Trump a DeFi bevezetésével bosszulná meg, amit a bankok tettek vele?

Sokak szerint Donald Trump vámháborúja, a bevándorlás elleni harca és agresszív külpolitikája csupán figyelemelterelés lehet, amely egy neki sokkal fontosabb célt fed el.

Miközben a Trump körüli viták lekötik a nyilvánosságot és a médiát, egyesek úgy gondolják, hogy az amerikai elnök elsődleges célpontja a bankrendszer lehet. És nem csupán az amerikai banki infrastruktúra, hanem a központi bankok és pénzügyi óriások teljes globális hálózata, köztük az olyan nagyhatalmú vállalatok, mint például a JP Morgan.

De miért hirdetne Trump háborút a bankok ellen? Azért, mert az elnöksége után több bank is megszüntette a kapcsolatot az üzletemberrel: célba vették a tőkéhez való hozzáférését, és megpróbálták megfojtani a vállalkozásait.

Korábban több bank is megpróbálta ellehetetleníteni az amerikai elnököt

A pénzügyi elszigetelés, amellyel Trumpnak szembe kellett néznie, aligha volt jelentéktelen. Miután 2021 januárjában távozott a hivatalából, számos bank megszüntette a számláit és felmondta a szerződést az amerikai üzletemberrel:

  • BankUnited: Nyilvános magyarázat nélkül bezárt két pénzpiaci számlát körülbelül 5 millió dollár értékben.
  • Signature Bank: Megszüntette Trump két személyes számláját, amelyeken összesen nagyjából 5 millió dollár volt.
  • Deutsche Bank: Leállította az összes új üzleti megbízást a Trump Organization-nel, megszakítva ezzel egy több évtizedes pénzügyi kapcsolatot.
  • Professional Bank: Teljesen megszüntette a kapcsolatát Trump vállalkozásaival.
  • Capital One: Több mint 300 olyan számlát zárolt, amelyek Trumphoz voltak köthetőek.
  • Stripe: Megszüntette a Trumppal kapcsolatos fizetésfeldolgozási szolgáltatásokat.

Trump egyre inkább beülteti a DeFi-t az amerikai politikába

Érthető tehát, hogy Trumpnak meglenne az indítéka arra, hogy visszavágjon a bankrendszernek. Egyesek úgy vélik, hogy Trump – a fiai és a közeli munkatársai segítségével – már megkezdte a “bankok elleni háborúját”, méghozzá a DeFi bevezetésén keresztül.

Az amerikai elnök egyrészt leállította a DeFi-platformokkal szembeni agresszív szabályozói végrehajtást. Másrészt hatályon kívül helyezte az IRS rendeleteit, amelyek szerint a decentralizált tőzsdéknek (DEX) olyan információkat kellett jelenteniük, amiket gyakorlatilag be sem tudtak gyűjteni.

Azt is érdemes megemlíteni, hogy több szakértő szerint is szándékosan gyengítette meg az amerikai dollárt, ezáltal korlátozva a központi bankok globális befolyását a saját valutáikra. Emellett kezdeményezte a digitális eszköz-tartalék bevezetését, és számos kriptopárti politikust tett a szabályozó hatóságok élére, biztosítva a decentralizált pénzügyi célokkal való politikai összhangot. Továbbá nyilvánosan bejelentette Eric Trump terveit, miszerint a fia egy bitcoin bányászati vállalkozást indít, amelynek célja a NASDAQ-ra való bevezetés.

Egyes elemzők szerint mire Trump elnöksége véget ér, a DeFi-szektor – amelybe becslések szerint több trillió dollár fog áramlani a következő években – mélyen beágyazódik az amerikai politikába. És még ha egy teljesen kriptoellenes kormányzat is váltaná a Trump-kormányt, ennek a tendenciának a megfordítása szinte lehetetlennek fog bizonyulni, mivel a DeFi nyilvános elfogadása addigra eléri a lakosságot.

Így kapcsolódik a World Liberty Financial Trump küldetéséhez

Feltételezések szerint Trump vállalkozásai most úgy helyezkednek, hogy a jövőben kihasználhassák ezeket a változásokat. Elsősorban a World Liberty Financial-t érdemes megemlíteni, amelynek a nevéből több fontos tényezőre is következtethetünk.

A vállalat neve nem USA Liberty Financial vagy USA Freedom Finance. A neve a World szóval kezdődik, ami arra utal, hogy globális változásokra törekszik, a Financial szó az üzleti tevékenységre utal, de a név legfontosabb része a Liberty. Trump vállalata a liberty szót választotta a freedom helyett, és bár magyarra fordítva mindkettő szabadságot jelent, az angolban van egy kis különbség a két szó között.

A liberty egy olyan eredendő jog, amely az emberi méltósághoz tartozik, és amelyet erkölcsi meggyőződéssel kell megvédeni. A freedom ezzel szemben egy állapotra utal, amelyet gyakran külső erők biztosítanak, és amely kiszolgáltatott annak, hogy kormányok, tömegek vagy körülmények korlátozzák. Ez alapján nem kizárt, hogy Trump a pénzügyi világ átalakítását nem csupán üzleti érdekként – vagy a bankrendszer elleni bosszúként -, hanem egyfajta ideológiai küldetésként is értelmezi.