Honnan tudhatod, ha lehallgatják a mobilodat?
Nem vagy egyedül, ha már többször megfordult a fejedben a kérdés: Vajon lehallgatják a mobilomat? Egyre többen aggódnak a privátszférájukért, így jogosan merül fel sokakban a gondolat, hogy honnan tudhatják meg, ha valaki lehallgatja a magánbeszélgetéseket, beleolvas az üzenetekbe vagy esetleg nyomon követi a telefonon tárult képeket és dokumentumokat. Biztos módszer nincs arra vonatkozóan, hogy lebuktassuk a hallgatózó szervezetet vagy személyt, de azért néhány apróság segíthet abban, hogy megtudjuk, minket is megfigyelnek-e kémszoftverek, hívás- és SMS-lehallgató rendszerek vagy más eszközök segítségével.
Az alábbiakban felsoroljuk a három leggyakrabban használt módszert, amellyel mobiltelefonodat ellenőrzés alá lehet vonni:
- Hardveres szintű ellenőrzés: Általában, amikor kikapcsoljuk a mobiltelefont, természetesnek vesszük, hogy a telefon nem működik. Tévedés! Vannak olyan mobiltelefonok, amelyekben egy speciális hardverkonfiguráció van, amely lehetővé teszi, hogy a normál felhasználó számára azt a benyomást keltse, hogy a készülék ki van kapcsolva, de valójában mégis működik.
A telefont ebben az állapotban arra használják, hogy lehallgassák a beszélgetéseket, amik a mobiltelefon közelében hangzanak el és meghatározzák a készülék helyét. De mi lehet a megoldás? Kapcsold ki a mobiltelefont, és helyezd a tévé, a számítógép hangszórói vagy a rádió közelébe. Ha az okostelefonod kikapcsoltan is továbbít adatokat, akkor a közelében lévő háztartási készülékeknél interferenciát okoz. Ha megvan a telefon eredeti doboza, akkor ellenőrizd a dobozon található IMEI-kódot. Ez a kód egyedi, és közvetlenül a készülékinformációra pillantva lekérdezhető. Ha nem egyezik meg a dobozon feltüntetettel, az azt jelenti, hogy minden valószínűség szerint kicserélték, és valaki megpróbál kémkedni utánad. - SIM ellenőrzése: a kártyát a telefonszolgáltató adja át. Két megoldással is lehet kémkedni a SIM-en keresztül: A rendőrség az IMEI-kód telematikus ellenőrzésével tudja, hogy a hívó félnek van-e egy vagy több telefonszáma. E keresés révén a rendőrség felveszi a kapcsolatot a telefonszolgáltatóddal, amely átadja a telefonod adatait, beleértve az elküldött és fogadott szöveges üzeneteket is. Emellett egy lehallgató rendszert is aktiválhatnak, ahol minden egyes hívásodat rögzítik és élőben lehallgatják. Ez az eljárás azonban igen költséges és egyetlen bíró sem engedélyezheti megfelelő indok nélkül a SIM-kártyád ellenőrzését. Tehát ha nincs vaj a füled mögött, ettől a megfigyelési módszertől nem kell tartanod.
- Irányítás az operációs rendszer használatával: Manapság már minden okostelefonon lehet internetezni, zenét és videóit lejátszani, és számtalan alkalmazást telepíteni. Ma már nem egy egyszerű mobiltelefonról beszélünk, hanem egy kis számítógépről, és mint ilyen, temérdek rosszindulatú szoftverrel megtámadható. A kiberbűnözők célja az, hogy a telepítést követően ellenőrizzenek és titokban lehallgassanak mindent, amit a telefonoddal teszel. Az alkalmazás vagy rögzíti a telefonhívásokat, és naplózza a telefonszámokat, vagy beméri a GPS koordinátáidat. Ismerhetik a közösségi médiában küldött üzenetek tartalmát, de akár könnyedén beléphetnek a banki vagy kriptovaluta szolgáltatások applikációiba is. Mi a megoldás?Ellenőrizd rendszeresen a telefonod internetes forgalmát. Állítsd vissza az operációs rendszert a gyári beállításokra, ügyelve arra, hogy az egyszerű biztonsági mentéssel törölt programokat ne telepítsd újra. Ellenőriztesd egy szakemberrel a készüléket, hiszen a túlzott akkumulátor fogyasztás normál használat mellett nem normális.