Itt van a kriptovilág 20 leggazdagabb embere
Talán egyetlen szektor sem járul hozzá színesebb karakterekkel a globális elithez, mint a kriptovilág. Az elmúlt évtizedben a digitális eszközök iparága szinte egyenlő arányban csinált milliárdosokat stréberekből, tolvajokból, vállalati öltönyösökből és az árnyékban meghúzódó névtelen internetfelhasználókból.
Nézzük kik tartozhatnak a leggazdagabb kriptósok közé
Vegyük például azt a névtelen hackert, aki 2016-ban több mint 2 millió dollár értékű BTC-t és ETH-t lopott el a mára bezárt hongkongi Gatecoin kriptotőzsdéről. A Gatecoin hackere nem nyúlt érméihez, mióta nyolc évvel ezelőtt megszökött a pénzzel. A zsákmány értéke ma óriási, 542 millió dollár – és ez egyre csak növekszik.
Aztán ott van Rain Lohmus, az észt üzletember, aki mindössze 75 000 dollárt fizetett ki az Ethereum 2014-es elővételekor összesen 250 000 ETH-ért. Lohmus mára a világ legnagyobb egyéni ETH-tulajdonosa. De van egy kis bökkenő. Évekkel ezelőtt elvesztette Ethereum pénztárcájának privát kulcsait. Lohmus kriptoállománya – amelyhez valószínűleg soha nem fog hozzáférni – jelenleg körülbelül 869 millió dollárt ér.
Azonban még ezek az igazán nagy vagyonok sem elegendőek ahhoz, hogy a leggazdagabb kriptós befektetők top 20-as listájára felkerüljenek. Vagyonuk még csak a közelében sincs a legnagyobbaknak.
A Forbes listáján is vannak kriptós milliárdosok
A Forbes kedden közzétette az idei milliárdosok listáját.
Az alábbiakban a Decrypt összeállított egy listát azokról a kriptoiparban dolgozókról (és azokról a névtelen pénztárcákról, amelyeket magánszemélyek birtokolnak), akik 2024-ben a legnagyobb vagyonnal rendelkeznek. A listát az Arkham és a Nansen hírszerző cégek által elemzett láncon belüli adatokra, a Forbes és a Bloomberg által összeállított adatokra, valamint a nyilvánosan elérhető információkra hivatkozva határozták meg.
A leggazdagabb kriptós befektetők listája sokkal másképp néz ki most, mint két évvel ezelőtt. Akkoriban, még az NFT volt az új divat, és az első szó, amelyet a legtöbben az FTX-hez kapcsoltak, a „kosárlabda” volt.
Már nem mindenki gazdag aki régen az volt
Például az FTX alapítója, Sam Bankman-Fried, a kriptovaluta világ második leggazdagabb embere volt 2022-ben. Továbbra is vezetné a listát, ha a múlt héten nem kapott volna 25 éves szövetségi börtönbüntetést csalásért és összeesküvésért. A bíróság 11 milliárd dollár visszafizetésére kötelezte.
Sok más kriptoelitbeli tag elvesztette milliárdos státuszát az utolsó medvepiac során.
A Digital Currency Group (DCG) alapítója, Barry Silbert például – a Bloomberg szerint több mint 3 milliárd dollár vagyont birtokolt 2022-ben. Azonban ezt követően hatalmas csapást mért nettó vagyonára az, hogy személyesen belekeveredett a New York-i főügyész több milliárd dolláros pereibe. Silbert nettó vagyonának nagy része ráadásul a DCG-ben lévő 40%-os részesedéséből származott, amely jelenleg az adósságok és a jogi aggályok miatt veszélyben van.
Song Chi-hyung és Kim Hyoung-nyon, a dél-koreai kriptovaluta óriás Dunamu társalapítói 3,7 milliárd dolláros, illetve 1,9 milliárd dolláros vagyont halmoztak fel 2022-ben, tekintettel a vállalatban való részesedésükre. 2023 folyamán azonban a Dunamu nyeresége több mint 80%-kal csökkent, így mindkét férfi kiütötte magát a kriptovaluta elitből.
