Elveszett a bitcoinod? Ilyen lehetőségeid vannak a visszaszerzésére
Akár hackertámadás, akár hanyagság miatt veszíti el valaki a BTC-jét, nincs minden remény veszve a tokenek visszaszerzésére.
Összesen 21 millió BTC lehet forgalomban, amit a legnagyobb kriptovaluta várhatóan 2140 körül fog elérni. Ez azt jelenti, hogy a bitcoin felépítése deflációs, vagyis az érme kínálata fokozatosan csökken.
Minden elveszett BTC tovább növeli a deflációs folyamatot, és hozzájárul az elérhető kínálat szűkösségéhez. Nehéz megbecsülni az elveszett tokenek pontos számát, mivel nem tudni, hogy az adott BTC valóban elveszett-e, vagy csak szunnyadnak az érmék.
A Chainalysis, egy blokklánc-elemző cég által végzett kutatás alapján azonban a teljes bitcoin-kínálat 17%-23%-a elveszhet, ami 2,78 és 3,79 millió elveszett BTC-t jelent. A bitcoin megalkotójának, Satoshi Nakamotónak a tárcáiban a feltételezések szerint akár 1 millió BTC is lehet, ami tovább növeli az elveszett vagy szunnyadó érmék számát.
Hogyan veszhet el bitcoin?
A felhasználók leggyakrabban a hanyagság, illetve a különböző hackertámadások, például az adathalász támadások miatt veszítik el a BTC-jüket.
Nagyon sok bitcoin-tulajdonos egyszerűen elfelejti a privát kulcsait, ami ahhoz vezet, hogy a tárcán lévő bitcoinhoz szinte lehetetlen lesz hozzáférni. Sokan kidobják régi számítógépeiket vagy elveszítik a hardvertárcájukat, ami minimálisra csökkenti a helyreállítás lehetőségeit. Az is gyakran előfordul, hogy a felhasználók rossz címre küldik a BTC-t. Ebben az esetben az első lépés a tranzakció valódi címzettjének azonosítása lenne, majd egy ésszerű megoldás a visszakérésre, ami egy decentralizált ökoszisztémában meglehetősen nehéz.
Érdemes megemlíteni a centralizált kriptotőzsdéket érintő hackertámadásokat is. Ha a felhasználó nem önmegőrző (nem-letétkezelői) tárcát használ, hanem egy tőzsdén tartja a BTC-jét, akkor egy hackertámadás során elveszítheti a kriptóját.
Egyébként a bitcoin-tulajdonos halála esetén is elveszhet BTC, ha a felhasználó rokonai nem tudnak a privát kulcsokról.
A szélesebb körű elfogadáshoz is hozzájárulhatnak a biztonságosabb tárcák
A bitcoin 2009 óta létezik, és a szakértők között általános egyetértés van abban, hogy értékmegőrzőként egyedülálló pozíciót tölt be a digitális valuták között. A tőzsdén kereskedett alapok (spot ETF-ek) elindítása óriási intézményi likviditást és érdeklődést hozott a bitcoinnak.
Annak érdekében, hogy a BTC még csábítóbb legyen az emberek számára, az iparágnak a multisig és az innovatív tárcamegoldásokra kellene összpontosítania, amelyek a jövőben csökkenthetik a bitcoin elvesztésének esélyét. Ezek segítenének csökkenteni a hackertámadások és a privát kulcsok elvesztése során eltűnő érmék számát, és ezáltal ösztönöznék a szélesebb körű elfogadást. A bitcoin deflációs jellege tovább bonyolítja a helyzetet, ugyanis a sok elveszett BTC felgyorsítja az elérhető tokenek szűkösségét.
Visszaszerezhető az elveszett bitcoin?
Nem veszett el minden remény azon felhasználók számára, akik valamilyen okból már nem férnek hozzá a kriptójukhoz. Az azonban, hogy visszaszerezhető-e a bitcoin, nagyon sok mindentől, így például a használt kriptotárcától és az elvesztés okától is függ.
Vannak cégek, amelyek a felhasználók elveszett kriptovalutáinak helyreállítására szakosodtak. Általában meghajtóproblémák vagy hardverhiba, elfelejtett jelszavak, a tárca sérülése, adatvesztés vagy rossz címre való utalás eshetőségeivel foglalkoznak. Azonban figyelembe véve a bitcoin mögött álló kriptográfiai alapelveket, az elfelejtett privát kulcsok teljes rekonstrukciója a mai számítási képességek mellett rendkívül nehéz. A felhasználóknak óvatosnak kell lenniük, és olyan jó hírű cégekkel kell felvenniük a kapcsolatot, amelyek ellenőrizhető véleményekkel és sikertörténetekkel rendelkeznek, mivel sok vállalat nem feltétlenül tud megoldást nyújtani az adott problémára, emellett pedig egyes szolgáltatások átverések is lehetnek.
Csalások vagy hackertámadások esetén szóba jöhet magánnyomozó cégek megbízása is. Ezeknek nyomozati eszközök széles skálája áll rendelkezésére, és sok esetben hajlandóak együttműködni a bűnüldöző hatóságokkal az ellopott bitcoin visszaszerzése érdekében. Ezek életképes alternatívák azon felhasználók számára, akik jelentős összegű vagyont veszítettek el, és megpróbálnák visszaszerezni az elveszett eszközöket.
Egyébként a bitcoin tárolásának legbiztonságosabb módja a hideg tárcák, vagy a nem-letétkezelő kriptotárcák használata. Akár szoftveres tárcát, akár hardvertárcát választunk, mindig érdemes megbizonyosodni arról, hogy megbízható helyen lesz a bitcoinunk. A tőzsdék nem biztos, hogy biztonságos megoldást nyújtanak, mivel könnyű célpontok a hackerek számára.