Kína határozott lépést tett, 53,3 milliárd dollárnyi amerikai állampapírt adott el

Kína a közelmúltban jelentős lépést tett. 53,3 milliárd dollárral csökkentette amerikai állampapír-állományát. Az elemzők szerint a lépés a kínai stratégiai változás erős jele lehet.

Kína csökkenti az amerikai kincstárjegy állományát

Kína jelentősen csökkentette részesedését az amerikai állampapírpiacon. Bár a tendencia az elmúlt évtizedben folyamatos volt, a lépés egy újabb mérföldkő lehet a két ország kapcsolatát illetően. Míg 2011-ben 14% volt a kínaiak részesedése, 2023-ban már csak 3%. A tendencia 2024 első negyedévében tovább folytatódott, mivel a Bloomberg jelentése szerint Kína 53,3 milliárd dollár értékben adott el kötvényeket és kincstárjegyeket. Az amerikai kincstárjegyek második legnagyobb külföldi birtokosaként Kína jelentős eladása potenciálisan elbizonytalaníthatja a piacot és növelheti az amerikai hitelfelvételi költségeket.

A két nagyhatalom közötti ellentét kiéleződni látszik. Az amerikai kormány nemrég arról nyilatkozott, hogy korlátozná az AI modellek exportját, ezáltal megerősítve a nemzetbiztonságot. Joe Biden átfogó vámemeléseket helyezett kilátásba, míg Trump 60%-os vámot vetne ki a kínai árukra. Ezzel párhuzamosan Hszi Csin-ping Putyinnal találkozott, és a két vezető a nyugati hegemóniával szembeni fellépésről tárgyalt.

A lépést sokan a diverzifikációval és az USA gazdasági nehézségeivel magyarázzák. Mások azonban az eladásról gazdasági fegyverként beszélnek, ami tovább élezheti a kereskedelmi feszültségeket. Az első állítást erősíti, hogy az eladással párhuzamosan nőtt az ország aranyállománya. A nemesfém aránya a tartalékokban áprilisban 4,9 százalékra emelkedett, ami a 2015-ig visszamenőleg a legmagasabb érték a jegybank adatai szerint.

Mivel Kína annak ellenére is eladja mindkettőt, hogy közelebb vagyunk a Fed kamatcsökkentési ciklusához, egyértelmű szándékot mutat az amerikai dollár állomány nélküli diverzifikációra.

Állítja Stephen Chiu árfolyam stratéga.

Kína amerikai állampapír állománya többféle módon is hatással lehet az amerikai gazdaságra. Az amerikai adósságok iránti kereslet csökkenése miatt emelkedhetnek a kamatlábak, ami arra kényszeríti a kormányt, hogy magasabb hozamokat kínáljon a befektetők számára. Az amerikai állampapírok jelentős mértékű kínai eladása az amerikai dollárra is lefelé irányuló nyomást gyakorolhat. A gyengébb dollár pedig megfizethetőbbé tenné az amerikai exportot, de drágítaná az importot, ami potenciálisan növelheti az amerikai kereskedelmi deficitet.