Kína Elon Musknak adhatja el a TikTokot, ha az Egyesült Államok betiltja az applikációt

Elon Musk X közösségimédia-platformja átveheti az irányítást a TikTok amerikai üzletága felett, és közösen irányíthatja a vállalkozásokat egy lehetséges forgatókönyv szerint.

Elon Musk veheti meg az amerikai TikTokot?

A kínai tisztviselők állítólag Elon Musk milliárdos vállalkozót fontolgatják potenciális vevőként a TikTok közösségi médiaplatform egyesült államokbeli tevékenységének átvételére, ha a platformot betiltják Amerikában.

A lépés egy készenléti terv része lehet az új Trump-adminisztrációval való együttműködés során. A TikTok anyavállalata, a ByteDance azonban továbbra is legális csatornákon keresztül próbál küzdeni a tilalom ellen. A TikTok képviselője azonban egyszerűen fikciónak nevezte a jelentést, amit a Bloomberg január 14-én az ügyben jártas emberekre hivatkozva tett közzé.

Az amerikai TikTok betiltása fenyeget

Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága a közelmúltban jelezte, hogy fenntarthatja azt a törvényt, amely előírja a ByteDancenek, hogy eladja vagy leállítsa egyesült államokbeli tevékenységeit. A január 20-án hivatalba lépő Donald Trump megválasztott elnök azonban el akarja halasztani a betiltást. Célja, hogy a tárgyalásokon keresztül lehessen kidolgozni egy megoldást.

2023 márciusában az Egyesült Államok törvényhozói kihallgatták a TikTok vezérigazgatóját, Shou Chewt, azzal a gyanúval, hogy a kínai kormány felhasználói adatokat gyűjt az alkalmazáson keresztül.

Később kétpárti törvényt fogadtak el, amely előírja a ByteDancenek, hogy eladja részesedését a TikTokban. Különben tényleges kitiltással kell szembenéznie az országban, amely most január 19-én lépne életbe. A TikTok betiltására irányuló törekvés két fő aggályra összpontosított: a félelem, hogy a kínai kormány hozzáférhet az amerikai felhasználói adatokhoz és aggodalmat okoz az amerikaiak lehetséges megfigyelése is.

Január 10-én a Legfelsőbb Bíróság meghallgatta a TikTok sürgősségi fellebbezésének érveit, amelyek célja a törvény blokkolása.

A ByteDance azzal érvelt, hogy a törvény sérti a 170 millió egyesült államokbeli felhasználó első kiegészítésére vonatkozó jogait.

A Bloomberg Intelligence elemzői szerint a TikTok egyesült államokbeli tevékenysége körülbelül 40-50 milliárd dollárra tehető.

Áprilisban Musk úgy vélekedett, hogy

„A TikTokot nem szabad betiltani az Egyesült Államokban, még akkor sem, ha ez a tilalom az X platform hasznára válhat. Ez ellentétes lenne a szólás- és véleményszabadsággal. Nem ez az, amit Amerika képvisel.”

Az 1% Better közösségi platform alapítója, Alex Finn így nyilatkozott:

„Teljesen megváltoztatná a piacot, ha fillérekért felvásárolnák a TikTokot, és azonnal elérhetővé válna a videotartalom továbbra is.”

Eközben a kínai közösségimédia-platform képviselője a Varietynek azt mondta:

„Nem várható el, hogy egy nyilvánvalóan fikciót kommentáljunk” – utalva a Bloomberg cikkére.

Nem világos, hogy a ByteDance mennyit tud a kínai kormány megbeszéléseiről, vagy hogy Musk részt vesz-e az ügyben. Az sem világos egyelőre, hogy a Musk, a TikTok és a ByteDance tárgyaltak-e.