Kirgizisztán 15%-os adót vetne ki a Bitcoin bányászokra

Kirgizisztán 15%-os adót vetne ki a kriptovaluta-bányászatra, ezzel teljesen legalizálva, ám további terheket róva a bányászokra. Az erről szóló jelentés először 2020. júniusában látott napvilágot a kormány honlapján.

A kriptobányászat legalizálásának alapjai már egy ideje le vannak fektetve az ázsiai országban. 2018. január 17-én, Kirgizisztán Nemzeti Bankjának vezetője, Tolkunbek Abdygulov azt nyilatkozta, hogy a bank nem akadályozza meg az ország azon polgárait, akik saját felelősségükre szeretnének kriptoeszközökbe fektetni. Tekintettel arra, hogy a kripto-bányászat alapvető fontosságú a kriptovaluták sikerének szempontjából, ez az adójavaslat jelentős hatással lesz a kripto-iparra Kirgizisztánban.

Ennek ellenére, mintha továbbra is lennének kételyek az országban a kriptobefektetések érdemeiről. A Kirgiz Értéktőzsde és a Nemzetközi Pénzügyi Központ Fejlesztési Ügynökség által közösen készített szintén 2018-as jelentés szerint a „nem-professzionális módon  kriptoeszközökben elhelyezett megtakarítások elfogadhatatlan kockázatot hordoznak”.

A törvényjavaslat alapján a virtuális eszközök az ‘érték digitális kifejezőeszközei’, és az adó mértékét a bányászathoz felhasznált villamosenergia költsége alapján kell meghatározni, és az adóalapba a forgalmi adók is beletartoznak.

A kormány arra számít, hogy a kriptobányászatra kivetett adó hozzájárul majd az államháztartás költségvetési bevételeinek növeléséhez.

A Bitcoin-bányászok általában a magas villanyszámla miatt aggódnak, azonban Kirgizisztánban most már az erre kivetett extra adó is okozhat fejfájást.

Kapcsolódó: