Kellemetlen meglepetés Kínának: a ritkaföldfémek nem is olyan ritkák

Miközben Kína újra exportkorlátozásokkal próbálja nyomás alá helyezni az Egyesült Államokat, egyre világosabbá válik, hogy a „ritkaföldfém-fegyver” már nem olyan hatékony, mint egykor. Az USA és más országok alternatív beszerzési forrásokat keresnek – és találnak is.

Kína újabb fegyvert vetett be a kereskedelmi háborúban

2023 óta Peking sorra vezeti be a különféle ritka vagy kritikus nyersanyagokra vonatkozó exportkorlátozásokat, válaszul az Egyesült Államok vámintézkedéseire és technológiai szankcióira. Kezdetben a gallium és a germánium került tiltólistára – két olyan anyag, amely fontos szerepet játszik a napenergia és a félvezetőipar területén. Azóta az intézkedések listája tovább bővült, és 2025 áprilisában hét újabb ritkaföldfémet vontak szigorúbb engedélyezési rendszer alá: a szamárium, gadolínium, terbium, diszprózium, lutécium, szkandium és ittrium mostantól csak globálisan engedélyhez kötötten exportálhatók.

Kapcsolódó tartalom: Ezért nem nyerheti meg Kína a kereskedelmi háborút!

Ezek az úgynevezett „nehéz ritkaföldfémek” különösen fontosak Kína számára, mivel ezen az alpiacon gyakorlatilag monopolhelyzetet épített ki – köszönhetően annak, hogy a világ szinte teljes feldolgozási kapacitása náluk összpontosul.

Miért nem olyan hatásos már ez az eszköz?

A ritkaföldfémek bár nélkülözhetetlenek a modern iparban – például elektromos járművek, radarberendezések, szélkerekek és mágneses technológiák gyártásában – mennyiségük egy-egy termékben minimális. Ez azt jelenti, hogy a készletek hosszabb ideig kitartanak, és az újrahasznosítás, illetve a másodlagos források is sok esetben elegendők lehetnek. Ian Lange, a Colorado School of Mines közgazdász professzora így fogalmazott: „Kína egyetlen lövést engedhet meg magának – és ezt ők is tudják.”

Kína nyomásgyakorlását az is gyengíti, hogy a vállalatok könnyen megkerülhetik az exportkorlátozásokat: egyes országokon – például Belgiumon – keresztül az anyagokat újraexportálják, így végső soron mégis eljutnak az amerikai piacra. Ráadásul a szigorítások bevezetése óta a ritkaföldfémek ára alig változott, ami azt jelzi, hogy a globális kínálat lényegében stabil maradt.

Technológiai válaszok és ipari alkalmazkodás

Több vállalat már reagált az új helyzetre: a Tesla például 2023-ban jelentette be, hogy elektromos motorjaiban 25%-kal csökkentette a ritkaföldfémek használatát, és a jövőben teljes mértékben kiváltaná őket. Bár nem közölte, mivel helyettesítené ezeket, elemzők szerint alternatív mágneses technológiák jöhetnek szóba. Seaver Wang, az amerikai Breakthrough Institute klíma- és energiakutató csapatának vezetője szerint: „Ezek az anyagok olyanok, mint a fűszerek – apró mennyiségben használják őket, hogy javítsák a mágneses teljesítményt, korrózióállóságot és az élettartamot.” Hiányuk nem állítaná le a gyártást, de csökkenthetné a termékek hatékonyságát és élettartamát. Egy elektromos autó például továbbra is működne, de talán kevesebb ideig.

Feléledhet az amerikai bányászat?

Bár a bányászat technológiailag nem bonyolult – sokkal inkább környezetileg megterhelő és gazdaságilag alacsony megtérülésű –, a jelenlegi geopolitikai feszültségek új lendületet adhatnak a hazai kritikus nyersanyagellátás kiépítésének.

Az Egyesült Államokban és Kanadában több ritkaföldfém-lelőhely is ismert, azonban a múltban az alacsony piaci árak és a szigorú környezetvédelmi előírások miatt ezek nem lettek kihasználva. Most viszont – ha Kína komolyan veszi az exportkorlátozásokat – megindulhat a beruházások hulláma. Ian Lange szerint akár két éven belül elindulhatnak új kitermelési és feldolgozási projektek.

A világ kezd felébredni

A kínai nyersanyagmonopólium fenntartása 20 éven át szinte zavartalanul működött. Most viszont fordulópont közeledik. Észak-Európa, Ausztrália, Latin-Amerika, Kanada és az USA is egyre komolyabban veszi a kritikus nyersanyagok stratégiai szerepét – és hajlandó is befektetni a jövőbe. Seaver Wang ezt így fogalmazta meg: „Úgy tűnik, a kínai piaci fölény elérte a csúcsát – és most jön az ellensúlyozás időszaka.”