JP Morgan bank: a világ készen áll a magánpénzre
A JP Morgan amerikai befektetési bank szerint a világ egy potenciálisan magas elfogadottságú – mint a Facebook Libra is – magánpénz bevezetése előtt áll.
A JPMorgan Perspectives jelentése alapján az emberek készen állnak egy ilyen, vállalatok által kibocsátott magánpénz elfogadására. Az egyik legfőbb érv e mellett, hogy a legtöbb intézményesített fiat pénz maga is magánbankok által kibocsátott fizetőeszköz, a részleges fedezetű bankrendszer modell értelmében.
A rendszerben minden egyes alkalommal, amikor egy bank hitelt helyez ki, a kereskedelmi bank elektronikus pénzt generál. A papírpénz kibocsátása ugyan még mindig a központi bankok privilégiuma, de ez csak csepp a tengerben a forgalomban lévő elektronikus pénz mennyiségéhez képest.
Ugyanebben a jelentésben a JP Morgan nagy reményeket fűz az úgynevezett stabilcoinok elterjedéséhez miközben kritizálja a ‘hagyományos’ kriptovalutákat, mint amilyen a Bitcoin is, mert szerinte azok túlságosan volatilisek, hogy komoly szerepre tehessenek szert fizetőeszközként. Azt ugyanakkor elismeri, hogy igenis szerepük lehet egy egészségesen felépített befektetési portfólióban.
A jelentés szerint a hagyományos fizetőeszközökkel fedezett stabilcoinok magas lesz az elfogadottságuk. A stabilcoinok kibocsátóinak azonban fel kell készülniük arra, hogy üzleti tevékenységük valószínűleg egy teljesen új szintű szabályozási ellenőrzést fog igényelni és a regulátorok ugyanúgy fogják kezelni azokat, mint a hagyományos bankokat. A JPMorgan megjegyzi, „ilyen [magánpénz kibocsátói licenci] kiváltság jelentős szabályozási felügyelettel és költséges megfelelési kötelezettségekkel fog járni”.
Ugyanebben a bekezdésben a jelentés kimondja, hogy „a gyors alkalmazkodást és a méretarányt akadályozza a mögöttes technológia és a szabályozási felügyelet szükségessége”, miközben a JP Morgan becsülése szerint a hagyományos banki blokklánc-alapú megoldások még mindig „három-öt év távlatban vannak” a megvalósulástól.
Összefoglalásképp a jelentés szerzői megismétlik, hogy a stabilcoinok elfogadása, mint hivatalos eszköz adóbefizetésre – amely a legitimáció egyik sarokkövének számít – továbbra is „jelentős” ellenállásba fog ütközni. Hátráltató tényezőként a stabilcoin fedezetek beszerzésének és tárolásának nehézségét és a proof-of-work protokollú kriptoeszközökre jellemző masszív energiaigényt.
„A hatékonyság jelentős és folyamatos javulásának hiányában véleményünk szerint az igazán elosztott stabilcoinok számára nehéz lesz globális léptéket elérni. Lehetséges megoldás a központi hatóság iránti igény a főkönyv integritásának megőrzése szempontjából és a tranzakciók érvényesítéséhez, de nem ez nyújt ugyanolyan előnyöket, mint egy valódi [elosztott főkönyvi technológia]” – zárta a jelentés.
Érdekelhet:
- Titokban a JP Morgan a Bitcoinra fogadott? Bitcoin szakértőt keres csapatába
- Több száz milliárd dollárnyi arany és készpénz tűnik el a piacokról
- A jegybanki készpénzek átlagosan 27 évet élnek