Íme a 10 legdrágábban eladott NFT a világon
A nem helyettesíthető tokenek, más néven NFT-k népszerűsége robbanásszerűen megnőtt az utóbbi időben, és befektetők tízezrei kezdték el gyűjteni a digitális alkotásokat. Ebben a cikkben összeszedtük a valaha eladott 10 legdrágább NFT-t, amelyek között még a legolcsóbb is átszámítva közel 3 milliárd forintot ér.
Az NFT-k olyan digitális termékek, amelyek egy-egy egyedi eszközt képviselnek, ami lehet például egy dokumentum, egy műalkotás vagy akár egy ingatlan is. Fontos tisztázni, hogy minden NFT egyedi, nincs belőlük több, csak egy. Még ha két ilyen token nagyon hasonlónak is tűnik, nem felcserélhetők egymással, pontosan ezért is használják az NFT technológiát a hitelesség bizonyítására a blokkláncon. Az NFT-k egyébként lehetnek kitalált digitális alkotások, például földterületek a metaverzumban, illetve valós tárgyak tokenizált változatai is. Az alábbiakban megnézzük melyek voltak minden idők legdrágábban eladott NFT-i.
10. – CryptoPunk #7804 (7,57 millió dollár)
A CryptoPunk #7804 az egyike a hat CryptoPunk tokennek a listánkon. A sapkában és napszemüvegben pipázó figura a Figma nevű szoftvercég tulajdonában volt, és a vállalat többször is „digitális Mona Lisaként” emlegette. Az NFT-t 2021 márciusában 7,57 millió dollárért adták el.
9. – CryptoPunk #3100 (7,58 millió dollár)
A fejpántot viselő figurát ábrázoló alkotás 2021 márciusában 7,58 millió dollárért kelt el. Az NFT érdekessége, hogy jelenleg 35 000 ETH-ért kínálják eladásra, így ha valaki megvásárolja, akkor ez lesz a legdrágábban eladott token a CryptoPunks történetében.
8. – CryptoPunk #5577 (7,7 millió dollár)
A 8. helyet egy cowboykalapos CryptoPunk kapta, a token 2022 februárjában került eladásra 2501 ETH-ért. Nem tudni biztosan, de sokak szerint a vevő Robert Leshner, a Compound Finance vezérigazgatója volt. A Compound feje nem erősítette meg, hogy ő vásárolta volna meg az NFT-t, az viszont mindenképp érdekes, hogy a vásárlást követően Leshner egy „Yeehaw”-t tweetelt.
7. – CryptoPunk #4156 (10,26 millió dollár)
A 7. helyet szintén egy CryptoPunk foglalja el, a CryptoPunk #4156 előző tulajdonosa egy „Punk 4156” álnévre hallgató felhasználó volt, aki még 2021 februárjában 1,25 millió dollárért szerezte meg az NFT-t. A token tulajdonosa még ugyanezen év decemberében az eredeti ár több mint 8-szorosáért, 10,26 millió dollárért adta el a tokent.
6. – TPunk #3442 (10,5 millió dollár)
Ez a Jokerre hajazó NFT a valaha eladott legdrágább token a TPunk szériából. Az alkotást még 2021 augusztusában 120 millió TRX-ért adták el Justin Sun-nak, a Tron vezérigazgatójának, ezzel ez volt a Tron blokkláncán valaha eladott legdrágább NFT is. Sun azonban nem tartotta meg a tokent, a vásárlás után rögtön az APENFT-nek adományozta.
5. – CryptoPunk #7523 (11,75 millió dollár)
Az NFT a Sotheby’s egyik árverésén kelt el 11,75 millió dollárért még 2021 júniusában. Nemcsak a rendkívül ritka alien kiadás része, hanem az egyetlen maszkot viselő alien is, amellyel az alkotók az éppen aktuális COVID-19 világjárványra akartak utalni.
4. – CryptoPunk #5822 (23,7 millió dollár)
Ez az „utolsó” CryptoPunk a listánkon, az NFT-t idén februárban adták el 8000 ETH-ért egy blokklánc-technológiával foglalkozó startup vezérigazgatójának. A token a legritkább kiadásból származik, az egész NFT-gyűjteményben mindössze 9 darab van belőle.
3. – HUMAN ONE (28,9 millió dollár)
Már dobogós helyezést ért el a HUMAN ONE, egy amerikai grafikus, Mike Winkelmann alkotása. Érdemes megemlíteni, hogy ez volt Winkelmann – művésznevén Beeple – első fizikai műalkotása. Az NFT a Christie’s egyik árverésén tavaly novemberben 28,9 millió dollárért kelt el.
2. – Clock (52,7 millió dollár)
A Clock egyfajta digitális visszaszámláló, amely azt számolja, hogy Julian Assange, a WikiLeaks alapítója hány napot töltött börtönben. Assange egy rendkívül ellentmondásos kémkedési ügyben érintett, és amennyiben Nagy-Britannia kiadja őt az Egyesült Államoknak, akár életfogytiglani börtönbüntetést is kaphat. Az NFT elkészítésében egyébként Assange kurátora is részt vett, ezzel a tokennel is fedezve Assange ügyvédi kiadásainak egy részét.
1. – Everydays: The First 5000 Days (69,3 millió dollár)
Everydays: The First 5000 Days a már említett amerikai grafikus, Beeple digitális műalkotása. Az NFT 2021 februárjában 69,3 millió dollárért, átszámítva közel 25 milliárd forintért kelt el, amelyet egy NFT befektető vásárolt meg a Christie’s árverésén.
Az NFT Beeple 5000 korábbi műalkotásának kollázsa. Beeple 2007 óta 13 éven át minden nap új képet töltött fel az Instagram oldalára, a grafikus ezekből állította össze a tokent. Az „everydays” alkotások egyébként gyakran posztapokaliptikus tájakon játszódnak, és általában valamilyen kapcsolatban állnak az aktuális hírekkel vagy politikával.