Ismét készülhetünk a Bitcoin árfolyamugrására 100 nappal a felezés után?
Donald Trump republikánus elnökjelöltnek a nashville-i Bitcoin-konferencián való megjelenése után a kriptoközösség valószínűleg emlékezni fog arra is, hogy július 29-én 100 nap telt el azóta, hogy a Bitcoin blokkláncon végbement a negyedik felezés is. Az ETC Group új elemzése szerint a feleződés által kiváltott Bitcoin kínálatbővülés lassulásának bullish hatása 100 nap után szokott ugyanis beindulni.
A Bitcoin bányászjutalom felezése egy beépített kód, amely általában négyévente, azaz pontosan 210 000 blokk kibányászása után lép életbe a blokkláncon. A négyévente megrendezett esemény 50 százalékkal csökkenti a bányászok által a tranzakciók érvényesítéséért kapott jutalmat.
Az elsődleges célja ennek a Bitcoin kínálatának ellenőrzése és annak biztosítása, hogy a bitcoin idővel szűkössé váljon. Ellentétben a fiatvalutákkal, amelyeknek folyamatosan növekvő a kínálata (monetáris infláció) elinflálja a pénz értékét. A Bitcoin kínálatát 21 millióban maximalizálták. A bányászati jutalom felére csökkentése segít abban, hogy kezelni lehessen, milyen gyorsan érik el ezt a határt.
Az első, 2012-ben végrehajtott felezés a bányászoknak fizetett blokkonkénti jutalmat 50 BTC-ről 25 BTC-re csökkentette. A következő két felezés során a blokkonkénti kínálat 6,25 BTC-re csökkent. A legutóbbi, április 20-án végrehajtott felezés tovább csökkentette azt 3,125 BTC-re.
A korábbi feleződések többszörös árfolyam-emelkedésnek nyitották meg az utat, a legtöbb nyereséget az első 100 nap után lehetett realizálni.
Most is ismét magát a történelem?
„Ma pontosan 100 nap telt el az április 20-i Bitcoin felezés óta. A piac hajlamos rövid memóriával rendelkezni, de a felezés okozta kínálati hiánynak mostantól kell csak elkezdenie hatni.” – osztotta meg Andre Dragosch, az ETC Group elemzési vezetője az X-en.
Dragosch erre a következtetésre azután jutott, hogy végigpásztázta a teljesítményadatokat a korábbi és az azt követő 2012-ben, 2016-ban és 2020-ban végrehajtott három feleződés után.
Az elemzés kimutatta, hogy az átlagos többletteljesítmény – a felezés utáni X nap teljesítménye és a felezés előtti X nap teljesítménye közötti különbség – 100 nappal a felezés után jelentősen megnő, és statisztikailag szignifikánssá válik. Ekkor a „T-értékek” meghaladják a 2%-ot.
A T-érték a hipotézisvizsgálat során használt statisztikai számadat, amely azt határozza meg, hogy a minta átlaga milyen messze van a populáció átlagától, amelyet a minta változékonysága stabilizál.
„A legfontosabb tanulság, hogy 100 nappal a felezés után a teljesítménykülönbség statisztikailag szignifikánssá válik (T-érték > 2). Majd egyre jelentősebb lesz, egészen a felezés után körülbelül 400 napig.” – magyarázta Dragosch.
Az ábrán látható, hogy az átlagos többletteljesítmény a felezés utáni 100. naptól kezdve 100% fölé emelkedik, és végül négy számjegyű értékben tetőzik.
Meglátjuk, hogy most a történelem megismétli-e önmagát.