Végleg búcsúzhat az internetes anonimitás? Az útlevél alapú személyazonosítás megfoszthat a névtelenségtől

Egy orosz digitális szolgáltatásokkal foglalkozó szakértő olyan jövőt jósolt, amelyben az internet-hozzáférés útlevél alapú azonosításhoz lesz kötve – ezzel lehetetlenné válna az internetes anonimitás.

Nézeteit a Telegram azon lépése után tette közzé, hogy a platform a szabályszegések kivizsgálása során nyilvánosságra hozza a felhasználói adatokat, ami jelentős változást jelent arra vonatkozóan, hogy miként kezelik az anonimitást a világhálón. A szakértő kiemelte az online platformok egyre növekvő centralizációját is, ami megszilárdíthatja ezeket a személyazonosítással kapcsolatos intézkedéseket.

Anton Szergejev, aki a HSE Tihonov Moszkvai Elektronikai és Matematikai Intézet (MIEM HSE) Szoftverfejlesztési és Digitális Szolgáltatások Központjának igazgatója, nemrégiben arról beszélt, hogy az internet-hozzáféréshez szükséges útlevél alapú személyazonosítás egyre valószínűbbé válik. Észrevételeit Pavel Durov, a Telegram társalapítójának azon bejelentése után tette, miszerint az üzenetküldő alkalmazás felfedi majd a felhasználók IP-címét és telefonszámát a hatóságok számára a szabályszegések kivizsgálása során. Szergejev szerint ez a lépés az internet szélesebb körű deanonimizálását tükrözi.

Búcsút inthetünk az anonimitásnak?

A digitális szolgáltatások szakértője megjegyezte, hogy az átláthatóság felé való elmozdulás összhangban van a jelenlegi szabályozási trendekkel. Hangsúlyozta, hogy „az internetes anonimitás minden formája” eltűnőben van.

„Összességében elmondható, hogy az internethez való szigorú, útlevél alapú hozzáférés korszaka egyre közelebb van”, nyilatkozta a TASZSZ orosz hírügynökségnek.

A szakértő arra is rávilágított, hogy az online kommunikáció egykor átláthatatlan és szabályozatlan volt, különösen a 90-es években és a 2000-es évek elején.

„Évtizedekkel ezelőtt volt egy olyan korszak, amikor minden teljesen anonim volt – a kommunikáció zűrzavaros volt, mindenki úgy viselkedett, ahogy csak akart, és ennek semmilyen következményei nem voltak. Most pedig minden az ellenkező irányba mozdult el”, tette hozzá Szergejev.

Emellett az online platformok növekvő konszolidációjáról is szót ejtett, ami kevesebb kommunikációs eszközt eredményez. Elmondta, hogy „mindannyian hajlamosak vagyunk ugyanazokat az üzenetküldő alkalmazásokat használni”, és figyelmeztetett, hogy „ha nem használjuk őket, akkor kiesünk a kommunikációs folyamatból”. Ezen eszközök központosítása a szakértő szerint tovább erősítheti azt a tendenciát, hogy az internet-hozzáféréshez személyazonosításra lesz szükség. Az irányítás néhány platform kezében összpontosul, így a felhasználókra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy megfeleljenek a szigorúbb szabályoknak.