Így formálta át a kriptoipart az Ethereum az elmúlt 10 évben

Az Ethereum gondolata 2013-ban fogalmazódott meg, a virtuális számítógép pedig 2015 végén indult hódító útjára. Azóta teljesen átformálta a kriptopiacot, és a mai napig digitális ezüstként hivatkoznak rá. Mivel közeleg a tízéves évforduló, érdemes egy kicsit megállni, és megvizsgálni, hogy milyen tervekkel indult a projekt, és honnan hová sikerült eljutnia.

Abban az időben, amikor az Ethereum hálózata létrejött, egy adott blokklánc csak egy adott kriptovaluta kiszolgálójaként működött. Buterinék gondolata ezzel szemben az „egy blokklánc mind fölött” (sic!) elv mentén épült fel. Ahelyett tehát, hogy minden új funkció miatt új blockchainre lett volna szükség, az Ethereum képes volt megvalósítani, hogy egy blokkláncon több kriptovaluta is létezhessen, egymástól függetlenül.

Gombamód szaporodó új tokenek

Az Ethereumra épülő tokenek létrehozása annyira egyszerű, hogy egy kis kódrészlettel vagy néhány kattintással bárki megalkothatja a saját kriptovalutáját. Ez jó lehetőséget kínál a magánbefektetőknek is, így rengeteg finanszírozás áramolhatott és áramlik jelenleg is a területre. Ugyanakkor a csalókat is vonzotta, hiszen sokak szemében az a tény, hogy valami az Ethereum blokkláncán fut, egyfajta legitimizálást is jelentett a projektet illetően. Ezt a gyermekbetegségét azonban már kezdi kinőni az ágazat.

2014 környékén még hosszas viták folytak a blokklánc cenzúrázhatatlan természetéről, és hogy ez hogyan tudja potenciálisan tönkretenni a piacokat. Egy ilyen kísérletnek lehettünk a tanúi 2018-ban is, ennek a hatásai azonban már már mit sem érződnek.

Ethereum, a piacformáló

Az Ethereum számos olyan piacnak adott új lendületet, amely már a múltban is létezett. Ilyen például az előrejelzések piaca – a sport- és választási fogadások már korábban is komoly volument voltak képesek megmozgatni.

Akkoriban a decentralizált, on-chain biztosítás gondolata is felmerült, azóta azonban – ki tudja miért – ez még marginális felhasználási terület maradt. Pedig végtelen sok mikro biztosítási cég előtt nyithatná meg a kapukat: vajon időben megérkezik a repülőgépem a célállomásra? És ha nem, ki fog érte kárpótolni? Egyáltalán mennyire lesz bonyolult az ügyintézés? A blokklánc segítségével mindezeket automatizálni lehetne, az emberek azonban még nem mutatnak elegendő érdeklődést ahhoz, hogy ez egy működőképes üzleti terv lehessen.

Nem ilyen intézményi elfogadásra számítottak

Az Ethereumot övező intézményi érdeklődés általában mindig az eszközosztályt jelentették, mintsem az üzleti folyamatok megváltoztatását. A techipar korai napjaiban nem volt ritka, hogy egy vállalatnak az állam volt az első megrendelője. A blokklánc esetében sajnos nem egy ilyen elfogadási pályának voltunk a tanúi.

Ehelyett a nagyobb intézmények sikeres felhasználási esetei inkább a fogyasztókat célozzák. A technológia talán túlságosan átalakító jellegűvé és nehezen alkalmazhatóvá vált a hagyományos szereplők számára ahhoz, hogy az alapvető üzleti folyamatokhoz használják. Érdeklődők azonban akadtak. A Nike például figyelemre méltó, 185 millió dolláros bevételt ért el a non-fungible token (NFT) bevételekből. Ez azonban eltörpül az iShares Bitcoin Trust sikeréhez képest, amely már nagyjából 20 milliárd dollár fölötti vagyonnal rendelkezik.

A startupok több sikert értek el az eszközök blokkláncra vitelében, mint az hagyományos intézmények. A 120 milliárd dolláros piaci kapitalizációval rendelkező Tether az egyik legnyilvánvalóbb sikertörténetét tudhatja magáénak ebben a ligában. A nagyobb pénzintézetek viszont még mindig sokkal több kezelt ügyfélvagyonnal rendelkeznek, élükön a BlackRock 9 billió dolláros AUM-jával. De az on-chain aktivitásuk eddig igencsak csekélynek mondható.

Az ágazat fejlődése egyáltalán nem úgy alakult, ahogy azt sokan várták. Egyesek számára furcsa volt, bizonyos szempontból kiábrándító, más szempontból pedig csodálatos. Jeff Bezos 1997-es részvényesi levelében – egy olyan évben, amikor az Amazon 150 millió dolláros bevételt ért el – a webet „a World Wide Wait”-ként emlegette. A pragmatizmus és az optimizmus keverékével azonban mindannyian túl fogjuk élni ezt az időszakot.