Kiderült, kamu volt a londoni Satoshi Nakamoto – de ki és miért csinálta ezt?
A londoni Satoshinak nem meglepő módon senkit sem sikerült meggyőznie a személyazonosságáról. Teljes csőd volt Stephen Mollah kísérlete, hogy bebizonyítsa, ő Satoshi Nakamoto.
Csalónak bizonyult a londoni Satoshi Nakamoto
Egy október 31-i londoni sajtótájékoztatón Stephen Mollah Satoshi Nakamotónak, a Bitcoin ismeretlen alkotójának vallotta magát. Azonban nem tudott meggyőző bizonyítékot szolgáltatni állításának alátámasztására. A Frontline Clubban tartott esemény szkeptikusan hagyta a résztvevőket, mivel a technikai problémák és a ellenőrizetlen állítások teljesen aláásták Mollah hitelességét.
Joe Tidy, a BBC News kibertudósítója azon kevesek egyike volt, akik részt vettek az eseményen. Tidy arról számolt be, hogy Charles Anderson szervező nyitotta meg a konferenciát, aki megjegyezte, hogy az esemény bejelentése óta a hihetetlenül nagy érdeklődés miatt csak két órát aludt az elmúlt 48 órában.
Anderson azt is állította, hogy feltalálta az energiavisszanyerő rendszereket az autókban, és létrehozta a „Britain’s Got Talent” című televíziós műsort. Ekkor a Frontline Club egyik képviselője közbeszólt, hogy tisztázza, hogy az esemény nem kapcsolódik a helyszínhez, és nem is támogatja azt. Ezután egy riporter már távozott is.
Technikai nehézségek és hihetetlen állítások
Amikor Mollah a színpadra lépett, technikai nehézségek miatt nem tudta használni a laptopját az élő bemutatón. Enélkül haladt tovább az előadás, ahol közgazdasági és monetáris tudósként jellemezte magát. Elmesélte, hogy volt több korábbi kísérlete is a kilétének felfedésére. Azt állította, hogy a személyazonosságának felfedésére tett erőfeszítéseket már 2016-ban meghiúsították, és megemlített egy állítólagos BBC interjút Rory Cellan-Jones-szal – amelyet soha nem tettek közzé.
Az újságírók egyre türelmetlenebbé váltak Mollah hosszadalmas elbeszélésével szemben. Konkrét bizonyítékokra vágyott mindenki. Tidy szerint ekkor Mollah egy sor könnyen meghamisítható képernyőképet mutatott be.
Arra a kérdésre, hogy áthelyezne-e bitcoinokat a Genesis blokkból, vagy kriptográfiai bizonyítékot szolgáltatna-e, ami 100%-ig bizonyíthatná, hogy ő Satoshi Nakamoto – Mollah kijelentette, hogy a következő néhány hónapban majd ezt megteszi. Ez a válasz természetesen nem elégítette ki a közönséget. Ezután ismét többen elhagyták a termet.
Mr. Mollah szembekerült egy szkeptikus tömeggel, akik bizonyítékot követeltek
„Megkérdeztem, hogy áthelyezne-e néhány Genesis bitcoint, hogy végre bebizonyítsa, ő Satoshi. Azt mondta, hogy a következő hónapokban majd megteszi ezt. Ekkor elhagytam a konferenciát.” – értékelte az eseményt Tidy.
Arthur van Pelt, aki Craig Wright erős bírálója korábba, szintén nyilatkozott az esemény kapcsán. [Wright egészen a bíróságig ment, hogy bebizonyítsa, ő Satoshi – ahol kiderült, hamisan állította ezt.]
„Még egyszer: nincs tranzakciós aláírás, nem tud C++-ban kódolni, de… tény, hogy legalább 1000-szer kevesebb hamisítást mutatott be, mint Craig Wright, ezt megadom neki.”
A sajtótájékoztatót előző napon a PR London Live sajtóközleményében jelentették be. A közlemény azt ígérte, hogy Nakamoto felfedi személyazonosságát a „növekvő jogi nyomás” miatt. A közlemény azt is állította, hogy az élő bemutató során ellenőrizhető bizonyítékot mutatnak majd be Satoshi azonosíthatósága kapcsán, ami a kriptovaluta történetének legjelentősebb pillanata lesz. Az esemény azonban nyilvánvalóan nem váltotta be ezeket a ígéreteket.
Évek óta csalónak adja ki magát
A sajtóközleményben említett jogi problémák minden bizonnyal a szervezők ellen nemrégiben felhozott csalási vádakkal kapcsolatosak. A Twitteren (X-en) rámutattak arra, hogy a páros: Mr Anderson (a szervező) és Mr Mollah (a londoni Satoshi Nakamoto) évek óta ebből él.
„Az esemény szervezőjét és „Satoshi”-t nemrégiben óvadék ellenében szabadlábra helyezték, miután csalással vádolták őket azért, mert… Satoshinak adta ki magát Stephen Mollah. Mr Anderson (szervező) és Stephen Mollah (a csaló Satoshi) úgy tűnik, évek óta ezen dolgoznak, bejelentéseket tesznek és állítólagos bitcoin 2.0 projekteken dolgoznak.”
Az évek során számos személy vallotta már magát Satoshi Nakamoto-nak, de eddig senkinek sem sikerül minden kétséget kizáró bizonyítékot benyújtani.
Pedig ezt a világ legegyszerűbb dolga lenne bebizonyítani.
Az ilyen állítások ellenőrzésének legegyszerűbb módja lenne az, ha egy ilyen állítólagos Satoshi áthelyezne bitcoinokat olyan címekről, amelyekről ismert, hogy a Satoshihoz tartoznak. Vagy az is elég lenne, ha az eredeti Bitcoin szoftverhez társított kriptográfiai aláírásokat használná. Az, hogy Mollah nem tud ilyen bizonyítékot felmutatni, azt jelenti, hogy nem meglepő módon ő csak egy újabb csaló.
Mivel a konferencia a várt eredmény nélkül zárult, a Bitcoin alkotójának kiléte továbbra is rejtély marad.