A bitcoin jöhet ki nyertesként az USA és Kína közötti vámháborúból?

Miközben az USA további gazdasági szankciókat helyez kilátásba, Peking válaszlépései között felmerült a jüan szándékos leértékelése is, ami történelmileg kriptovalutákba irányuló tőkeáramlást hozott magával.
Az Egyesült Államok vámintézkedéseire reagálva a kínai Kereskedelmi Minisztérium világossá tette: „Ha az USA tovább súlyosbítja a vámintézkedéseket, Kína határozottan ellenlépéseket fog tenni saját érdekeinek védelmében.”
Kína fegyverként használhatja a jüant
A szakértők szerint az egyik lehetséges válaszlépés a jüan leértékelése. Ben Zhou, a Bybit társalapítója és vezérigazgatója úgy véli, hogy Kína így próbálhatja tompítani az amerikai vámok hatását. Hozzátette: történelmileg, amikor a jüan gyengült, jelentős kínai tőke áramlott a bitcoinba.
Translation: US vs China Tariff war … China will try to lower RMB to counter the tariff, historically, whenever RMB drops, a lot of Chinese capital flow into BTC, bullish for BTC. https://t.co/OQ4wtSdDWQ
— Ben Zhou (@benbybit) April 8, 2025
Arthur Hayes, a BitMEX alapítója április 8-án az X platformon hasonló véleményt fogalmazott meg. Úgy látja, ha a Kínai Népi Bank (PBOC) valóban leértékeli a jüant, akkor a bitcoin iránti kínai kereslet ismét megugorhat – ahogy az történt 2013-ban, 2015-ben és 2019-ben is.
Bitcoin mint digitális menekülőeszköz
A jüan leértékelése gyakorlatilag csökkenti a lakosság vásárlóerejét, mivel az amerikai dollárral szembeni árfolyam romlik. Ez több dolgot is eredményezhet:
- Drágábbá válik az import
- Erősödnek az inflációs félelmek
- Megkérdőjeleződik a vagyon értékállósága
Ebben a bizonytalan környezetben a gazdagabb kínaiak – vagy azok, akik nem bíznak az állami pénzpolitikában – alternatív eszközöket keresnek, amelyek függetlenek a kínai gazdaságpolitikai döntésektől – itt jön képbe a bitcoin.
A múlt tapasztalatai szerint a jüan gyengülését rendre követte a kínai tőke kriptovalutákba áramlása. 2015-ben, amikor Kína közel 2%-kal leértékelte a jüant, a bitcoin iránti érdeklődés számottevően nőtt. Később, 2019 augusztusában, amikor a jüan árfolyama 7:1 arány alá esett az amerikai dollárral szemben, a bitcoin ára 20%-kal emelkedett. Az elemzők szerint a kínai befektetők fedezeti eszközként használták a bitcoint, részben azért is, hogy megkerüljék a tőkekontrollt és a belföldi pénzügyi korlátozásokat.
A jüan leértékelése tehát új lendületet adhat a kriptopiacnak. A lakosok központi bankba és az állami pénzügyi irányításba vetett bizalma megrendül, ami egyenes utat nyithat a decentralizált megoldások felé, amelyeket sem állami beavatkozás, sem monetáris politika nem befolyásol.