Így emelkedett 36 billió dollárig az Egyesült Államok adóssága

Az Egyesült Államok államadóssága elérte a történelminek számító 36 billió dollárt, és nem látszik, hogy megállna. De hogyan lehetséges ez? A háborúk, a gazdasági válságok, az adócsökkentések és a szociális programok mind hozzájárultak ehhez az értelmezhetetlen mértékű adósság kialakulásához.

Cikkünkben feltárjuk, hogyan juthatott el Reagantől a COVID-19 járványig a világ vezető gazdasága úgy, hogy szinte napról napra ugrásszerű növekedés történt az államadósság tekintetében. Az egyre súlyosbodó kamatkötelezettségek mellett a bevételek és kiadások kíméletlen hiánya is okolható ezért, azonban mit érzékel ebből az átlagember?

Az adósságdilemma meghatározása

Az államadósság ilyen mértékű felhalmozásához egyértelműen az kell, hogy fegyelmezetlen monetáris keretek és elszámolhatatlan fiskális intézkedések legyenek napirenden. Az ellenőrizetlen állami hitelfelvétel, a végeláthatatlan szociális támogatások, valamint a külföldi háborúk finanszírozása mind hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok pénzügyileg ilyen kolosszális hiányt halmozzon fel.

A 36,5 billió dolláros adósságot, ha közelebbről megvizsgáljuk több mint harmincszorosára nőtt Ronald Reagan 1981-es elnöksége óta. Az államadósság ugyanis 44 éve lépte át az egybillió dollárt, amelyet nagyrészt a katonai kiadások tápláltak. A katonai komplexumok bővítése, az Irán-Kontra úgy, valamint a nukleáris modernizáció szintén hozzájárultak ahhoz, hogy Bill Clinton elnökségére már jóval nagyobb legyen az államadósság.

Az aktív jelenlét Szomáliában, Boszniában, Koszovóban, Irakban, Haitin, valamint a Közel-Keleten jelentősen növelték szintén a hiány mértékét, a 2001. szeptember 11-i támadások pedig újabb okot adtak a finanszírozás bővítésére.

A 2008-as gazdasági válság idejére az adósság elérte a 10 billió dollárt, 2017-re pedig a pénzintézetek és az autógyártók mentőcsomagjainak, valamint a rendkívüli munkanélküli segélynek hála a 20 billió dollárt. A COVID-19 járvány következtében a segélyezés mértéke csak abban a másfél évben meghaladta a 4,6 billió dollárt, azóta pedig nincs megállás.

Elhibázott döntések, késői reakció

Bár a bizonyítékok azt mutatják, hogy első sorban a felelőtlen állami intézkedések növelték a hiányt, egyes kritikusok szerint az adócsökkentések hatása volt a legnagyobb. A demokrata párt által eszközölt adócsökkentések értelmében a kormány a tulajdonában lévő vagyont kiosztotta a vállalatoknak és a magánszemélyeknek, akik ezt felelőtlenül használták fel.

A közgazdászok szerint ezek az úgynevezett mentőcsomagok megkérdőjelezik a világ hagyományos nézeteit az igazságszolgáltatásról és a magántulajdonról, az államadósság fő mozgatórugója pedig nem az adóztatás hiánya, hanem az ellenőrizetlen kormányzati kiadások.

A felelősség helyreállítása

Az Egyesült Államok és a világ számos más országa is egyre növekvő államadóssággal és felelőtlen pénzügyi politikával küzd. A folyamatos pénznyomtatás és a korlátlan költekezés hosszú távon fenntarthatatlan, és végső soron az infláció, a gazdasági instabilitás és a társadalmi bizalom hanyatlásához vezet.

A megoldás egy olyan pénzügyi rendszerben rejlik, amely visszaállítja a felelősséget és az átláthatóságot. A stabil pénzügyi alapok, például egy arany- vagy bitcoinfedezetű monetáris rendszer, természetes korlátokat szabnának a kormányzati kiadásoknak, és megakadályoznák a fiskális fegyelem hiányából fakadó visszaéléseket. Ha a politikai döntéshozók nem tudnának korlátlanul pénzt teremteni, valódi gazdasági prioritások mentén kellene működniük, így helyreállna a pénzügyi felelősségvállalás.

A jelenlegi tendencia alapján sürgető kérdés, hogy a világ vezető hatalmai hajlandóak-e visszatérni egy fenntarthatóbb gazdasági modellhez, vagy tovább folytatják az adósságspirálba vezető utat. A válasz nemcsak Amerika, hanem az egész világgazdaság jövőjét is meghatározhatja.