Karácsonyi kecske, óriás macska, cipődobálás – furcsa karácsonyi szokások a világban

Ha ünnepled a karácsonyt, valószínűleg a szokásos hagyományokat követed: karácsonyfa-díszítés, ünnepi vacsora az összes jól ismert kísérővel, és ajándékok cseréje a szeretteiddel.
De hallottál már arról, hogy valaki egy KFC ünnepi menüvel üli meg a karácsonyt? Vagy hogy a cipőjét átdobja a vállán? Esetleg arról, hogy karácsony estéjén elrejti a seprűket?
Ha nem, akkor itt az idő, hogy megismerj néhány szokatlan karácsonyi hagyományt a világ különböző tájairól. A hatalmas szalmaszobroktól a karácsonyi szaunákig ezek a legérdekesebb szokások. Talán legközelebb, egy téli utazás során, magad is kipróbálhatod valamelyiket!

Irány a gyorsétterem – karácsonyi KFC-vödör Japánban

Japánban a karácsonyi hagyomány nem a rántott húsról, halról vagy pulykavacsoráról szól –ott bizony „Finger Lickin’ Good” sült csirkét fogyasztanak!
1974-ben a KFC indított egy kampányt, amely arra ösztönözte az embereket, hogy náluk költsék el karácsonyi vacsorájukat. Ez a marketingfogás gyorsan trenddé vált, és azóta a japán családok számára a KFC karácsonyi vödör szerves része lett az ünneplésnek. Évente körülbelül 3,6 millió család rendel előre KFC-t hetekre előre.
A „Kentucky for Christmas” csirkét ma már ünnepi csomagolásban árulják, és ez lett az egyik legszokatlanabb karácsonyi hagyomány Japánban.

Seprűrejtegetés Norvégiában

Norvégiában karácsony estéjén elrejtik a seprűket a házban, hogy megakadályozzák, hogy boszorkányok és gonosz szellemek ellopják azokat! Bár nem valószínű, hogy a boszorkányok tényleg használják ezeket, ez a hagyomány tovább él.

Egy hagyományos svéd karácsonyi kecske

Egy másik norvég szokás a Julebord, azaz a „karácsonyi asztal.” Ez hatalmas lakomát jelent, ahol olyan hagyományos ételek kerülnek az asztalra, mint a sült sertéshas, húsgombócok és gløgg (forralt bor).

Óriási Yule kecskék és Donald kacsa Svédországban

A Gävle városában minden évben egy óriási szalmaszobrot építenek, amely a tradicionális Yule kecskét ábrázolja. Ez a kecske akár 15 méter magas is lehet! Sajnos a kecske szinte minden évben vandálok áldozata lesz, akik megpróbálják felgyújtani, és az évek során 38 alkalommal megrongálták vagy megsemmisítették.
A város minden évben újraépíti a kecskét, és most már 24 órás őrzéssel, kamerákkal és még K9-egységekkel is védik.

Svédországban nem ez az egyetlen karácsonyi érdekesség. 1959 óta hagyomány itt, hogy a lakosság jelentős része december 24-én 15 órakor leül megnézni a tévé elé a Walt Disney 1958-as, „From All of Us to All of You” című karácsonyi különkiadását. A rajzfilm olyan népszerű, hogy az ország három legnézettebb tévéműsora közé tartozik, és sorai gyakran visszaköszönnek a svédek közötti beszélgetésekben is.

Kecskejelmezes férfiak Romániában

Romániában karácsony estéjén kecskejelmezbe öltözött férfiak járják az utcákat éneklőkkel együtt. Az erdélyi falvakban egy egyedi szokás a „Viflaim”, Jézus születésének egy dramatizált előadása, amelyet a közösség fiataljai adnak elő. A résztvevők a háromkirályok, pásztorok és más bibliai szereplők bőrébe bújnak, részletes jelmezekben és verses szövegekkel adják elő a történetet.

foto: BucPress

foto: BucPress

Egy másik népi hagyomány a maszkos játék, amely különösen a szász falvakban népszerű. A maszkok komikus figurákat vagy termékenységi szimbólumokat ábrázolnak, és a táncok, amelyeket viselésükkel előadnak, örömöt és szerencsét hoznak az új évre.

Furcsa ételek Grönlandon

Grönlandon a mattak (bálnabőr blubberrel) és a kiviak (fermentált madárhús) számít karácsonyi csemegének. Ha ez nem vonzó, barbecuzott karibu is gyakran kerül az asztalra.

GrönlandMás hagyományok közé tartozik a nemzeti öltözet viselése az éjféli mise alatt, és ijesztő szellemtörténetek mesélése a családdal karácsony este.

