Szörnyű a helyzet Japánban, mi lesz így az országgal?
Megrázó adatok érkeztek Japánból: kétszer annyian haltak meg az országban 2023-ban, mint ahányan születtek.
A születések száma már a nyolcadik egymást követő évben csökkent. Az elmúlt évben pusztán 758 631 gyermek született, míg ugyanebben az időszakban 1 574 865 haláleset történt. A teljes népesség így összesen 831 872 fővel csökkent.
A szóban forgó alacsony születésszám mellett Japánban tavaly rekordalacsony volt a házasságkötések száma is. 2023-ban 489 281 házasságot regisztráltak, ami 5,9%-kal kevesebb az előző évinél, s most először fordult elő, hogy ez a szám félmillió alá csökkent. Sőt, 1993 óta nem volt ilyen súlyos a helyzet: akkoriban 486 058 pár kötötte össze életét, miközben 70 millióan éltek Japánban, szemben a mostani 124 millióval.
A felmérések azt mutatják, hogy a fiatalok azért ódzkodnak a házasságkötéstől és családalapítástól, mivel kilátástalan a helyzet a munkahelyeken, magasak a megélhetési költségek, amelyek gyorsabban emelkednek, mint a fizetések. Sőt, a gyermekeket inkább már egy zavaró tényezőknek tartják, és sok fiatal szülő elszigetelten érzi magát.
Yoshimasa Hayashi kabinetfőtitkár szerint a születésszám folyamatos csökkenése „kritikus állapotba” került.
„A következő években a fiatalabb népesség rohamosan csökkenni kezd, és ez lesz az utolsó esélyünk arra, hogy megfordítsuk ezt a tendenciát. Nincs vesztegetni való időnk” – mondta.
Fumio Kishida miniszterelnök egy intézkedéscsomagot terjesztett elő a válság megoldására. Szakértők szerint azonban kétséges, hogy ezen erőfeszítések hatékonyak lesznek, mivel csak azokra összpontosítanak, akik már házasok és tervezik a gyermekvállalást, miközben nem foglalkoznak azokkal a fiatalokkal, akik nem kívánnak „ilyen messzire menni”.
2023-ban egyébként Dr. Yusuke Narita, a Yale Egyetem japán közgazdászprofesszora a japán idősek tömeges öngyilkosságát javasolta megoldásként az elöregedő népességből fakadó problémákra. A helyiek ugyanis többször „panaszkodnak arra, hogy az idősek túl sok nyugdíjat kapnak és a fiatalok támogatják az összes idős embert”.