Így fog változni a bitcoin szerepe a válság hatására
Három nagy hírű bank – a Silicon Valley Bank, a Silvergate Bank és a Signature Bank – közelmúltbeli összeomlása miatt több száz regionális bankból kezdték el kivenni az emberek a pénzüket. Sokan már egy, a 2008-as válsághoz hasonló helyzetre számítanak, miután az amerikai jegybank egy új, állítólag 2 billió dollár értékű tartalékkeretet hozott létre, a svájci központi bank pedig 54 milliárd dollárral segítette ki a Credit Suisse-t.
Tíz évvel ezelőtt, a ciprusi bankválság idején nagyot ugrott a bitcoin árfolyama, de ugyanez a tendencia megfigyelhető volt az elmúlt napokban is. Sok elemző szerint párhuzam van a múlt heti események és a bitcoin árfolyamának növekedése között, azonban az emberek hozzáállása a kriptóhoz most teljesen más, mint 2013-ban. A médiának köszönhetően ugyanis a BTC többnyire negatívan ágyazódott be a köztudatba, ezért a kriptopiac sokak szerint az eddigi legnagyobb próbatétele előtt áll, amely magában foglalja a pénzintézetekkel való küzdelmet is.
Újabb gazdasági világválság közeledik?
A 2008-as gazdasági válság rávilágított arra, hogy a bankoktól való függőségünk mennyire sebezhetővé teszi az egész gazdaságot. Most, hogy három nagy múltú bank összeomlott, több száz regionális bank pénzkiáramlással néz szembe. Az emberek ugyanakkor nem ok nélkül aggódnak, az amerikai jegybank ugyanis egy 2 billió dollár értékű tartalékkeretet hozott létre, a svájci központi bank pedig 54 milliárd dollárral mentette ki a Credit Suisse-t.
Ahogy az USA központi bankja, a Federal Reserve és a Federal Deposit Insurance Commission a múlt hétvégén azon fáradozott, hogy egy finanszírozási tervet állítson össze, sokaknak a 2008. szeptember 17-ei helyzet jutott az eszébe. Azon a napon, két nappal a Lehman Brothers összeomlása után a Reserve Primary Fund – amely a vállalatok készpénztartalékait kezeli – összeomlott.
Emellett azt is érdemes megjegyezni, hogy 2009-ben rengeteg startup helyezte el a pénzét az SVB-nél, amely a pénzt hosszú lejáratú amerikai államkötvényekbe és jelzálogfedezetű értékpapírokba fektette. A probléma az volt, hogy 2022 januárjában, miután a Fed végre elismerte, hogy a visszafogott monetáris politikája tartós inflációt gerjesztett, agresszív kamatemelésbe kezdett. Ez megroppantotta a kötvénypiacot, és hatalmas veszteségeket okozott az Silicon Valley Banknak, amely elkövette azt a végzetes hibát, hogy nem fedezte a kamatkockázatát.
Most, hogy mindenki elkezdte kivenni a pénzét a kisebb bankokból, a betétesek tömegesen menekülnek a Wall Street intézményeibe, ami csak tovább növeli az amúgy is nagy befolyásukat.
A Signature Bankkal statuál példát a kormány?
A múlt heti események nem voltak túl kedvezőek a bitcoin és a kriptotulajdonosok számára. A Silvergate Bank, a három közül elsőként összeomló pénzintézmény részben azért csődölt be, mert rá volt utalva a csődbe ment kriptovállalatokra. Ez arra ösztönözte az olyan kriptoellenes politikusokat, mint pédául Elizabeth Warren amerikai szenátor, hogy keményen fellépjenek az ágazattal szemben.
A hatóságok a múlt hétvégén bezárták a Signature Bankot is, amely a Silvergate-hez hasonlóan szintén kriptobarát pénzintézetnek számított. És bár a New York-i Pénzügyi Szolgáltatások Minisztériuma szerint a Signature bezárásának semmi köze nem volt a kriptóhoz, az emberek továbbra sem értik, hogy miért kellett bezárni egy állítólag fizetőképes bankot. Egy korábbi amerikai képviselő, Barney Frank, aki jelenleg a Signature igazgatósági tagja, a New York Magazine-nak adott interjújában arról beszélt, hogy a bankkal akarnak példát statuálni, és mindenkit távol akarnak tartani a kriptótól.
„A bitcoin erre a helyzetre készült”
Ennek ellenére ahogy az angyalbefektető Tatiana Koffman írta a CoinDesk egyik cikkében, „a bitcoin erre a helyzetre készült.” Ha az emberek úgy gondolják, hogy a bankok nem tudják biztonságban tartani a pénzüket, a bitcoin népszerűsége tovább fog növekedni. Ráadásul az árfolyam nagyot fog ugrani, ha a Fed kénytelen lesz csökkenteni a kamatlábakat, ami gyengíteni fogja a dollárt.
Mindenesetre a mostani helyzetben a kormányoknak muszáj lesz újragondolniuk a digitális eszközökre vonatkozó szabályozásokat. Egyes elemzők szerint, hacsak a kormányok nem akarnak lemaradni a versenyben, akkor kénytelenek lesznek központi banki digitális valutákat, azaz CBDC-ket bevezetni.
A CBDC-kkel a központi bankok a feltételezések szerint célzottan differenciált kamatlábakat – akár negatív kamatlábakat is – alkalmazhatnak, hogy az embereket arra ösztönözzék, hogy a megtakarításaikat továbbra is a bankoknál tárolják.
A kormányok számára bonyolítja a helyzetet, hogy az emberek akár az összes nemzeti valutájukat eladhatják, és a megtakarításukat kriptopénzekben, például bitcoinban helyezhetik el. A bitcoinnak tehát már csak a puszta jelenléte, mint versenytárs nyomást gyakorolhat a kormányokra, hogy változtassanak a jelenlegi politikájukon.