Kína elutasítja az orosz rubelben érkező tranzakciókat
Miután az Egyesült Államok újabb szankciókkal sújtotta Oroszországot, az orosz állami média jelentései szerint a kínai bankok a rubelben érkező tranzakciók mintegy 80%-át visszautasították.
Egyes források szerint a kínai bankok szándékosan késleltették az orosz rubelben történő fizetések elfogadását. A tranzakciókat hetekig visszatartják, majd különösebb indoklás nélkül elutasítják azokat. Kína ugyanis igyekszik teljes mértékben kihasználni az Oroszországgal és Iránnal szembeni amerikai szankciókat és felerősíteni a kínai jüan szerepét a nemzetközi tranzakciókban. Az oroszok által kezdeményezett tranzakciók 42%-át egyébként már a kínai jüan adja, ami alátámasztja Kína sikereit.
Kapcsolódó: A kínai jüanban történő fizetések 2,5%-kal meghaladják az amerikai dollár Oroszországban
A két ország közötti kereskedelmi forgalom az elmúlt három évben 121%-kal nőtt, és a jüan-rubel tranzakciók a gazdasági kapcsolatok kulcsfontosságú elemévé váltak. A BRICS-tagállamok célja az amerikai dollár elkerülése, ám abban még nem egyeztek meg, hogy a kínai jüan képezze az alternatívát. Mindenesetre a rubelben érkező tranzakciók visszautasítása komoly visszaesés jelenthet az orosz piac számára. A bankok elutasítása miatt Oroszországnak jelentős többletköltségei keletkeznek, mind az időveszteség, mind a fizetési folyamatok késedelme és ára miatt. Emellett a rubelben való fizetések elutasítása korlátozza az orosz állam pénzügyi ellenőrzési képességét, ami növeli a csalások kockázatát.
Meg van kötve Oroszország keze
Az amerikai szankciók több orosz pénzügyi intézményt érintenek, köztük a vezető vállalatokat, multinacionális cégeket, de még a nagy vagyonnal rendelkező magánszemélyeket is. Ezek az entitások élén jártak a rubel forszírozásában, hogy Oroszország megkerülhesse a nyugati szankciókat. Az új amerikai intézkedések azonban éket vertek Kína és Oroszország közé, ami megnehezítette a rubellel való kereskedést.
Az Egyesült Államok intézkedései az orosz állami televíziós csatornára is hatással vannak, mivel a vádak szerint azok megpróbálták befolyásolni az amerikai közvéleményt és beavatkozni az amerikai elnökválasztás eredményeibe. Az intézkedések bejelentésével az FBI több internetes domain lefoglalására készül, amelyek az amerikai kormány szerint érintettek lehetnek. Az orosz nagykövetség egyelőre nem reagált a vádakra.