Már a Bitcoin-közösség sem a régi
A Bitcoin megszületése óta eltelt tizenöt év alatt óriási növekedésen ment keresztül. Ez várható volt, hiszen a hálózat egy aprócska nichéből globális jelenséggé nőtte ki magát, amely mára világszerte komoly politikai kérdéssé vált. A dolgok megváltoztak az ökoszisztéma növekedése során, de ez a változás Shinobi, a Bitcoin Magazine írója véleménye szerint jelentős negatív következményekkel járt.
A Bitcoin mindig is jobboldali beállítottságúnak tűnt. Az első alkalmazók gondolkodása többségiben a liberalizmuson alapult, aminek van is értelme. A liberalizmus arról szól, hogy az egyén érvényesíti és fenntartja saját szabadságát és függetlenségét. De nem ez volt az egyetlen filozófia, amely a Bitcoin történetének korai szakaszában megjelent. Sokan ugyanis baloldali mozgalmakon keresztül jutottak el az ökoszisztémához – gondoljunk itt az Occupy Wall Street nagyszabású tiltakozásra, amely ugyanarra a pénzügyi válságra való válaszként született, mint a Bitcoin. Ők a bankok és a globális gazdaság szétválasztását sürgették, hogy kivegyék a gazdaság feletti ellenőrzést a kormányok kezéből. Mindkét csoport azért született, hogy megszüntesse a harmadik fél beavatkozását, összeségében azonban a politikai spektrum jobbszárnya az, ami széles körben a Bitcoinhoz kapcsolódik.
A probléma azonban, hogy nagy általánosságban a többség nem tartotta magát a filozófia alapjaihoz.
Különbség a jobboldali és baloldali bitcoinerek között
A Bitcoin egy nyitott, önkéntes konszenzusos rendszer, amelynek természetét és működését teljes mértékben a felhasználó és a résztvevő önkéntes interakciója hoz létre. Sok liberális azonban látszólag mélyen megsértődik ettől a gondolattól. A közösség aktív tagjainak cselekedetei szinte teljesen ellentmondanak a liberalizmus elveinek. A legtöbb jobboldali bitcoiner megfélemlíti és arra kényszeríti az embereket, hogy elfogadják világnézetüket és nem tartják tiszteletben az egyéni döntéseket. Megpróbálják azt az elképzelést sulykolni, hogy bitcoinernek lenni egyenértékű az ő meggyőződésük és világnézetük fenntartásával. Folyamatosan olyan kampányokban vesznek részt, amely sok esetben a zaklatás határát súrolja. S bár vannak kivételek, bizonyos közösségekben ez a domináns hozzáállás – ami teljesen ellentmond az egyéni szabadság elvének.
Éppen ezért Shinobi úgy gondolja, hogy a baloldali bitcoinerek azok, akik hajlandóak értelmes módon kapcsolatba lépni azokkal az emberekkel, akik radikálisan másképp gondolkodnak. Mindezt anélkül, hogy megszégyenítenék őket vagy nyomást gyakorolnának rájuk, hogy elfogadják a saját világnézetüket. Ők azok, akik azzal törődnek, hogy a különböző nézeteket valló emberek számára megnyissák az elfogadás útját.
A jobboldaliak ezzel szemben azt mondják maguknak, hogy mivel ők „elég okosak” voltak ahhoz, hogy korán bitcoint vásároljanak, megérdemlik ezt a pozíciót a világban, akik pedig „nem voltak elég okosak”, azok nem. Ezzel pedig olyan emberekké válnak, akiket a Bitcoin már a kezdetektől fogva ki akar szorítani. Már nem érdekli őket az emberek megsegítése vagy annak biztosítása, hogy mindenki szabadon kísérletezzen és úgy élhesse az életét, ahogyan akarja. A Bitcoinra úgy tekintenek, mint egy olyan eszközre, amellyel a világot a hitükhöz, akaratukhoz és életmódjukhoz igazíthatják. A baloldaliak maradtak már csak, akik segíthetnek elnyomni az élősködők nyomását.
Ez a cikk is érdekelhet: A bitcoin az internet készpénze?