Ördögégetés Guatemalában

A guatemalai népszokás jegyében a helybéliek minden év december 7-én 18 órakor ördögfigurákat égetnek el, hogy a jelképes szertartással elűzzék a gonosz szellemeket az elkövetkező ünnepek előtt. A gyarmati idők egyszerű máglyagyújtásából kiinduló hagyománynak számos követője akad: egy óra alatt mintegy 500 ezer máglyát lobbantanak lángra, miközben tűzijátékok fényei világítják be az égboltot.

Látványos „mummering” Lettországban

Lettországban állították fel az első karácsonyfát Európában. Legalábbis az első hivatalos dokumentum, amely erről az eseményről fent maradt egy 1510-es dokumentum a lett főváros, Riga főterén emelt fenyőről.

Lettországban karácsonykor maszkos csoportok járják a házakat, táncolnak vagy előadást tartanak cserébe ételért és italért. Ha valakit felismernek a maszk alatt, annak le kell vennie a jelmezét.

Lettország

Ukrajna: pókháló a karácsonyfán

A hagyomány egy népmeséből ered, amely egy szegény özvegyasszonyról szól, akinek nem volt pénze, hogy méltóképpen feldíszítse a családi karácsonyfát. Amikor a nénike karácsony előtt nyugovóra tért, megjelent egy pók, és csillogó hálóval szőtte be a fát, ami a napsugarak hatására ezüstté és arannyá változott. Az ukrán családok erre a mesére emlékeznek, amikor csillogó pókokkal és hálókkal díszítik fel karácsonyfáikat.

Gyertyafényes temetők Finnországban

Karácsony estéjén a finnek szeretteik sírjához látogatnak, hogy gyertyát gyújtsanak. Ez békés, világító temetőket eredményez, amelyek még sétára is csábítanak.
A karácsonyi szauna szintén elmaradhatatlan: a családok ilyenkor együtt relaxálnak, és megemlékeznek a „szauna manóról” is.

Izlandi Yule macskák és rothadt krumpli

Izlandon a rossz gyerekek nem szenet kapnak, hanem rothadt krumplit. A történetek szerint a Yule Lads (13 csínytevő fiú) látogatja meg a gyerekeket, és ajándékot hagynak azoknak, akik jól viselkedtek. A gonosz Yule macska viszont azokat üldözi, akik nem kaptak új ruhát karácsonyra!

Cipődobás Csehországban

Csehországban az egyedülálló nők karácsonykor a válluk fölött kidobják a cipőjüket. Ha az orra az ajtó felé mutat, esküvő várható a következő évben.

Pudingdobás Szlovákiában

Szlovákiában a család legidősebb tagja pudingot dob a plafonra karácsonykor. Minél több ragad fenn, annál szerencsésebb lesz az évük.

Venezuela: görkorizás az ünnepi misére

Venezuela fővárosában, Caracasban bevett szokás, hogy a hívek görkorcsolyát húznak, majd közösen gurulnak el a kora reggeli ünnepi misére. A gyerekek úgy fekszenek le, hogy madzagot kötnek a lábujjuk köré, aminek a végét kilógatják az ablakon. Ahogy a korcsolyázók másnap elgurulnak az ablakok alatt, megrángatják a madzagot, így a gyerekek tudják, hogy ideje csatlakozniuk. A templomokból szóló harangszót ilyenkor petárdák hangja kíséri, a mise végeztével pedig egy zenés-táncos dínomdánom veszi kezdetét.

Izland: Jólakötturinn

A Jólakötturinn, vagyis a Yule macska az izlandi folklór óriásira nőtt macskája, amely a legenda szerint a havas vidéken kóborol, hogy felfalja azokat, akiknek nincs új ruhájuk. A vidéki régiókban ugyanis korábban az volt a szokás, hogy a gyapjú feldolgozásában részt vevő dolgozók kemény munkájukért cserében ruhát kaptak jutalmul, ha időben elkészültek. A legendának van egy olyan értelmezése is, hogy a Yule macska nem is az embereket, hanem csak az ételeiket és ajándékaikat nyeli el.

Karácsonyi boszorkány Olaszországban

Az osztrák krampuszhoz hasonlóan az olasz karácsonyi boszorkány, a befana is ijesztően fest. A hagyomány szerint a bibircsókos, hegyes orrú banya január 5-én ajándékokkal és édességekkel lepi meg a jó gyerekeket, míg a rosszaknak szenet hagy hátra, a legnagyobb gézengúzokat pedig lecsapja, majd hazaviszi férjéhez, aki a legenda szerint megeszi őket.