Itt van a top 20 leggazdagabb kriptós 2024-ben
1) Satoshi Nakamoto (76,67 milliárd dollár)
A kriptovaluták királya. A Bitcoin örökké megfoghatatlan, névtelen alapítója mintegy 1,1 millió BTC-t birtokol, és eddig soha nem költött el egy fillért sem vagyonából.
2) Changpeng Zhao (47,7 milliárd dollár)
A hírek szerint a Binance alapítója birtokolja a világ legnagyobb kriptotőzsdéjének 90%-át. Még azután is, hogy ősszel sikerült lezárnia egy 4,3 milliárd dolláros pert az Egyesült Államok kormányával, és bűnösnek vallotta magát a pénzmosás vádjában. Azonban ennek ellenére továbbra is ő a leggazdagabb (azonosított) személy a kriptovaluták világában.
3) Brian Armstrong (11,5 milliárd dollár)
A Coinbase alapítója, Brian Armstrong az amerikai kriptotőzsde nagyjából 16%-át birtokolja. Részvényei értéke megnégyszereződött az elmúlt évben.
4) Giancarlo Devasini (9,2 milliárd dollár)
A Tether pénzügyi igazgatója a becslések szerint a vállalat legnagyobb egyedi részvényese, a jelentések szerint 47%-os részesedéssel rendelkezik a stabilcoin kibocsátó vállalatban. A Tether piaci kapitalizációja alapján a harmadik legnagyobb kriptovaluta, és az egyik legnagyobb Bitcoin tulajdonos a világon.
5) Ismeretlen Bitcoin Bálna #1 (6,59 milliárd dollár)
Keveset tudunk erről a kriptopénztárcáról, amely az elemzők szerint nem tartozik egyetlen kriptográfiai vállalathoz vagy kormányhoz sem. Így ez a bálna a legnagyobb névtelen Bitcoin birtokos Satoshi mellett. Öt év nyugalmi időszak után a múlt héten több milliárd dollár értékű BTC-t kezdett mozgatni.
6) Az Mt. Gox hackerek (5,57 milliárd dollár)
A Mt. Gox bitcoin tőzsde 2011-es feltörése megrázta az egész kriptovaluta világot. A tolvajok több százezer BTC-t loptak ki a platformról, ami most több tízmilliárd dollárt ér. Az alapok nagy részét egy pénztárcában tárolták, amely azóta is alvó állapotban van. Tavaly nyáron a szövetségi ügyészség vádat emelt két orosz férfi ellen a visszaélés miatt.
7) Michael Saylor (5 milliárd dollár)
A Bitcoin egyik legkitartóbb szószólója, Saylor a MicroStrategy alapítója, amely cég több mint 13 milliárd dollár értékű BTC-t birtokol. Amellett, hogy Saylor a MicroStrategy 12%-át birtokolja, azt állítja, hogy személyesen több mint 1,2 milliárd dollár értékű BTC-je van.
8) Ismeretlen Bitcoin Bálna #2 (4,13 milliárd dollár)
Ez a második, névtelen Bitcoin tulajdonos a forgalomban lévő összes BTC 0,31%-át kontrollálja. A bálna először 2021 októberében bukkant fel, és még januárban is aktív volt.
9) Jean-Louis van der Velde (3,9 milliárd dollár)
A hírek szerint a Tether titkos volt vezérigazgatója 20%-ot birtokol a virágzó stabilcoin kibocsátó vállalatban. Jelenleg Velde a Bitfinex kriptovaluta tőzsde vezérigazgatója.
10) Ismeretlen Bitcoin Bálna #3 (3,76 milliárd dollár)
A következő legnagyobb Bitcoin bálna egyetlen tranzakciót sem hajtott végre azóta, hogy 2014 tavaszán 53 880 BTC-t kapott.
11) Ismeretlen Bitcoin Bálna #4 (3,73 milliárd dollár)
2022 szeptemberében ez a kriptotárca több mint 54 000 BTC-t kapott a Bitfinextől. Számos tranzakciót hajtott végre 2023-ban, mielőtt elhallgatott.
