Itt az új stabilcoin háború: reflektorfényben a Tether, Binance, Justin Sun és USDC

A múlt hét óta egy új stabilcoin háború kezd kibontakozni a kriptopiacon. A dolgok jelenlegi állása szerint a főszereplők a Binance, a Tether, az USDC és Justin Sun. Bár az összefüggések még nem egyértelműek és további elemzéseket igényelnek, kriptoelemzők már nekiláttak, hogy kibogozzák a stabilcoinok elsőségéért folyó csatát.

A Tether (USDT) már 8. napja le van szakadva

A (USDT) már nyolc napja enyhén le van szakadva a dollárrögzítéstől. Míg korábban az amerikai dollárhoz viszonyított enyhe eltérést az árjegyzők gyorsan ellensúlyozták, ezúttal más a helyzet. Az okok pedig rejtélyesek.

USDT

A Kaiko elemzőcég jelentése szerint „nem világos, hogy a kereskedők miért hátrálnak ki az USDT-ből, mivel nem volt egyértelmű oka ennek”. Paolo Ardoino, a Tether technológiai igazgatója szerint az eladások mögött a versenytársak „szabálytalan játéka” állhat, ami összefügghet a Binance új stabilcoinjának, az FDUSD-nek július 26-i bevezetésével.

Figyelemre méltó, hogy a promóciós erőfeszítések ellenére az FDUSD kereskedési volumene a Binance-on eddig elmarad a várakozásoktól. Kaiko megjegyzi: „Az FDUSD díjmentes párokra adott erőtlen piaci reakciója meglepő, tekintve, hogy az ilyen típusú promóciók általában erős hatással vannak az általános kereskedési aktivitásra”.

Ez a vonakodás az FDUSD-vel való kereskedéssel szemben rejtélyes, különösen más stabilcoinok, például a TrueUSD sikeréhez képest. Összefoglalva Kaiko kijelenti, hogy valami nincs rendben:

„FDUSD összeesküvés vagy sem, az egyértelmű, hogy a stabilcoin háború ismét a kertek alatt van. Annak ellenére, hogy a Tether nem a transzparencia mintapéldája, a kereskedők történelmileg szemet hunytak efelett, ami azt jelenti, hogy a mostani heves eladások valóban rejtélyesek.”

Háború a Binance és a Tether között?

Adam Cochran, egy neves kriptoelemző hétfőn ezt írta: „Annak ellenére, hogy Ázsiában és Európában a bankok nyitva vannak, az amerikai bankok pedig hamarosan megnyitják a kereskedést, az USDT rögzítés a legmesszebb van az USD árfolyamától az FTX bedőlése óta„. Továbbá megfigyelte a Binance által finanszírozott kereskedési számlák felől érkező eladási nyomást is, és CZ, a Binance vezérigazgatójának lehetséges részvételét az új stabilcoinok támogatásában.

Eközben a Tether CTO-ja Ardoino és a Binance vezérigazgatója, Changpeng Zhao között komoly ütésváltás zajlott a Twitteren. Ardoino kijelentette, hogy a szokatlan tranzakciók „támadások” voltak a Tether ellen a partnerek részéről. CZ ezt követően azt tweetelte, hogy a Tether egy „fekete doboz”, ezért saját stabilcoinjaival, például a TUSD és az FDUSD helyettesíti.

Tether

Ezt Cochran így értékelte:

„Még ha ez egy támadás is CZ részéről, hogy megerősítse az új stabilcoinját. […] Ez a legkisebb bizalom, amit az USDT rögzítéssel kapcsolatban láttunk a market makerek részéről hosszú idő óta. […] Remélhetőleg ez végül csak egy CZ vs Paolo harc lesz – de érdemes rajta tartani a szemünket.”

USDT vs. USDC

Eközben Jeremy Allaire, az USDC-t kibocsátó Circle vezérigazgatója és alapítója az USDC transzparenciáját és likviditását hangsúlyozta. A következőket tweetelte: „USDC likviditás. Az elmúlt hónapban 5 milliárd USDC-t bocsátottunk ki, és 6,6 milliárd USDC-t váltottunk vissza… Nem számítunk fel díjat az USDC veréséért és elégetéséért”. Allaire valószínűleg a Tetherre célzott, amelynek rossz híre van a tartalékok igazolásai miatt.

Travis Kling, az Ikigai Fund alapítója egy grafikonnal válaszolt Allaire-nek, amely azt mutatja, hogy az USDT piaci részesedése március óta emelkedik, míg az USDC veszít piaci részesedéséből. Azt kérdezte: „Egyetértek Jeremy. Az átláthatóság tényleg számít. Ennek hatására mit gondolsz, miért néz ki így ez a grafikon?”.

stabilcoin piaci kapitalizáció

Cochran spekulálva válaszolt erre, hogy a Tether lehetséges stratégiája az, hogy veszteséggel adja el a stabilcoinját, kivonja az USDC-ből az USD-t, és USDT-ként újra kibocsátja, hogy megtámadja a versenytársát. Azt sugallja tehát, hogy a Tether kihasználhat egy viszonylag alacsony költséget (10 bázispont) arra, hogy veszteséggel adjon el, majd USD-t vonjon ki az USDC-ből, hogy aztán USDT-ként újra kiadja.

Az alapul szolgáló eszközök pénzpiaci alapokban való elhelyezésével a Tether potenciálisan 500 bázispont/év hozamot érhetne el. Ez a taktika, ahogy Cochran rámutat, nem csupán egy egyszerű pénzügyi lépés, hanem komoly stratégiai támadás a versenytársak ellen.

Az elemző továbbá kiemeli a Tether elsődleges kereskedési piacainak változó dinamikáját. Mivel az FTX, a Binance és a Binance.US egykor az USDT fő támogatói voltak, most a környezet változik. E források közül kettő már nem játszik, a Binance pedig átáll az új stabilcoinokra, mint az FDUSD és a TUSD.

Cochran úgy véli, hogy a Binance, felismerve a stabilcoinok kibocsátásának jövedelmezőségét, talán a Tether-t a DAI DSR-be szorítja, és az új stabilcoinjaikat népszerűsíti.

A Justin Sun kapcsolat

Az intrikát tovább fokozzák Justin Sun tettei is. A pletykák már régóta szoros kapcsolatokat sejtetnek a CZ és Sun között. Sun közelmúltbeli pénzügyi manőverei, beleértve a Huobi Globalból a Binance-nek történő jelentős kivonásokat, majd 200 millió USDT dollár befizetését a Huobiba, sokak érdeklődését felkeltette.

Cochran nyomozásai arra utalnak, hogy Sun egy új taktikát alkalmazhat, hogy bizalmat mutasson a Huobi iránt a fizetésképtelenségről szóló pletykák közepette, tovább szítva a stabilcoin háborút:

„[…] Tehát úgy néz ki, hogy kivont pénzt a Huobi forró tárcájából, felhasználta azt, majd a letéti címén keresztül befizetett, hogy bizalmat mutasson… […]. A jó öreg Alameda trükk.”

A kibontakozó események tehát arra utalnak, hogy a stabilcoinok tábláján nagy tétekkel zajló sakkjátszma zajlik. A Tether átláthatósági problémáival, a Binance új stabilcoinjaival és Justin Sun pletykált részvételével úgy tűnik, hogy a stabilcoin háború beindult. Bár még messze nem világos minden összefüggés, de úgy tűnik, hogy a háttérben a harc már elkezdődött.