Jelentősen lassul a bitcoin tőkebeáramlása, de hogyan reagál erre az árfolyam?
A láncon belüli adatok azt mutatják, hogy a bitcoinba történő tőkebeáramlás jelentősen lelassult a tavalyi csúcs óta. Az eszköz árfolyama és utolsó értékesítési, vagyis valós árfolyama, közötti összefüggés a Glassnode szerint konszolidációs időszakban található, ugyanakkor mértéke még mindig kifejezetten pozitív.
Cikkünk írásakor a bitcoin BTC Price (BTC) árfolyama a 102 000 dolláros szint megtartására törekszik. Ugyanakkor a láncon belüli metrikák jelezhetnek-e előre egy nagyobb, nem várt konszolidációt az árban? Erre jutottunk a Glassnode adatai alapján!
Lassabb ütemben növekszik a bitcoin realizált kapitalizációja
A bitcoin realizált árfolyama és a bitcoin realizált piaci kapitalizációja két olyan mérőszám, amelyet a hálózati adatok elemzésekor előszeretettel használnak. A Glassnode is ehhez a két értékhez nyúlt most, valamint az összefüggés megvizsgálásához, hogyan viszonyulnak ezek az értékek a pillanatnyi árfolyamhoz.
Az analitikai portál adatai szerint a bitcoinba irányuló tőkebeáramlás a 2024 decemberi csúcshoz képest jelentősen visszaesett. Relevanciául a bitcoin kapitalizációs modellje szolgál, amely a teljes piaci értéket úgy számolja ki, hogy az eszköz valós értékének az utolsó tranzakciókor felvett árat használja. Bármely token utolsó tranzakciója az utolsó időpontot jelöli, amikor gazdát cserélt az eszköz, tehát az akkori ár az aktuális költségalapot jelöli. Mint ilyen, a realizált piaci kapitalizáció a teljes forgalomban lévő bitcoin-állomány költségalapját jelöli.
A teljes tőkeösszeg, amelyet a befektetők a bitcoin megvásárlására használtak, jelenleg 832 milliárd dollár. Amint a grafikonon is jól látszik, a realizált piaci kapitalizáció 2024 utolsó negyedévében jelentős emelkedést mutatott, ami arra utal, a tőke gyors ütemben áramlott Donald Trump választási győzelme után a kriptovaluta-piacra.
Oldalazó árfolyam a csúcs után
Érdemes megvizsgálni a bitcoin (BTC) árfolyamát is. Amióta decemberben történelmi csúcsot ért el az eszköz 108 000 dollár felett, a beáramlások mértéke jelentősen visszaesett. Bár továbbra is pozitív, jól látszik (zöld oszlopok), hogy elfogyni látszik az a tőkebeáramlás, amely az utolsó negyedévben az eszköz árfolyamát felfelé hajtotta.
Bár a lehívás mértéke jelentősen csökkent, az továbbra is pozitív. Ennek köszönhetően a realizált piaci kapitalizáció továbbra is növekszik, ahogyan az 2024 első hónapjaiban is történt. A magas tőkebeáramlást azonban egy konszolidációs időszak követte, amely egészen szeptember közepéig tartott.
Érdemes azonban figyelni a beáramlás mértékére, hiszen, ha továbbra is fennáll az a tendencia, hogy csökken a piacra áramló tőke, úgy az árfolyam-emelkedés lassulása, esetleg az irány megfordulása is elképzelhető lehet. Amennyiben azonban a tőkebeáramlás értéke megmarad magas szinten, úgy továbbra is bikásnak tekinthető a piaci helyzet.
Kilátások a bitcoin számára
Eléggé hektikus az, ami a héten történik a kriptovaluta-piacon. Bár nemrégiben új történelmi csúcsot regisztráltunk 109 000 dollár felett, Donald Trump ígéretei egyelőre nem hajtják magasabb szintekre a piacot. Könnyedén előfordulhat, hogy a jelenlegi ciklust mégsem a republikánus elnök ígéretei, hanem az intézményi befektetők fogják tovább hajtani.
A legtöbb altcoin a heti grafikonon 2-5%-os mínuszban található, néhány eszköz pedig 10%-ot meghaladó értékvesztést produkált. A Fairside Investors adatai alapján az amerikai azonnali Bitcoin ETF-ek az elmúlt 5 kereskedési napon 3,5 milliárd dolláros nettó beáramlást produkáltak, míg az azonnali Ethereum ETF-ek esetében ez a szám 393 millió dollár volt – szintén pozitív irányban.