12) Ismeretlen Bitcoin Bálna #5 (3,6 milliárd dollár)
2018-ban ez a Bitcoin bálna több mint 51 000 BTC-t kapott több tranzakció során – az összes forgalomban lévő Bitcoin 0,27%-át. Azóta viszont semmit sem csinált.
13) Fred Ehrsam (3,2 milliárd dollár)
A Coinbase társalapítója, aki azóta a Paradigm kriptobefektetési céghez igazolt át. Vagyonának nagy része a Coinbase 6%-ából származik, ami még mindig a tulajdonában van.
14) Chris Larsen (3,2 milliárd dollár)
Larsen társalapítója a Ripple-nek, az XRP XRP Price token mögött álló kriptovállalatnak. Miután végigaszisztálta az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) brutális perét az XRP-vel kapcsolatban, a SEC közvetlenül per indított ellene is, azonban végül ejtették ezt a pert. A Ripple elleni mérföldkőnek számító ügy folytatódik, de a jelek biztatóak a cég számára.
15) Matthew Roszak (3,1 milliárd dollár)
Roszak társalapítója és elnöke a Bloq-nak, egy startupnak, amely tradfi ügyfelekkel konzultál. Segítik a hagyományos bankokat a digitális eszközök tárolásával kapcsolatban.
16) Ismeretlen Bitcoin Bálna #6 (3,07 milliárd dollár)
A listán szereplő utolsó ismeretlen Bitcoin bálna 44 000 BTC-t kapott 2019 végén – és azóta inaktív.
17) Jed McCaleb (2,9 milliárd dollár)
McCalebnek igazi története van a kriptovaluták világában. 2010-ben megalapította a később csődbement Mt. Gox tőzsdét. Ezután társalapítója volt a Ripple Labsnak, majd röviddel ezután elindította a Ripple versenytársát, a Stellart is. Vagyonának nagy része a Ripple-nél felhalmozott XRP-ből származik.
18) Cameron Winklevoss (2,7 milliárd dollár) és Tyler Winklevoss (2,7 milliárd dollár)
Cameron egypetéjű ikertestvérével, Tylerrel együtt egy alkalommal Mark Zuckerberget azzal vádolta, hogy ellopta a Facebook ötletét, kriptoevangélistaként találta meg a második felvonást az életében. A Winklevoss fivérek társalapítói a Gemini kriptotőzsdének, és a csődbement kriptohitelezőnek, a Genesis platformnak. Azonban a veszteség ellenére is felfértek a leggazdagabb kriptós listára, mert a két testvér becslések szerint 70 000 BTC-vel is rendelkezik, ami elég ahhoz, hogy saját jogukon mindketten multimilliárdosok legyenek.
19) Mike Novogratz (2,5 milliárd dollár)
A Galaxy Digital vezérigazgatója a becslések szerint 2 milliárd dollárnyi részesedéssel rendelkezik a kriptobefektetési cégben, amely jelenleg azon dolgozik, hogy egy Ethereum ETF-et jegyezzen be a Wall Streeten. A jelentések szerint Novogratz nagyjából 500 millió dollár értékű BTC-t birtokol.
20) Stuart Hoegner (2,5 milliárd dollár)
A Tether ügyvédje a becslések szerint 13%-os részesedéssel rendelkezik a társaságban. Megdolgozott a pénzéért, évek óta húzza ki a Tethert a cég egyre cifrább jogi problémáiból.
21) Tim Draper (2 milliárd dollár)
A Szilícium-völgyi kockázati tőke hagyományosabb világából származó Draper csaknem 30 000 BTC-t vásárolt. A bitcoinokat, amelyeket még a Silk Road internetes fekete piactér razziája során foglalt le 2014-ben az Egyesült Államok kormánya – egy aukción vásárolta, érménként nagyjából 630 dollárért.
Minotaurus (MTAUR) – A Kihagyhatatlan Előértékesítés!
- Akár 70% Kedvezmény a Tokenvásárlás Után
- Ajánlói Program és Ösztönző Juttatások
- 100 000 USDT Nyereményjáték: Kiemelkedő Nyerési Esély
- In-Game Hasznosság a 14.78 Mrd. USD Alkalmi Játék Piacon
- A SolidProof és a Coinsult Által Auditált Okosszerződés