Kirekeszt a bankrendszer? A kriptó a válasz!

Világszerte emberek milliói maradnak ki a hagyományos pénzügyi rendszerből, nem csupán azért, mert nincs bankszámlájuk, hanem mert a rendszer alapvető szabályai egyszerűen kizárják őket. Egyesek azért nem férnek hozzá a banki szolgáltatásokhoz, mert nincs megfelelő azonosító dokumentumuk vagy hiteltörténetük, másokat a szigorú pénzügyi szabályozások akadályoznak meg abban, hogy befektetővé váljanak. Vannak, akik olyan országokban élnek, ahol a bankrendszer fejletlen, drága vagy megbízhatatlan, és akadnak olyanok is, akik egyszerűen túl sok tranzakciót hajtanak végre kriptovalutában, emiatt a bankok automatikusan kockázatos ügyfélként kezelik őket.

A pénzügyi rendszer nem mindenkinek elérhető

A Velvet Capital alapítója, Vasily Nikonov szerint, akinek cége egy decentralizált pénzügyi platformként működik, amely lehetőséget biztosít a felhasználók számára, hogy egyszerűbben és átláthatóbban fektessenek be kriptovalutákba, a kriptovaluta lehet a kulcs a pénzügyi egyenlőség megteremtéséhez, hiszen lehetőséget nyújt azok számára is, akik a hagyományos rendszerben akadályokba ütköznek. A kripto világa nem kér bankszámlát, nem vizsgál hiteltörténetet, és nem szabja meg, hogy valaki milyen feltételekkel léphet be a piacra – ezáltal egy igazságosabb, nyitottabb pénzügyi környezetet teremt.

A pénzügyi kirekesztettség problémáját egyre többen felismerik, és erről esett szó a Roundtable című műsorban is, ahol Rob Nelson műsorvezető felvetette a pénzügyi hozzáférés kérdését, rámutatva arra, hogy egyes emberek – legyen az jogi helyzetük, dokumentációs hiányosságaik vagy pénzügyi múltjuk miatt – küzdenek a hagyományos rendszerbe való belépéssel.

„Nyilvánvalóan ezeknek a termékeknek és platformoknak sok ember számára elérhetőnek kell lenniük” – mondta Nelson. „Van egy csoport, amely valahol a legális és illegális élet határmezsgyéjén mozog… Sokan közülük szeretnének tiszta lappal indulni, de soha nem tudtak belépni a rendszerbe.”

Nikonov egyetértett azzal, hogy nem minden pénzügyi rendszerből kizárt személy bűnöző, és sok legális felhasználó is akadályokba ütközik már azzal is, hogy kriptovalutával kísérletezik. „Világosan meg kell különböztetni a bűnözőket azoktól, akik pusztán pénzügyi akadályokba ütköznek” – mondta Nikonov. „Mi tranzakciófigyelési rendszereket használunk, hogy kiszűrjük a tiltott pénzmozgásokat. Például, ha valaki egy nagyobb hackeléshez köthető pénztárcát csatlakoztat a rendszerünkhöz, azonnal letiltjuk.”

Nikonov ugyanakkor rámutatott arra, hogy a bankok még akkor is blokkolhatják a kriptohasználókat, ha semmilyen illegális tevékenységet nem folytatnak. „Miért vannak kizárva egyes emberek az Egyesült Államokban? Például, ha aktív kriptovaluta-használó vagy, és a bankod azt látja, hogy folyamatosan utalásokat végzel fiat és kripto között, egyes bankok egyszerűen befagyaszthatják a számládat.”

A hagyományos pénzügyi rendszer korlátai és a kriptó mint megoldás

A Blockchain Founders Fund alapítója, Aly Madhavji szerint a kripto lehetőséget nyújthat arra, hogy az elavult pénzügyi szabályozásokat megkerüljük, amelyek kizárják az embereket a befektetési lehetőségekből. „Ez egy globális ipar, amely valóban kiegyenlítheti a játékteret” – mondta Madhavji. „Ha belegondolunk a hagyományos szabályokba, felmerül a kérdés: ki az akkreditált befektető? Ha valakinek van egy mesterdiplomája, de nincs egy millió dollárja vagyonban vagy megfelelő jövedelme, akkor az Egyesült Államokban nem minősül akkreditált befektetőnek. Számomra ez abszurd.”

Madhavji szerint a valódi pénzügyi befogadás azt jelenti, hogy a kormányok nem gátolják az emberek hozzáférését a pénzügyi eszközökhöz és befektetésekhez. „Ki akarja, hogy a kormány beleszóljon minden apróságba, amit csinál, és megakadályozza a lehetőségek kihasználását? Ez arról szól, hogy egy hatékonyabb, igazságosabb, és lehetőleg egy jobban működő rendszer jöjjön létre.”

A kriptó elleni pénzügyi szigorítások

Marc Andreessen által elterjesztett „Operation Choke Point 2.0” kifejezés arra utal, hogy a Biden-kormány állítólag újraindította a korábbi Obama-korszakbeli banki szigorításokat. Az eredeti Operation Choke Point (2013-2017) olyan iparágakat célzott meg, mint a fegyverkereskedelem és a marihuána-diszpenzáriumok, pénzügyi szolgáltatásaik korlátozásával. Andreessen szerint a megújult intézkedések a politikai ellenfelek és a kriptovaluta-startupok ellehetetlenítését szolgálják. Elon Musk és Brian Armstrong is elítélte ezt a gyakorlatot, etikátlan és a pénzügyi szabadságot fenyegető lépésnek nevezve.