Ausztrália sötét oldala? Durva büntetés az interneten lévő téves információkért
Az ausztrál kormány legújabb törvénytervezete jelentős összegű pénzbüntetéssel fenyegeti a technológiai és közösségi médiaóriásokat, amennyiben nem távolítják el a téves információkat platformjaikról.
A javaslat értelmében az ausztrál hírközlési és médiahatóság (AMCA) felhatalmazást kapna arra, hogy a digitális platformok, például a Google és a Facebook számára kötelezővé tegye, hogy nyilvántartást vezessenek a platformjaikon megjelenő félretájékoztatásokról és dezinformációkról, és kérés esetén átnyújtsák azokat.
Ezen túlmenően a médiafelügyelet érvényesíthetne egy szabályrendszert, amely az egész iparágra kiterjedne. Ennek során új intézkedéseket vezetnének be, hogy minél inkább elkerüljék a téves információk előfordulását. A szabályok megszegése esetén az egyes vállalatokat akár 6,88 millió ausztrál dolláros (4,6 millió amerikai dollár), vagy az árbevételük 5%-áig terjedő bírság megfizetésére köteleznék.
Michelle Rowland szövetségi kommunikációs miniszter kijelentette, hogy a jelenlegi kormány „elkötelezett az ausztrálok online biztonsága mellett”.
„A törvényjavaslat biztosítja a médiafelügyelet hatáskörét ahhoz, hogy a digitális platformokat felelősségre vonja a szolgáltatásaikban megjelenő félretájékoztatásért. Továbbá lehetővé tenné az AMCA számára, hogy a motorháztető alá nézzen. Figyelemmel kísérné, hogy pontosan mit csinálnak a platformok, és milyen intézkedéseket tesznek a szabályok betartása érdekében.” – tette hozzá a miniszter.
Online safety is a shared responsibility. We all have a role to play in protecting Australians from scams, mis & disinformation, and cyber abuse.
Today I met with the Meta team, including their Global VP for Public Policy, Joel Kaplan, to discuss how we can do just that. pic.twitter.com/l8BiKS1yee
— Michelle Rowland (@MRowlandMP) June 6, 2023
Bekeményít az ausztrál kormány
Nem is meglepő, hogy sokan meghökkentek a törvényjavaslat hallatán, ami jelentős hatással lehet a szólásszabadságra. Továbbá az sem teljesen világos, hogy a szabályok értelmében mi tekinthető félretájékoztatásnak, és mi nem.
Az ellenzéki politikusok is hangot adtak a véleményüknek, kijelentve, hogy „ez ennél összetettebb, és el kell kerülni a kormány túlkapásait”.
A kormány már jó ideje keményen dolgozik azon, hogy a technológiai óriáscégek működését szabályos keretek között tartsa. Előző évben például a Google 60 millió ausztrál dollár (40 millió amerikai dollár) bírságot fizetett ki, amiért a hatóságok szerint félrevezette az ország fogyasztóit az adatgyűjtéssel kapcsolatban.
Azonban előfordult olyan is a Facebook személyében, mikor konfliktus alakult ki egy óriáscég és a kormány között. 2021-ben a vállalat ideiglenesen megtiltotta az ausztrál felhasználóknak, hogy hírfolyamukban különböző híreket nézzenek vagy osszanak meg a kormány által akkor javasolt médiatörvények miatt.