2022 vége óta nem látott csökkenés történt a Tether piaci kapitalizációjában

A Tether USDT, a világ vezető, dollárhoz kötött stabilcoinja, az elmúlt két év legjelentősebb heti piaci értékcsökkenését szenvedte el, ami komoly aggodalmakat váltott ki a piaci volatilitással kapcsolatban. Az USDT piaci kapitalizációja a héten több mint 1%-kal csökkent és 137,2 milliárd dollárra csúszott. Ez a legjelentősebb visszaesés az FTX tőzsde 2022. november második hetében bekövetkezett összeomlása óta. December közepén még rekordot döntött, amikor elérte a 140,72 milliárd dollárt.

A MiCA szabályozás komolyan érinti az EU-ban a digitális eszközök piacát

A csökkenés valószínűleg annak eredménye, hogy több európai uniós (EU) székhelyű kriptotőzsde és a Coinbase (COIN) úgy döntött, hogy eltávolítja platformjáról az USDT-t az EU kriptovaluta-piaci szabályainak (MiCA) való megfelelési problémák miatt. Ezek december 30-án léptek teljes mértékben hatályba, annak ellenére, hogy a stabilcoinokra vonatkozó szabályok már hat hónappal ezelőtt életbe léptek. A rendelet előírja, hogy a kibocsátóknak MiCA-engedéllyel kell rendelkezniük ahhoz, hogy a blokkon belül nyilvánosan kínálhassanak vagy kereskedhessenek eszközalapú tokenekkel (ART) vagy e-pénz tokenekkel (EMT). Az ART olyan kriptoeszköz, amely egy másik eszközre, például aranyhoz, egy vagy több hivatalos fiat pénzhez, kriptotokenekhez vagy ezek kombinációjához kötve igyekszik stabil értéket fenntartani. Az ERT-k egyetlen nemzeti valutához vannak kötve, ahogyan az USDT esetében is.

Az EU-n belüli kereskedők továbbra is tarthatnak USDT-t nem letéti tárcákban, de nem kereskedhetnek vele a MiCA-konform központi tőzsdéken. Az USDT a kriptopiac kapuja, a befektetők széles körben használják a spot kriptopénzvásárlások és a származtatott ügyletek finanszírozására. Mint ilyen, egy tőzsdéről való törlés és a piaci érték csökkenése a közösségi médiában szélesebb körű kriptopiaci visszaesésről szóló spekulációkat váltott ki. Ezek az aggodalmak azonban valószínűleg alaptalanok, és ha van is negatív hatás, az maximum csak az euróövezetre korlátozódhat. Legalábbis így látják piaci szereplők.

Sokak szerint viszont az egész szabályozás csak lassítja az EU-ban a digitális eszközök innovációját. Ami amúgy is nehézkes a szabályozási bizonytalanságok miatt. A Bitblaze X-posztja szerint Ázsia adja a tether kereskedési volumenének legnagyobb részét, akár 80%-át, így az európai MiCA-vezette törlések hatása nem lesz jelentős. A Tether mindenesetre próbálkozik, ezt mutatja, hogy befektetett a MiCA-kompatibilis StablR és Quantoz Payments cégeibe is. Így próbálja bizonyítani a szabályozásoknak való megfelelőség irányába történő törekvését.