Milliókat csalt ki a gyanútlan befektetőktől egy tanuló

A héten letartóztattak egy 24 éves holland joghallgatót, miután újabb bizonyítékok kerültek elő az állítólagos több millió dolláros kriptocsalásával kapcsolatban.

A magát „kriptobankárnak” nevező férfi kriptokereskedési rendszere tavaly összeomlott. Azóta bujkált a hatóságok és a mintegy 300 felháborodott befektető elől.

Milliókat csalt ki a befektetőktől a 24 éves tanuló

Letartóztattak egy 24 éves holland joghallgatót a hollandiai Hengelóból, akit azzal gyanúsítanak, hogy kriptocsalások sorozatával mintegy 300 embertől – köztük családoktól és barátoktól – csalt ki 4,6 millió dollárt.

A letartóztatásra azután került sor, hogy az áldozatokat képviselő alapítvány új bizonyítékokat szolgáltatott a hatóságoknak.

A „kriptobankár” álcája alatt tevékenykedő férfi jelentős hozamokat ígért. Résztvevőként legalább 5000 eurós befektetést követelt, és felajánlotta, hogy a nyeresége 50%-át visszaadja. Bár felmerült, de a nyomozók azóta cáfolták a vádakat, amelyek szerint a diák a rendszer összeomlása ellenére is folytatta az új befektetők toborzását. A becslések szerint több mint 4,6 millió dollárt sikerült szereznie.

A művelet egy hagyományos Ponzi-sémára, azaz piramisjátékra hasonlított. Az új résztvevők pénzeszközeit a korábbi befektetők kifizetésére használták, a siker illúzióját keltve. Az áldozatok között voltak barátok, családtagok és mások is, akiket a magas hozam ígérete csábított. Ahogy az átverés kiderült, a diák eltűnt, deaktiválta a közösségi médiafiókjait, lemondta az utazási terveit, és kiürítette a lakását. Állítólag a gyanúsított által küldött e-mailben az állt, hogy mentálisan instabil, és kezelésre szorul.

Érdekelhet: Ponzi-csalás, piramisjátékok: hogy kerüljük el az átveréseket?

Félt a befektetők bosszújától, inkább feladta magát

A jelentés szerint a férfi azután tűnt el, hogy a pénzt vesztett befektetők zaklatták. Már hónapok óta bujkált, amikor a pénzeszközök visszaszerzésére létrehozott alapítvány további bizonyítékokat mutatott be, és a holland hatóságok a letartóztatására indultak. Ezt követően inkább a rendőrséghez fordult segítségért, akik letartóztatták és biztonságos helyre szállították.

A bikapiac hagyományosan vonzza a csalókat és szélhámosokat. Az átverések 2024-ben meghaladták a 2,3 milliárd dollárt, ami 40%-os növekedést jelent az előző évhez képest. Ami a legaggasztóbb, hogy a csalók teljes mértékben kihasználják a bikás hangulatot érzékelő új és sokszor tapasztalatlan befektetőket.

Az átverések napról napra változnak, a csalók a legfrissebb trendeket is felhasználják. Az elmúlt hónapokban több jelentős átverés is történt. A Netflixen a Squid Game második évadának megjelenése gyanús mémtokenek sorozatát indította el, amelyeket a biztonsági cégek alig győztek átverésnek minősíteni.

Az ügy rávilágít a szabályozatlan kripto-befektetésekkel kapcsolatos kockázatokra és a csalók által alkalmazott megtévesztő taktikákra. Az eset emlékeztetőül szolgál a potenciális befektetők számára, hogy alapos átvilágítást végezzenek, és legyenek óvatosak, amikor az ingatag kriptopiac látszólag jövedelmező lehetőségeivel foglalkoznak.

Kapcsolódó:

Kripto scam áldozata lett a LEGO

Letartóztatták a 400 millió dolláros Ponzi-játék alapítóit