Kibertámadás érte az egyik legnagyobb német olajtároló céget
Az Oiltanking és a Mabanaft olajtároló és elosztó cégek rendszerét vasárnap érte hackertámadás. A támadás miatt a teljes német ellátási rendszer ideiglenesen lebénult, és még most is csak korlátozottan képesek kiszolgálni a vevőket.
Teljes leállás
A támadás ugyan nem érintette a Oiltanking globális hálózatát, de a németországi leállást egész Európában megérezték. Mindkét cég a hamburgi illetőségű Marquard & Bahls cégcsoport tagja. Az Oiltanking az olaj tárolása és elosztása mellett még vegyi anyagokkal és gázokkal is foglalkozik, és világviszonylatban az egyik legnagyobb független szolgáltató.
Az Oiltanking németországi központja 11 telephellyel rendelkezik amelyek összesített tárolókapacitása 2.375 millió köbméter. A cég a több közepes méretű ügyfele mellett olyan nagyvállalatoknak is biztosít tárolási lehetőséget, mint a Shell. A támadás után a Royal Dutch Shell azonnal megkezdte a szállítmányok átirányítását más tárolóegységek felé.
Korlátozottan sikerült a helyreállítás
A németországi divízió fő szóvivője, Claudia Wagner, a német Handelsblatt hírújságnak elmondta, hogy a támadás miatt teljes egészében leállt a Oiltanking IT rendszere. Ugyan azóta már sikerült újraindítani az egész németország területét kiszolgáló rendszert, ám az továbbra is csak korlátozott kapacitással működik.
“Jelenleg azon dolgozunk, hogy a vészhelyzeti tervek alapján helyreállítsuk a rendszert, valamint teljes körűen felmérjük a támadás részleteit. Eközben külső szakemberekkel és a hatóságokkal együttműködve tüzetes vizsgálatot folytatunk. “– nyilatkozta Wagner a CyberScoop netes portálnak.
Ismeretlen tettes
Az Oiltanking nem nyilatkozott a támadás részleteiről és arról sem, hogy ki állhatott a háttérben. A német nyomozó hatóság azonban pont a múlt héten adott ki figyelmeztetést, miután egy APT27 nevű kínai hekkercsapat több célpontot is megtámadott az elmúlt hetekben.
Nincsenek véletlenek
Minden bizonnyal nem a véletlen műve, hogy mostanában több német vállalatot is, köztük a Hellmann logisztikai céget, hackertámadás ért. Németország jelenleg is tárgyalásokat folytat Oroszországgal az ukrajnai helyzet kapcsán. Felmerült annak a lehetősége is, hogy Németország kihátrál egy Oroszországgal tervezett gázvezeték egyezményből amennyiben az nem vonja ki csapatait Ukrajnából. Hank Schless, a Lookout vezető biztonsági szakembere szerint még nincs elég információ a birtokukban ahhoz, hogy egyértelműen megállapítsák, hogy ki állt a támadások hátterében.
Ez a cikk is érdekelhet: Egy fehérorosz hacker-aktivista csoport a nemzeti vasúttársaságot támadta