Kedves Horvátország, miért vagy ilyen drága?

Vége az olcsó horvát nyaralásnak. Brutálisan kilőttek az árak a magyarok közkedvelt nyaralóhelyén.

Az euróövezethez való csatlakozás vagy a helyzet kihasználása a kereskedők és szolgáltatók által olyan áremelkedést hozott Horvátországban, hogy a turisták szája tátva marad. Míg az elmúlt években vígan megérte Horvátországba menni nyaralni, 2023-ra a helyzet megváltozott. Mind a magyar, a mind külföldi nyaralók arról számoltak be, hogy mélyen a zsebbe kell nyúlni, ha valaki olyan felhőtlen és minden földi jóval teli üdülést akar mint a korábbi években.

Ki kér napernyőt 40 euróért?

Hogy csak néhány példát említsünk, az élelmiszerek és alkoholmentes italok +19,2%, az éttermek és szállodák +17%, a szállás és közüzemi szolgáltatások +16,5%, valamint a közlekedés +13,3% áremelkedést könyvelhetettek el. Két napozóágy egy napernyővel akár 40 euróba is kerülhet a legnépszerűbb partszakaszokon, szemben a tavalyi 30 és 25 euróval. A vendéglátóipari szolgáltatások, amelyek árai átlagosan közel 20%-kal emelkedtek, egyes esetekben nem túl inspiráló +43%-ot értek el. Búcsút mondhatunk az olcsó halételeknek is. Míg a közelmúltig kb 25 euróba került egy előétel és egy főfogás, addig ma lazán elkérnek 40 eurót is.

Korábban nyugodtan mondhattuk, hogy Horvátország az „alacsony árak és a gyönyörű tenger” országa. Bár a gyönyörű tenger aduászt még ki lehet játszani, ilyen áremelkedés mellett sokan megfontolják, hogy inkább Albániába vagy Montenegróba menjenek, de ismét népszerű Görögország és Olaszország is.

Alberto Granzotto, az olasz Faita Federcamping egyesület elnöke szerint Horvátország nagyon veszélyes versenytárs volt eddig, hiszen brutális pénzt fektetett az infrastruktúra és a szolgáltatás minőségének javításába, ugyanakkor a mostani áremelkedés sok nyaralót átterelhet a közeli Lignanoba, Bibioneba vagy Lido di Jesoloba. „Azok, akik pusztán anyagi okokból döntenek, vissza fognak térni a partvidékünkre”.

Isztrián fogynak a turisták, Rovinj polgármester aggódik

Sajnos Isztrián sem jobb a helyzet. A magyar turisták körében is igen népszerű Rovinj városának már a polgármestere, Marko Paliaga is aggódik, hiszen nemcsak az euróra átállás miatt nőnek az árak, hanem nagyban közrejátszik a szolgáltatói spekuláció is. A város vezetése attól tart, hogy ilyen árak mellett a vendégek tömegével pártolnak el és inkább a nem is olyan messze lévő Lignano szállodáit gazdagítják. Mindenki maga dönti el, hogy megéri-e egy kiló cseresznyét 20 euróért venni, egy kávéért 1,80 eurót fizetni, egy gombóc fagyiért 3,50 eurót adni vagy négy üveg ásványvízért 14 euróval szegényebbnek lenni. Az viszont tény, hogy Rovinj lett az Adria legdrágább nyaralóhelye.

Paliaga polgármester három nappal ezelőtt az Istra In horvát napilapnak azt nyilatkozta: „Túlzásokba estünk az árakkal, különösen itt, Rovinjban. Az építők még mindig hisznek a fellendülésben, ami nem fog bekövetkezni. Egyes bérlők arra panaszkodnak, hogy üresen állnak a szobáik. Sok versenytársunk van a mediterrán térségben, és az euróval a turisták könnyen összehasonlításokat végeznek. Több vendégünk van, mint tavaly, de kevesebb a fogyasztó.”