Kitörhet egy szupervulkán Olaszországban

Bár a szakértők szerint jelenleg nem túl nagy az esélye egy vulkánkitörésnek, az olaszországi Campi Flegrei nevű szupervulkánon tapasztalható egyre gyakoribb rengések kérdéseket vetnek fel a szakértők számára.

A Nápolytól mintegy 20 kilométerre található Campi Flegrei nem hasonlít egy átlagos vulkánra. Ez nem egy hegy, hanem egy 13 kilométer átmérőjű mélyedés, úgynevezett kaldera vulkán. Érdemes megjegyezni, hogy több mint 2,3 millióan élnek a vulkánon vagy annak környékén.

Egyre aktívabb a Campi Flegrei

A Campi Flegrei folyamatosan „lélegzik”, ami azt jelenti, hogy a talaj egyszer emelkedik, egyszer pedig süllyed. A kaldera 2005 óta a „kilélegzés” szakaszában van, azaz a felszíne folyamatosan emelkedik. Augusztusban azonban az olasz Országos Geofizikai és Vulkanológiai Intézet (INGV) közleménye szerint a vulkán szeizmikus aktivitása az elmúlt időben gyakoribbá és intenzívebbé vált, szeptember 27-én pedig egy 4,2-es erősségű földrengés, az elmúlt közel 40 év legerősebb rengése érte a régiót.

Szupervulkán kitörés Campi Flegrei

A Campi Flegrei egy esetleges kitörésének előrejelzése nehézségekbe ütközik. Mivel nem történt kitörés az elmúlt időben, amelynek az adatait össze lehetne hasonlítani a jelenlegi rengésekkel, a vulkanológusok nem tudják pontosan, hogyan viselkedik a kaldera egy kitörés előtt. Ennek ellenére a tudósok nem látják jelét annak, hogy a vulkán kitörne a közeljövőben.

„Nem látunk semmiféle kitörés előtti anomáliát, semmiféle olyan anomáliát, amely arra utalna, hogy a magma feljön.” – mondta Warner Marzocchi, az egyik nápolyi egyetem geofizikusa.

Ugyanakkor a tudósok szerint a Campi Flegrei előbb-utóbb ki fog törni, de azt, hogy a kitörés pontosan mikor fog bekövetkezni, egyelőre nem lehet megmondani.

Érdekes elmélettel álltak elő a tudósok

„Bármilyen kitörés borzalmas lenne a régió számára.” – mondta Mike Cassidy, az angliai University of Birmingham vulkanológusa. „A kitörés esélye alacsony, de nem nulla. Egy nagy kitörés esélye sem nulla. Úgy gondolom, hogy ezt fontos leszögezni ebben a kérdésben.”

A 20. század közepétől kezdve a vulkán egyre aktívabbá vált. Az 1950-es, 1970-es és 1980-as években a kaldera különösen nyugtalan volt, a felszíne rendszeresen megemelkedett és lesüllyedt, amit földrengések sorozata kísért. A legnyugtalanítóbb incidens 1982 és 1984 között történt, amikor a talaj két métert emelkedett, és az épületek megrongálódásától tartva 40 ezer embert evakuáltak a vulkánon elterülő Pozzuoli városából.

Az idei nyár óta a rengések gyakorisága és intenzitása is megugrott a térségben, október 2-án például egy 4-es erősségű rengés érte a régiót. Júniusban egy tudóscsoport publikált egy tanulmányt, amelyben megpróbálták megfejteni a vulkán viselkedését az elmúlt 70 évben. Ha a szakértők elmélete helyes, akkor a tanulmány magyarázatot adhat a jelenlegi eseményekre is.

Szerintük a következő történik: 8-10 kilométeres mélységben van egy aktív magmatározó, amely folyamatosan gázokat bocsát ki. A gáz egy része egy nagyjából 3 kilométerrel a felszín alatt lévő üregben reked, egy része pedig kisebb nyílásokon keresztül távozik olyan helyeken, mint például a folyamatosan kellemetlen szagú Solfatara-kráter.

A kutatók azt feltételezik, hogy az 1950-es években nagyobb mennyiségű magma került az üreg közelébe, kissé megrepesztve azt, és megemelve a kérget. Miután a magma lehűlt, és a felesleges gáz a felszínre távozott, a talaj lesüllyedt.

A tudósok szerint a vulkán „előbb-utóbb újra ki fog törni”

Ha a felszín emelkedése folytatódik, akkor akár egy nagyobb kitörés is elérheti a felszínt. Ebben az esetben a legvalószínűbb, hogy a vulkáni gáz egyszerűen feltör, és nem okoz kárt. Egy másik lehetőség, hogy a gáz egy helyre koncentrálódik, és a régióban nagyobb robbanások is bekövetkeznek. A legkevésbé valószínű forgatókönyv a legaggasztóbb: a felszínre törő gázok magmát is hozhatnak magukkal, ami egy hatalmas vulkánkitörést eredményezne.

A Campi Flegrei egyébként a világ egyik legjobban megfigyelt vulkánja. A talaj deformációját, gázkibocsátását, hőmérsékletét, gravitációs mezőjét és rengéseit folyamatosan monitorozzák és vizsgálják.

Ahogyan az INGV nemrégiben megállapította: „A vulkánkitörés valószínűsége jelenleg viszonylag alacsony, mivel nincs bizonyíték arra, hogy magma emelkedne a felszínre. Ugyanakkor a vulkánnak megállíthatatlan a természetes változása, és előbb-utóbb újra ki fog törni.”