A Fed elnöke váratlan kijelentést tett a Bitcoinról – Mit jelent ez a piac számára?

Az Egyesült Államok központi bankjának – Federal Reserve – elnöke, Jerome Powell, legutóbbi nyilatkozataiban a Bitcoin-t a digitális aranyhoz hasonlította, ami újabb optimizmust váltott ki a kriptopiacon. A Binance alapítója, Changpeng Zhao (CZ) is kiemelte Powell változó nézőpontját, amely a korábbi óvatos megközelítéshez képest jelentős elmozdulást jelez.

Powell elismeri a Bitcoin értéktároló szerepét

A New York Times DealBook csúcstalálkozóján Powell kifejtette:

„Az emberek spekulatív eszközként használják a Bitcoint, igaz? Olyan, mint az arany. Csak virtuális. Digitális. Az emberek nem használják fizetési eszközként vagy értéktárolóként. Nagyon ingadozó. Nem versenytársa a dollárnak. Valójában az arannyal versenyez.”

Ezek a megjegyzések arra utalnak, hogy Powell elismeri a Bitcoin potenciálját, mint értéktároló eszköz, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a BTC magas volatilitása és korlátozott elfogadottsága miatt nem tekinthető a dollár versenytársának.

CZ méltatja Powell nézőpontváltását

Powell kijelentéseire reagálva Changpeng Zhao, a Binance volt vezérigazgatója, az X-en ( régen Twitter) így nyilatkozott:

„Ez előrelépés a korábbi narratívához képest. Apró lépések…”

CZ megjegyzése rámutat arra, hogy a szabályozói hozzáállás fokozatosan változik a kriptovaluták irányába, ami pozitív jel a piac számára.

Jerome Powell: A Federal Reserve elnöke

Jerome Hayden Powell 1953. február 4-én született Washington D.C.-ben. 1975-ben politikatudományi diplomát szerzett a Princeton Egyetemen, majd 1979-ben jogi diplomát a Georgetown Egyetemen, ahol a Georgetown Law Journal főszerkesztője volt. Pályafutása során dolgozott ügyvédként és befektetési bankárként, többek között a The Carlyle Group partnereként. 1992-ben az Egyesült Államok Pénzügyminisztériumának belső pénzügyekért felelős államtitkáraként szolgált George H. W. Bush elnök alatt. 2012-ben Barack Obama elnök kinevezte a Federal Reserve Kormányzótanácsának tagjává, majd 2018-ban Donald Trump elnök jelölte a Federal Reserve elnökének. 2022-ben Joe Biden elnök újra kinevezte erre a posztra.

Kapcsolódó tartalom: A Federal Reserve titkos terve: így akadályozzák a kriptoipart az Egyesült Államokban

A jelenlegi makrogazdasági helyzet és a Bitcoin jövője

A makrogazdasági környezet továbbra is nyomást gyakorol a kockázatos eszközökre, beleértve a kriptovalutákat is. A legfrissebb amerikai fogyasztói árindex (CPI) jelentés szerint az infláció januárban 3%-ra emelkedett, míg a termelői árindex (PPI) 3,5%-ra nőtt, ami 2023 februárja óta a legmagasabb érték. Az inflációs nyomás fokozódása és a Federal Reserve kamatcsökkentéseinek elmaradása miatt a várva várt bikapiaci ciklus késlekedni látszik.

A Federal Reserve monetáris politikája és annak hatása a kriptopiacra

Powell határozottan elutasítja a mennyiségi lazítás (QE) újbóli bevezetését, miközben továbbra is kitart a mennyiségi szigorítás (QT) folytatása mellett, ami élénk vitákat váltott ki a kriptoközösségben. Február 11-én a Kongresszus előtti meghallgatásán megerősítette, hogy a Federal Reserve csak rendkívüli gazdasági helyzetben – például ha a kamatlábak közel nullára süllyednének – lenne hajlandó ismét QE-t alkalmazni, ami a jelenlegi gazdasági környezetben kevéssé valószínű. Míg egyesek ezt az óvatosságot a gazdasági stabilitás fenntartásának tekintik, mások attól tartanak, hogy ez meghosszabbíthatja a bizonytalanságot a Bitcoin következő nagy rallyjával kapcsolatban. Az infláció továbbra is a cél felett van, és a kamatcsökkentések hiánya kihívást jelent a kriptopiac számára. Mindazonáltal Powell változó nézete a Bitcoin értéktároló szerepéről továbbra is optimizmust kelt, és a befektetők találgatják, hogy a jövőbeli monetáris döntések miként alakíthatják a digitális eszközök piacát.