Hatalmas káosz tört ki Ukrajnában, teljesen leálltak a pénzügyi rendszerek

Ukrajna pénzügyi rendszere szombaton káoszba süllyedt, miután a legnagyobb bankok, fizetési szolgáltatások és digitális platformok egyszerre omlottak össze az egész országban.
A hivatalos értesülések szerint a leállást nem külső beavatkozás okozta, de a háború kitörése óta az oroszok sorra indítják a kibertámadásokat.
Leálltak a banki rendszerek és a fizetési szolgáltatások, kibertámadások állnak a háttérben?
Ukrajnában szombaton összeomlottak a banki rendszerek, a fizetési szolgáltatások és a digitális platformok. A kimaradások mögött a Trump-adminisztráció által csökkentett kiberbiztonsági támogatás és a folyamatos orosz kibertámadások állhatnak, ami súlyos kihívásokat jelent az ország pénzügyi infrastruktúrájának.
Április 26-án a lakosok Ukrajna-szerte arról számoltak be, hogy nem tudtak kártyával fizetni a kiskereskedelmi üzletekben, applikációval felszállni a tömegközlekedésre, vagy digitálisan fizetni a taxiért. Az olyan mobilfizetési alkalmazások, mint az Apple Pay, szintén nem működtek, így tízezrek maradtak az alapvető áruk és szolgáltatások kifizetésének lehetősége nélkül.
Ukrajnát a háború kitörése óta rendszeresen érik orosz kibertámadások, de a szombati zavarok esetében még nem állapították meg közvetlen jelét az ellenséges tevékenységnek. A kijevi városi hatóságok szerint a metrórendszer fizetési rendszerének meghibásodását például a rendszert üzemeltető bank műszaki hibája okozta.
„Ez nem kibertámadás, ez egy technikai probléma”
– erősítette meg a probléma okát Olekszandr Fedijenko, az ukrán parlament nemzetbiztonsági bizottságának tagja.
Szerhij Naumov, az ukrán állami takarékpénztár vezérigazgatója a Telegramon közölte, hogy a bank által használt nagy adatközpont leállása okozta a széles körű banki fennakadásokat. Ezzel párhuzamosan a Diia, Ukrajna nemzeti digitális szolgáltatási platformja is leállt. Az adatközpont állítólag egy technikai frissítés miatt omlott össze.
Folyamatosak a kibertámadások Ukrajnában
Bár a szombati eset miatt a hivatalos források nem az oroszokat vádolták, de a 2022-es orosz invázió óta az országot folyamatosan sújtják a legfőképpen Oroszországból indított kibertámadások.
A kiberbiztonság a mai digitalizált világban és hadviselésben a túlélés záloga lehet Ukrajna számára. Az Egyesült Államok éppen ezért korábban számos támogatást nyújtott, a katonai szállítmányok és a hírszerzési együttműködés mellett kiberbiztonságit is.
Azonban a Republikánus adminisztráció 2025 eleji színrelépésével a helyzet változni látszik, a segélyek és támogatások összege csökken. A kritikusok szerint ezzel Trump célja Zelenszkij megtörése és a béke kikényszerítése, azonban ezzel karöltve sokan egy oroszoknak kedvező békét vizionálnak.
Az elmúlt öt évben az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) több mint 200 millió dollárt ölt Ukrajna kiberbiztonsági erőfeszítéseibe. Emellett technikai támogatást és képzéseket is biztosítottak az ukrán kormányzatnak, ezáltal biztosítva az ország infrastrukturális biztonságát és a kibertámadások elleni védelmet.
Érdekelhet: Ilyen előnyökkel járnak a kriptovaluták a háború sújtotta Ukrajnában
A támadások nem, de az amerikai források csökkennek
Az amerikai támogatások elapadását már a kiberbiztonsági vállalatok, végső soron pedig az ukránok is érzik. Számos szerződést töröltek vagy befagyasztottak, aminek következtében gyengülnek az ukránok kibervédelmi képességei, ami az érzékeny információk szivárgása esetén hosszú távon is hatással lehet a háború kimenetelére.
Az USA által biztosított összegek kormányzati hivatalok és infrastruktúrák, gáz- és energiaipari vállalatok, sőt még nukleáris létesítmények kiberbiztonságát is finanszírozták. Néhány program még Trump első ciklusa alatt kapott zöld utat, a Biden-kormányzat határozottan kiállt a támogatások mellett, de a második Trump-ciklus egészen másképp áll az orosz–ukrán konfliktushoz.

Az Egyesült Államok által Ukrajnának biztosított összegek a háború kitörése óta. Forrás: Council on Foreign Relations
A háború kitörése óta az Egyesült Államok öt nagyobb támogatói törvényjavaslatot fogadott el, összesen mintegy 175 milliárd dollár értékben. Ennek nagy része az ukrán kormánynak szánt támogatás, de jelentős részét a háborúval kapcsolatos egyéb amerikai kormányzati tevékenységekre folyósítják. A háborúval kapcsolatos kiadások ebből körülbelül 128 milliárd dollárt tesznek ki.
Kapcsolódó: Az idő az oroszok oldalán áll a háborúban, állítja egy nyugalmazott francia tábornok
Bár a 2024. áprilisi nagy összegű segély után még decemberben jóváhagytak egy 20 milliárd dolláros kölcsönt, a további támogatások helyzete kérdéses. Trump és alelnöke, JD Vance kemény elvárásokat támasztanak az európai nemzetek felé, miközben gyorsan változó játszmákat és álláspontokat vesznek fel a háborúzó felekkel szemben.
Míg a nagykutyák a saját játszmáikat vívják, Ukrajnában szüntelenül zajlik a háború. A pénzügyi támogatások elengedhetetlenek Ukrajna védelmének biztosításához, aminek egyik legfontosabb eleme a kiberbiztonság fenntartása, ezáltal pedig az ország infrastruktúrájának biztosítása.