Íme 6 Satoshi Nakamoto jelölt, akik feltalálhatták a bitcoint
Satoshi Nakamoto kiléte a mai napig rejtély, a bitcoin megalkotójának személyazonosságáról azonban több elmélet is született.
A Satoshi Nakamoto a bitcoin megalkotója (vagy megalkotói) által használt álnév, ezt a nevet használták a bitcoin fehér könyvének szerzőjeként 2008-ban. Nakamoto valódi személyazonosságát soha nem fedték fel, viszont becslések szerint a hálózat kezdeti időszakában körülbelül 1 millió BTC-t bányászhatott, amivel ma a világ leggazdagabb emberei közé tartozna. Az alábbiakban néhány olyan személyt sorolunk fel, akik egyesek szerint a bitcoin mögött állhatnak.
Nick Szabo
Nick Szabo magyar gyökerekkel rendelkező informatikus, jogász és kriptográfus, aki a digitális szerződésekkel és a kriptovalutákkal kapcsolatos kutatásairól ismert. Neki tulajdonítják az okosszerződések koncepciójának kidolgozását: ezek olyan automatikusan végrehajtódó szerződések, amelyek csak akkor hajtódnak végre, ha a szerződéskötéshez szükséges feltételek teljesülnek. Az okosszerződések ötletét Szabo már 1994-ben felvetette a „Smart Contracts: Building Blocks for Digital Markets” című cikkében.
Szabo emellett a kriptográfiával kapcsolatos munkájáról is ismert, és a digitális eszközök úttörőjének számít. Ő hozta létre a bitcoin előfutárát, a „Bit Gold”-ot, amelyet az 1990-es évek végén egy blogbejegyzésben ismertetett. A híres kriptográfust sokan a bitcoin megalkotójának tartják, ennek ellenére ő ezt a mai napig tagadja.
Hal Finney
Hal Finney amerikai programozó és kriptográfus volt, aki már a bitcoin megjelenésekor támogatta a népszerű kriptovalutát. Finney volt a Pretty Good Privacy (PGP) szoftver egyik fejlesztője is, amelyet nemcsak hogy széles körben használnak az e-mail-ek titkosítására, de mára a legnépszerűbb titkosító programmá nőtte ki magát.
Az amerikai programozó emellett a bitcoin hangos szószólója volt, és sokat írt a technológiában rejlő lehetőségekről különböző fórumokon és közösségi oldalakon.
Szabóhoz hasonlóan Finney is tagadta azokat az állításokat, miszerint ő hozta létre a bitcoint, de azt elismerte, hogy ő fogadta az első bitcoin-tranzakciót, amelyet Nakamoto hajtott végre. Hal Finney 2014-ben hunyt el egy ALS nevű betegségben, amiben egyébként Stephen Hawking is szenvedett. Finney-t a bitcoin közösségen belül széles körben ismerték és tisztelték.
Dorian Nakamoto
Dorian Nakamoto egy nyugdíjas japán-amerikai mérnök és fizikus, akit először a Newsweek egyik újságírója, Leah McGrath Goodman említett egy 2014-es cikkében, mint lehetséges Satoshi Nakamoto.
A japán mérnök tagadta, hogy ő hozta volna létre a bitcoint, és kijelentette, hogy a cikk megjelenése előtt soha nem is hallott a BTC-ről. Azt is elmondta, hogy nem beszél folyékonyan angolul, és úgy érezte, hogy a cikk írásakor Goodman kiragadott bizonyos kijelentéseket az interjúból.
A cikk egyébként nagy médiavisszhangot váltott ki, sok újságíró személyesen látogatott el Dorian Nakamoto otthonához, hogy megpróbáljon interjút készíteni vele. A média emiatt sok kellemetlenséget okozott neki és a családjának, és később jogi segítséget kért a helyzet kezeléséhez.
Adam Back
Adam Back brit informatikus és kriptográfiai szakértő, aki részt vett különböző blokklánc- és kriptovaluta projektek fejlesztésében. Leginkább a Hashcash megalkotójaként ismert, amely a spam és a szolgáltatásmegtagadási támadások megelőzésére használt proof-of-work rendszer, és amely később a bitcoin bányászati mechanizmusának inspirációjául szolgált.
Back emellett a cypherpunk közösségnek is aktív tagja, amely olyan aktivisták csoportja, akik a kriptográfia használata mellett érvelnek a magánélet és a polgári szabadságjogok védelmében. Back a fent említett Nakamoto jelöltekhez hasonlóan tagadta, hogy ő lenne a bitcoin megalkotója, de továbbra is hangos szószólója a magánélet védelmének, és rendszeresen felszólal a kormányzati megfigyelés és a polgári szabadságjogok megsértése ellen.
Wei Dai
Wei Dai szintén informatikus és kriptográfus, aki a digitális valutákkal és az elektronikus fizetési rendszerekkel kapcsolatos munkásságáról ismert, és a terület egyik úttörőjeként tartják számon.
Dai legjelentősebb projektje a B-money, egy 1998-ban kitalált anonim, elosztott elektronikus pénzrendszer. A B-money koncepciója inspirációként szolgált a bitcoin létrehozásához, és a Dai által írt B-money című dokumentumban bemutatott ötletek közül később sok beépült a bitcoin fehér könyvébe. Dai tagadta, hogy ő lenne Nakamoto, de Adam Back-hez hasonlóan továbbra is tagja a cypherpunk közösségnek.
Vili Lehdonvirta
Vili Lehdonvirta finn közgazdász, leginkább a digitális kultúra és gazdaság kutatásával foglalkozik. Az Oxfordi Egyetem egyik vezető kutatója, ahol a platformgazdaságokat és a digitális eszközök hatásait vizsgálja. Lehdonvirta számos tanulmányt és cikket publikált a kriptovalutákról és az online piacterekről, és rendszeresen vesz részt előadóként különböző konferenciákon és rendezvényeken.
Kutatásai miatt Lehdonvirtában többen is Satoshi Nakamotót látják, azonban semmilyen jel nem utal arra, hogy a finn kutatónak köze lenne a bitcoin megalkotásához, és ő maga is tagadta, hogy ő lenne Nakamoto.