A japán kormány elvetette a Bitcoin-tartalékok bevezetését
A héten a japán miniszterelnök elutasította azt a javaslatot, amely szerint Japán devizatartalékainak egy részét kriptovalutákra, köztük Bitcoinra lehetne átváltani. A kormány azzal indokolta döntését, hogy a kriptovaluták nem illeszkednek Japán pénzügyi tartalékstratégiájába, mivel túl volatilisek, és nem összeegyeztethetők a jelenlegi pénzügyi keretekkel.
A kormány hangsúlyozta, hogy tartalékai a devizában denominált eszközök és a kötvénypiacok stabilizálására szolgálnak, nem pedig az olyan spekulatív, magas kockázatú eszközök befogadására, mint amilyen a Bitcoin. Shigeru Ishiba miniszterelnök megjegyezte, hogy Japánnak nincsenek részletes információi más országok Bitcoin-tartalék felé irányuló törekvéseiről.
Nem olyan rég számoltunk be róla, hogy a javaslatot benyújtó kormánybiztos, Satoshi Hamada arra sürgette a kormányt, hogy minél hamarabb hagyják jóvá az általa benyújtott dokumentumot. Elmondása szerint a javaslat elfogadása azért lenne fontos, hogy országa továbbra is a globális pénzügyi innováció élvonalában maradjon.
Miközben a japán kormány továbbra is óvatosan viszonyul a digitális valutákhoz, a magánszektor már jóval aktívabb szerepet vállal a kriptovalutákkal kapcsolatban. Az olyan vállalatok, mint a Metaplanet – amelyet gyakran az amerikai MicroStrategy japán megfelelőjeként emlegetnek –, folyamatosan jelentős összegeket fektetnek Bitcoinba. A vállalat a múlt héten további 617 BTC-t vásárolt, hogy hangsúlyozza a hosszú távú növekedési lehetőségekbe vetett optimizmusát. Ez a lépés jól tükrözi a globális vállalati trendeket, amelyek szerint egyre több cég tekinti a Bitcoint a pénzügyi kockázatok elleni fedezet eszközének.
Globális nyomás a Bitcoin-tartalékokért
Japán döntése éles ellentétben áll a világ más részein tapasztalható trendekkel, különösen az Egyesült Államokkal és Oroszországgal, ahol a Bitcoint egyre inkább potenciális stratégiai eszközként kezelik. Az Egyesült Államokban Donald Trump megválasztott elnök és több republikánus törvényhozó is támogatta egy BTC-tartalék létrehozását. Ennek hátterében az áll, hogy az amerikai kormány jelentős BTC-észletet halmozott fel bűnügyi lefoglalások révén.
Emellett orosz törvényhozók is felvetették egy tartalék létrehozásának ötletét, rámutatva annak stabilitására néhány ingatag fiat valutával szemben, legalábbis azokban az országokban, amelyek gazdasági szankciókkal néznek szembe.
„A Bitcoin stabil megoldást jelenthetne a pénzügyi elszigeteltséggel küzdő országok számára” – jelentette ki korábban Anton Tkacsev orosz törvényhozó.