fogja megváltoztatni az üzleti életünket – illetve hogy milyen hatással lesz a társadalom egészére –, teljes mértékben meg vagyunk győződve arról, hogy a következmények rendkívüliek lesznek, és valószínűleg olyan átalakító erejűek, mint az elmúlt több száz év néhány jelentős technológiai találmánya: gondoljunk például a nyomdára, a gőzgépre, az elektromosságra, a számítástechnikára és az internetre.
Arra számítunk, hogy idővel a mesterséges intelligencia alkalmazása gyakorlatilag minden munkakört bővíthet, és hatással lesz a munkaerő összetételére is”.
Ez csökkenthet bizonyos munkaköri kategóriákat vagy szerepeket, ugyanakkor újakat is létrehozhat.
A bankválságnak vége, egyelőre…
„A 2023-as mini bankválságnak vége, de vigyázzunk a magasabb kamatokkal és a recesszióval – ez nem csak a bankok, hanem az egész gazdaság számára veszélyt jelent”.
Dimon korábban kifejtette, hogy a válságnak vége, feltéve, hogy a kamatlábak nem emelkednek drasztikusan, és nem következik be komoly recesszió.
Ha a hosszú lejáratú kamatlábak 6% fölé emelkednek, és ez az emelkedés recesszióval jár együtt, akkor bőven lesz miért aggódni – nemcsak a bankrendszerben, hanem a tőkeáttételes és egyéb vállalatoknál is.
„Ne feledjük, hogy egy egyszerű 2 százalékpontos kamatemelés lényegében 20%-kal csökkentette a legtöbb pénzügyi eszköz értékét, és bizonyos ingatlaneszközök, különösen az irodai ingatlanok, a recesszió és a magasabb üresedés hatásai miatt még kevesebbet érhetnek.
Ne feledjük azt sem, hogy recesszióban a hitelfelárak általában szélesednek, néha drámai mértékben.
Végül azt is figyelembe kell vennünk, hogy a kamatlábak hosszú ideje rendkívül alacsonyak – nehéz megmondani, hogy hány befektető és vállalat van valóban felkészülve egy magasabb kamatlábakkal teli környezetre”.
Dimon összegez:
„Amikor szörnyű események történnek, hajlamosak vagyunk túlbecsülni a világgazdaságra gyakorolt hatásukat. A közelmúlt eseményei azonban könnyen lehet, hogy olyan kockázatokat teremtenek, amelyek a II. világháború óta mindent háttérbe szoríthatnak – nem szabad félvállról vennünk őket.”
Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!
- Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
- Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
- 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
- In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
- A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés