Így tette tönkre a japán carry trade a kriptopiacokat

A japán monetáris politika jelentős fordulatot élt át idén, amikor ismét pozitív kamatlábakat határozott meg a Bank of Japan és elkezdődött a kamatemelési időszak. A változás következtében az Egyesült Államokban befektetett tőke elkezdett hazavándorolni, ami az amerikai alapkezelők egyik legnagyobb félelme.

A bizonytalan makrogazdasági helyzetben a kriptopiac az elmúlt évek egyik legrosszabb napját élte át, melynek következtében az árfolyamok 15-30%-ot estek. Azonban az, hogy a japán tőzsdeindex hasonló veszteséget élt át, rávilágít arra, hogy az esés a külső nyomásnak volt köszönhető.

A japán carry trade

A japán carry trade egy gyakran emlegetett jelenség a pénzügyi piacokon, különösen a 2000-res évek elején volt jelentős, mivel hosszú évtizedeken keresztül alacsony, olykor negatív kamatlábak uralkodtak a piacon, ami vonzóvá tette a jent.

A carry trade befektetési stratégia lényege, hogy a befektető alacsony kamatozású valutát kölcsönöz, majd a kölcsönzött pénzt magasabb kamatozású eszközökbe fekteti. A befektető ezzel a stratégiával a különböző országok közötti kamatkülönbözetet használja ki és termel profitot.

A carry trade egyik közvetlen hatása a devizaárfolyamok változása, ahogyan az megfigyelhető például a jen és az amerikai dollár kereskedési párján, ahol a jen több mint 10%-ot erősödött a dollárral szemben az elmúlt egy hónapban. Mivel a globális befektetők nagymértékben kihasználhatják az alacsony japán kamatlábakat, nagy tőkebeáramlás következik be, ami növeli a piac volatilitását és sebezhetőségét.

Spekulatív kriptopiac

Nem titok, hogy a kriptovaluta-piac árfolyamát főként a rövid távú intézményi kereskedők vezérlik. A hozam növelése érdekében a kereskedők megduplázzák pozícióikat tőkeáttétellel vagy kölcsönzött pénzeszközökkel, olyan elképesztő mennyiségben, ami pillanatok alatt képes tízmillió dolláros likvidációhoz vezetni.

Nem sokkal a piaci kapituláció előtt a nyitott kontraktusok mértéke majdnem 40 milliárd dollár volt, majd 24 óra alatt több mint egymilliárd dollár értékben kerültek a tőkeáttételes pozíciók, ami idén messze a legmagasabb veszteséghez vezetett.

Mindennek a hátterében azonban nem a kriptovaluta-piac és annak hiányossága áll, hanem a Japánból származó tőke. 2022-ben az amerikai kincstárjegyek kamatozása hosszú évek után először nulla fölé emelkedett, az árfolyamok pedig folyamatosan növekedtek úgy, hogy közben Japánban az árfolyamok mélyponton maradtak. A kereskedelmi cégek hatalmas japán hiteleket vettek fel, hogy olcsón finanszírozzák a kereskedéseket más piacokon.

Ez a jó időzítés 2023-ban rendkívüli jövedelmezőséget tett lehetővé, mivel a kriptopiac teljes lendületben volt. A tőkeáttételes ügyletek bőven megtérültek, a kereskedők számára pedig a jenben denominált hitelezés szinte ingyen volt. Az úgynevezett jen carry trade esszenciája, hogy a jenben felvett hitel mértéke 2024-re elérte a 2000 milliárd dollárt, az ING Bank jelentése szerint pedig több mint 50%-kal nőtt a hitelezés az elmúlt két évben.

Véget ért a japán monetáris politika

Minden megváltozott azonban július 31-én, amikor a Bank of Japan kamatemelése következtében az alapkamat 0%-ról 0,25%-ra nőtt. Ez volt az első eset 17 év után, amikor az alapkamat pozitív értéket vett fel. Ez az ártalmatlan lépés azonban egy olyan eladási hullámot indított el, aminek következtében a Bitcoin 18%-kal, az Ethereum pedig 26%-kal értékelődött le.

A globális pénzpiacokon látott vérfürdő azonban nem a kamatemelésnek, hanem a jen felpörgő értékének köszönhető. Mivel a jen az elmúlt egy hónapban 10%-ot erősödött az amerikai dollárhoz képest, a jenben denominált hitelek jelentősen megdrágultak.

Remélhetőleg azonban az történik a pénzpiacokkal, amit a láz idéz elő az emberi testtel betegség esetén. A magas tőkeáttételű kereskedőket kiszórták, a nyitott kontraktusok mértéke pedig 27 milliárd dollárra esett vissza az elmúlt héten jegyzett 40 milliárdról. Ha nem rendeződik a helyzet, akkor pedig ott van a FED esélye, hogy csökkentse a kamatokat, ezzel felszabadítva az amerikai piacokat a feszültség alól.

Egyes elemzők szerint a FED pedig sokkal agresszívabban fog kamatot vágni, mint azt néhány hónappal ezelőtt gondolták. Amennyiben ez megtörténik, a piacok fellélegezhetnek, a kriptopiac pedig elsőként indulhat el felfelé nyár végén.