Újra 2% alatt az eurozóna inflációja: Kamatcsökkentésre készülhet az EKB?

Az eurózóna inflációs rátái 2024 szeptemberében 1,8%-ra estek vissza, ami jelentős csökkenést jelent az előző hónapban mért 2,2%-hoz képest.

A jelenlegi inflációs adat az Európai Központi Bank (EKB) által kitűzött 2%-os célszint alatt van, ami 2021 óta először fordul elő. Ez a tendencia különösen figyelemre méltó, hiszen 2023 szeptemberében még 4,3%-os inflációt mértek. Az adatok alapján egyértelmű, hogy az árnyomás fokozatosan csökken.

A csökkenés különösen Németországban és Franciaországban volt látványos, ahol az infláció jelentősen visszaesett. A német statisztikai hivatal – Destatis – például arról számolt be, hogy a harmonizált fogyasztói árindex szeptemberben 1,8%-ra csökkent Németországban.

Az EKB következő lépései

Az infláció csökkenése növeli annak a valószínűségét, hogy az EKB újabb kamatcsökkentést hajt végre az október 17-i ülésén. Az EKB már korábban mérsékelte a kamatokat, először 4%-ról 3,75%-ra, majd később 3,5%-ra. A közgazdászok most egy újabb, 3,25%-ra történő csökkentést várnak, amely segíthet az eurózóna gazdasági növekedésének serkentésében. Az infláció mérséklődésével együtt ez a lépés támogathatja a gazdaság élénkülését, miközben további lendületet ad a pénzügyi stabilitásnak.

Christine Lagarde, az EKB elnöke szeptember végén elmondta, hogy az eurózóna gazdasága 2026-ra várhatóan 1,5%-os növekedést érhet el, míg 2024-re 0,8%-os, 2025-re pedig 1,3%-os növekedést prognosztizálnak. Lagarde hangsúlyozta, hogy a munkaerőpiac továbbra is erős, és az alacsony infláció mellett a gazdaság talpra állása folytatódik.

A monetáris politika szigorítása és az infláció elleni küzdelem

Az EKB célja, hogy a kamatlábak fenntartásával kordában tartsa az inflációt. Az intézmény arra törekszik, hogy a kamatlábak megfelelően szigorúak maradjanak, amíg az infláció vissza nem tér a kívánt szintre. Emellett az EKB egy új monetáris politikai stratégiai felülvizsgálatot is indított, amelynek célja, hogy felmérje, milyen hatással vannak a jelenlegi politikai változtatások az inflációra és a gazdasági kilátásokra. Az ilyen intézkedések célja az eurózóna gazdaságának fenntartható növekedése és az árstabilitás fenntartása.

eurozóna infláció grafikon

Az inflációs adatok jól illusztrálhatók a feljebb mellékelt grafikonon, amely az eurózóna inflációs trendjeit mutatja 2020-tól kezdve. Az infláció 2022 és 2023 közötti csúcspontja után a 2024-es jelentős csökkenés világosan kivehető.