A JPMorgan szerint az ezüst árfolyama szárnyalhat 2025-ben

Az ezüst, mint befektetési eszköz, különleges helyet foglal el a nemesfémek és az árucikkek piacán. Az aranyhoz hasonló értéktároló és biztonságos menedék rendkívül közkedvelt eszköz a gazdasági bizonytalanságok idején, ugyanakkor folytonos ipari alkalmazása kettős szerepet kölcsönöz neki.

A JPMorgan szerint 2025-ben pont ennek a kettős szerepének köszönhetően szárnyalhat az ezüst, árfolyama unciánként akár 36 dollár is lehet – ugyanakkor ez még mindig rendkívül messze van a 13 éve mért történelmi csúcsától.

Az ezüst iránti kereslet

Az ezüst jelenleg a világ 8. legnagyobb eszköze, értéke meghaladja az 1600 milliárd dollárt, unciánkénti árfolyama pedig 28,68 dollár. Széles körű használatának jelentős szerepe van az iparban, mivel elektronikai eszközökhöz, napelemekhez és egyéb technológiai vívmányokhoz használják fel, köszönhetően szerepének a megújuló energiaforrások által használt technológiában.

Az ezüst, mint ékszer vagy érme, rendkívül régóta kelendő termék, keresletét nemcsak a befektetési, hanem a hagyományos piacok is generálják, mivel az ezüstékszerek nemcsak szépek, hanem stabilizáló, értékálló szereppel is rendelkeznek.

Ipari és hétköznapi adja a keresleti oldalt, ugyanakkor kínálata a bányászatból szármalik, mivel az aranybányászat egyik mellékterméke. A termelési volument azonban jelentősen befolyásolja a geopolitikai feszültség és a környezetvédelmi előírások szigorítása, ami az utóbbi időben az ezüstbányászat visszafogásához vezetett.

Az ezüst, mint befektetési termék

Az árucikkek és nemesfémek árfolyamát általában a monetáris politika befolyásolja. Az alacsony kamatlábak és a pénzügyi ösztönző intézkedések hajlamosak a nemesfémek iránti keresletet növelni, ezzel felhajtva árfolyamukat. Az ezüst, mint a legtöbb nemesfém, amerikai dollárban árazott, vagyis a dollár gyengülése általában növeli az ezüst iránti keresletet, mivel olcsóbbá válhat más valuták tulajdonosai számára.

Ebből indul ki a JPMorgan, a világ egyik legnagyobb befektetési bankjának, az elemzése. A nagybank jóslata szerint az ezüst árfolyama 2025-ben szárnyalni fog, többek között a várható monetáris elmozdulások miatti keresletnövekedés miatt.

A JPMorgan várakozásai szerint az ezüst unciánkénti árfolyama 2025-ben elérheti a 36 dollárt, ami 25%-os növekedést jelentene a jelenlegi árfolyamától számítva. A várható növekedés hátterében a Federal Reserve kamatcsökkentési és monetáris lazítási várakozása áll, ami a dollár gyengüléséhez, valamint az ebben a devizában denominált és forgalmazott eszközök erősödéséhez vezethet.

Árfelhajtó hatással bírhat az ipari kereslet növekedése, ami a technológiai ipar fémigényéből adódik. A napelemek, autóipari termékek és egyéb technológiai eszközök előállításához rendkívül sok ezüstre van szükség, ez pedig folyamatos keresletet generál a piacon. Ugyanakkor a JPMorgan szerint a legnagyobb katalizátor a hiány okozta kínálati korlátok és az ezüstipar bányászati kihívásai lehetnek. Egyes szakértők arra figyelmeztetnek, hogy miközben az elmúlt években folyamatosan nőtt a nemesfémek iránti kereslet, a kínálat stagnált, az árfolyamok pedig változatlanok maradtak. A hiány várhatóan előbb-utóbb a fizikai ezüst, a tőzsdén kereskedett alapok és a határidős termékek árfolyamát is az egekbe repítheti.

Az ezüst technikai elemzése

Peter Krauth, ezüstpiaci elemző, becslése szerint az ezüst jelenlegi készletei 12-24 hónapon belül hiányt okozhatnak, ez pedig az eszköz árfolyamának a szárnyalásához vezethet. Az elemző számításai szerint a hiány elérheti a 240 millió unciát úgy, hogy az iparág éves termelése csupán 850 millió uncia. Ez az idővonal pont lefedi azt, amit a JPMorgan is megjelölt kritikus tartományként.

Az ezüst árfolyama 2024-ben már több mint 20%-kal erősödött, ezzel pedig túlteljesíti az aranyat is, ami „csak” 19%-kal értékelődött fel az év kezdete óta.

Az ezüst árfolyamának grafikonja, forrás: TradingView

Az ezüst árfolyama jelenleg a kulcsfontosságú, 24 dolláros árfolyam felett kereskedik, ugyanakkor ahhoz, hogy megközelítse a 2011-ben regisztrált történelmi csúcsát, meg kell törnie a lélektanilag is fontos 30 dolláros ellenállást. A 30 – 34 dolláros tartomány olyan, amelyben huzamosabb ideig csak a 2010-es évek elején tudott megragadni.