Így profitálhat a bitcoin a kereskedelmi háborúból!

Donald Trump és a vámok szinte összeforrtak az évek során. A republikánus elnök már első ciklusában is jelentős hatást próbált generálni a globális kereskedelemre és a pénzpiacokra, azonban második ciklusában még határozottabb álláspontot képvisel ezen a téren. Miközben a protekcionista intézkedések rövid távon növelhetik az amerikai ipar versenyképességét, hosszú távon inflációhoz, ellátási problémákhoz és valutapiaci feszültséghez vezethetnek.
Egyik pozitív hozadéka lehet azonban az, hogy a gyengülő dollár és a hagyományos piacok turbulenciája miatt a befektetők a bitcoinhoz, mint alternatív értékmegőrző eszközhöz fordulnak. Nézzük meg részletesen, milyen mechanizmusok állhatnak e mögött!
Új részletek a vámtarifákról
Április 2-án, szerdán, a Trump-kormány új vámpolitikát jelent meg, melyek ismét hatással lehetnek a globális piacokra. A korábbi tapasztalatok alapján ezek főként pesszimizmust és bizonytalanságot hozhatnak a piacokra, azonban elemzők szerint több okból kifolyólag is fordulhat az elmúlt hetekben, hónapokban látott trend.
Bár többek között a kriptovaluták sem úgy viselkednek, ahogyan azt Donald Trump megválasztása és beiktatása között várta a piac, ehhez többek között a makrogazdasági bizonytalanság is hozzájárul. A bitcoin-párti elnök beiktatását követően azonnal az amerikai ipar védelmét célozta meg vámpolitikájával, mely csökkentené a kereskedelmi deficitet – különösen Kína és az Európai Unió felé. E mellett érdemes megjegyezni azt is, hogy első ciklusához hasonlóan Trump nyomást kíván gyakorolni más országokra, hogy saját gazdasági és politikai céljait, mint a világ vezető gazdaságának elnöke, elérje.
Ezek a vámok a pénzpiacokon azonban jelentős volatilitást okoznak, az inflációs félelmek pedig a kötvények felé terelik a befektetői tőkét. Bár az amerikai dollár a vámok bevezetésekor erősödhet, hosszú távon sérti pozícióját, mivel a globális kereskedelem eltolódik. Az olyan alternatívák, mint az euró, a kínai jüan vagy a japán jen előtérbe kerülhetnek. A legnagyobb kereslet várhatóan a defenzív eszközök, például az arany – vagy annak digitális megfelelője, a Bitcoin – iránt mutatkozhat.
Ezt várhatjuk a kriptovalutáktól
Minden kriptovaluta-befektető a régóta ígért stratégiai bitcoin-tartalékot várja, azonban a BTC árfolyama idén már közel 10%-ot vesztett az értékéből, az altcoinoké pedig akár 40-50%-ot is. Az év eleji 100 000 dollárhoz képest a vezető kriptovaluta napjainkban 83 – 85 000 dollár között kereskedik, a Wall Street pedig fogja a fejét, mivel a digitális eszközök túl kockázatos menekülőútnak tűnnek jelenleg.
„A piac folyamatosan romlik, a befektetők kockázati étvágya pedig nem változik. Nyílik az olló az arany és a kriptovaluták között, mivel a nemesfém továbbra is a vezető biztonságos menedéknek bizonyul.” – mondta Marc Ostwald, az ADM Investor Services International vezető stratégája
Bár a globális pénzügyi helyzet és a kereskedelmi rendszer egyre széttagoltabbá válik, a befektetők folyamatosan kutatják az alternatívákat az egyre csak gyengülő dollár helyett. Egyelőre a történelmi csúcson található arany tűnik a legjobb alternatívának, azonban hamarosan a bitcoin
79 541 USD (-4,29%)
(BTC) lehet az új arany.
„Úgy gondolom, hogy az egész jövő bizonytalan, bizonyos szempontból pedig megismerhetetlen. Vannak, akik szerint a kriptovaluták túl kockázatosak, azonban a bitcoin nem véletlen vált az arany digitális alternatívájává.” – mondta Omid Malekan, a Columbia Business School adjunktusa
Más szavakkal, a gazdasági bizonytalanság arra késztetheti a befektetőket, hogy a mára már globálisan elérhető, teljesen likvid bitcoinba helyezzék át tőkéjüket.
Érdemes lesz figyelni, hogyan befolyásolják az újonnan bejelentésre kerülő vámok a kockázatos eszközök árfolyamát. Szerda délután ugyanis 15 országgal szemben kerülnek vámtarifák bevezetésre, amik további 2%-kal csökkenthetik a gazdasági növekedést.
Zach Pandl, a Grayscale vezető kutatója, az alábbi nyilatkozatot tette:
„Úgy gondolom, a vámok gyengítik a dollár domináns szerepét, és teret adnak az olyan alternatív eszközöknek, mint a bitcoin. Bár az árfolyamok rövid távon csökkenhetnek, hosszabb távon a BTC felé fordulhatnak a befektetők, mint globális monetáris eszköz.”