Bankszámlák zárolása és kiutazási tilalom fenyegeti a nőket
2024. december 13-án az Iráni Parlament elfogadta a hidzsábviselési szabályok szigorításáról szóló törvényt, amely azonnal életbe lépett. A törvény pénzbírságokat, bankszámlák zárolását és kiutazási tilalmat is magában foglal, valamint szankcionálja azokat az üzleteket, amelyek nem tartják be az előírásokat.
2022-ben Hossein Jalali, az Iráni Iszlám Tanács Kulturális Bizottságának tagja merész javaslattal állt elő: a hidzsábviselési szabályokat megszegő nők bankszámláinak befagyasztása. Akkoriban ez a javaslat még csak terv volt, de az elmúlt évek társadalmi feszültségei és tiltakozásai végül a szabályok drasztikus szigorításához vezettek.
Előzmények: tiltakozások és a Mahsza Amini-ügy
Mahsza Amini halála 2022 szeptemberében a kötelező hidzsábviselés szigorú ellenőrzése elleni országos tiltakozáshullámot indított el. A 22 éves nőt az erkölcsrendészet tartóztatta le Teheránban, mert állítólag nem megfelelően viselte a hidzsábot. Letartóztatása után bekövetkezett halála országos felháborodást váltott ki. Szemtanúk szerint a rendőrség bántalmazta őt, amit az állami hatóságok tagadtak, szívelégtelenséget jelölve meg a halál okaként.
Az eset hatására tömegek vonultak utcára, hogy tiltakozzanak a hidzsábviselési szabályok és az iszlám rezsim ellen. A „Nők, Élet, Szabadság” jelszavával zajló tiltakozások hamar általános rezsimellenes megmozdulásokká szélesedtek. A hatóságok kemény fellépéssel válaszoltak: több ezer tüntetőt tartóztattak le, és erőszakos eszközöket alkalmaztak a tömegek ellen.
Decemberben új szabályozás lépett érvénybe
Hossein Jalali akkori javaslata szerint nem szükséges letartóztatásokhoz folyamodni a hidzsábviselés megszegőivel szemben. Ehelyett a szabályszegők írásos figyelmeztetést kapnának, majd ismétlődés esetén bankszámlájuk befagyasztásával néznének szembe. Ez az elképzelés azonban akkoriban még csak vita tárgya volt, amelyet a Mahsza Amini-eset és az azt követő események érdemben befolyásoltak.
2024. december 13-án az Iráni Parlament elfogadta a hidzsábviselési szabályok szigorításáról szóló törvényt. Az új szabályozás azonnali hatállyal életbe lépett, amelynek részletei között szerepelnek a pénzbírságok, bankszámlák zárolása és kiutazási tilalom. Ezen felül azokat az üzleteket is szankcionálják, ahol nem tartják be az előírásokat.
Nemzetközi és belföldi reakciók
Az Európai Unió, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa és számos nemzetközi szervezet kritizálta az új szabályokat, mondván, hogy azok tovább korlátozzák a nők szabadságjogait és emberi méltóságát. Belföldön a társadalom jelentős része tiltakozik, míg a konzervatív körök üdvözlik a szigorításokat.
Hossein Jalali 2022-es javaslata ma már nemcsak vita tárgya, hanem valósággá vált Iránban. A hidzsáb kötelező viselésével kapcsolatos szankciók tovább mélyítik a kormány és az állampolgárok közötti árkot, miközben az emberi jogi szervezetek világszerte aggodalmukat fejezik ki a nők helyzetének romlása miatt.