Július 22 lenne Európa ítéletnapja?
Két héttel ezelőtt az Északi Áramlat-1 gázvezeték – amely Oroszországból az európai földgáz nagy részét szállítja – 10 napos karbantartása miatti leállás kapcsán a DB FX stratégája, George Saravelos azt írta, hogy ha a gáz kérdése nem oldódik meg az elkövetkező hetekben, az az energiaellátás zavarainak kiszélesedéséhez vezethet, ami jelentős hatással lesz a gazdasági növekedésre, és természetesen sokkal magasabb inflációt hoz, vagy ahogy ő fogalmaz: „a piacnak az elmúlt hónapokban a globális növekedés lassulásával kapcsolatos aggodalmain túl, ami az elmúlt napokban Európában kibontakozik, az egy újabb nagy negatív kínálati sokk.”
Jim Reid, a DB munkatársa szerint július 22-e, a gáz újraindulásának napja, az év legfontosabb napja lehet: „július 22-re lehet, hogy megtalálják az alkatrészeket, és a kínálat normalizálódni kezd. Bárki, aki azt mondja, hogy tudja, mi fog itt történni, az csak találgat, de minimumként ez egy hatalmas fókuszpont kell, hogy legyen mindenki számára a piacokon.”
Két napja leállít a csővezetéken történő szállítás 10 napra. A piac most a legrosszabb forgatókönyvre készül: mi történik, ha Oroszország július 22-én nem nyitja meg a gázcsapot? A Bloomberg Európa „világvége forgatókönyvének” nevezte az eseményt.
Itt már senki sem optimista
Íme egy kis ízelítő abból, hogy a Wall Street szerint mi fog ekkor történni: Az európai részvények 20%-os zuhanása. Az euró mindössze 90 centre süllyed, mielőtt a világ egyik legnagyobb gazdaságát totális recesszió sújtaná.
Nyilván sok tényezőtől függ, hogy mi is vár Európára, például a leállás hossza, az ellátáscsökkentés mértéke és az, hogy az országok meddig mennének el az energiaadagolásért, így bárki előrejelzése legfeljebb találgatás. Ennek ellenére a forgatókönyvek katasztrofálisak.
Joachim Klement, a Liberum Capital stratégiai vezetője úgy fogalmazott: „A nagy ismeretlen az, hogy a Németországban, Lengyelországban és más közép-európai országokban kezdődő sokk hogyan fog visszahatni Európa többi részére és a világra. Egyszerűen nem áll rendelkezésre az orosz gáz helyettesítésére megfelelő alternatíva.”
Egy e heti elemzésben a UBS közgazdászai részletesen felvázolták, hogy szerintük mi történne, ha Oroszország leállítaná a gázszállításokat Európába: ez több mint 15%-kal csökkentené a vállalati nyereséget. A piacok már most beárazzák a károk egy részét, kezdve az euróval, amely tegnap újabb két évtizedes mélypontot ért el, és rövid időre elérte a dollárral való paritást, amire 2002 óta nem volt példa.
Eközben a német részvények június óta 11%-ot veszítettek értékükből. A német gázipari óriáscég, az Uniper SE részvényei idén 80%-ot zuhantak, ami miatt már állami segítséget kért.
Annak ellenére, hogy a francia és a német vezetők arra figyelmeztetik a lakosságot, hogy készüljenek fel az orosz gáz teljes leállítására, sok befektető még mindig úgy véli, hogy van okuk feltételezni, hogy Oroszország visszaállítja a gázszállítást, amikor július 21-én véget ér az Északi Áramlat-1 vezeték karbantartása. A UBS azonban rámutat, hogy ha az európai országok önkéntes gázadagolásba kezdenek, hogy feltöltsék a tározókat, az súlyos csapást mérne a gazdasági növekedésre.
Néhány előrejelzés a világból
„Európa jelenleg egy ördögi körbe került” – mondta Charles-Henry Monchau, a Banque Syz befektetési igazgatója. A magasabb energiaárak ártanak az európai gazdaságnak, ami az eurót lejjebb taszítja. A gyengébb euró viszont még drágábbá teszi az energiaimportot.
A másik aggodalom az, hogy az EKB nem sokat tud majd tenni a recesszióba csúszni készülő gazdaság megsegítéséért, mivel az infláció már így is évtizedes csúcson van – mondta Prashant Agarwal, a Pictet Asset Management portfóliómenedzsere.
„Nem vagyok benne biztos, hogy a központi banki eszközök működnek ebben a forgatókönyvben” – mondta. „A múltban volt mozgásterük a helyzet kezelésére, mert az infláció alacsony volt”.
A Nomura International Plc devizastratégája, Jordan Rochester április óta a közös valuta shortolására buzdítja ügyfeleit. Ha az Északi Áramlat-1 nem kezdi újra a működését, az euró a tél folyamán 90 centig eshet. „Úgy véljük, hogy Európa nem tud elegendő gáztartalékot felhalmozni a télre, és ez energiaadagoláshoz vezethet. Ha ez nem gazdasági válság, akkor mi?”
A JPMorgan Chase & Co stratégiája, Matthew Bailey szerint az európai vállalati kötvények kamatfelárának mozgása nagyobb lenne, mint a Covid-járvány első hulláma idején 2020-ban, ha Oroszország leállítja a gázszállításokat.
A Goldman Sachs úgy véli, hogy az euró már most is szenved, a gáz teljes leállításának hatására viszont a valuta további 5%-ot eshet.