Hogyan (ne) veszítsük el a bitcoinunkat?
Tartja magát az elmélet, hogy a legjobb bitcoin stratégia a “vedd meg és felejtsd el, hogy létezik” hozzáállás, hiszen pár éves időtávon ezzel szinte mindig meg lehet verni az aktív kereskedők nagy részét. A Bitcoin Magazine újságírója összegyűjtött pár érdekes történetet, hogy mi történt azokkal, akiknek valami hiba csúszott a tervébe, és csalás, vagy technikai probléma miatt elvesztették a BTC-jüket. Bizonyos számítások szerint mostanáig körülbelül 3,7 millió bitcoin vált hozzáférhetetlenné különböző okokból. Ez hatalmas szám, tekintve, hogy ez a jelenleg kibányászott BTC-k közel 20%-át jelenti.
A repülő számítógép
A Bitcoin Magazine szerzőjének egyik barátja már korán Bitcoin-rajongóvá vált. Sok időbe telt, mire rászánta magát, hogy vesz egy új laptopot, és beruház a BTC-be. 10. emeleti lakásának teraszán ülve szinte már látta, hogy idővel nagy pénz üti majd a markát. A történet folytatása sejthető: éppen további BTC-t akart vásárolni, mikor számítógépe máig tisztázatlan körülmények között leesett a 10. emeletről. A laptop a benne tárolt bitcoinokkal együtt megsemmisült.
Tapasztaltabb kriptósok jól tudják, hogy az ilyesmi könnyen elkerülhető: fontos, hogy mindig jegyezzük fel a tárcához tartozó seed phrase-t és/vagy a privát kulcsot, mielőtt elkezdenénk használni. Érdemes ezekről biztonsági másolatokat tartani, de mindenképpen biztonságos helyen, hiszen mindegyik másolat alkalmas arra, hogy illetéktelen kezekbe kerülve átvegyék az irányítást.
Ne legyen kitalálható a jelszavunk
Sarah kissé romantikus alkat volt, aki úgy döntött, hogy könnyen megjegyezhető szavakat használ seed phrase-nek (bizonyos protokolloknál lehetőség van erre). Az volt az ötlete, hogy egy ismert könyvből választ idézetet, így az mindig kéznél lesz. Ötletét egy Bitcoin fórumon is megosztotta, melynek hála új online barátok kezdték körülvenni, akik szívesen beszélgettek vele a hobbijairól, és kedvenc könyveiről. Sarah egyik nap arra ébredt, hogy valaki kiürítette a BTC tárcáját, és egyetlen satot sem hagyott rajta.
A merevlemez felmondja a szolgálatot
Az ős-BTC időkben még lehetett otthon bányászni régi számítógépekkel és grafikus kártyákkal. Főszereplőnk, James is összekaparta a régi PC-jét, megbizonyosodott róla, hogy működik, beállította a bányászatot, és a bitcoin elkezdett gyűlni a tárcáján. Bár akkoriban nem lett milliomos, sikerült néhány érmét bányásznia, melyeket egy régi merevlemezen tárolt. A virtuális vagyon egészen addig létezett, míg egy napon a HDD felmondta a szolgálatot, és bár James minden ismert adatmentési módszerrel megpróbálkozott, az érméi örökre elvesztek. A történet tanulsága azonos a tizedikről leejtett laptopéval, annyi kiegészítéssel, hogy az SSD-k lényegesen tartósabbak, és alacsonyabb a meghibásodási arányuk, így érdemes lehet ebben az irányban keresgélni, ha az ember merevlemezen tárolná az érméit.
Lecsap az online csaló
Ebben a történetben majdnem működött a bevezetőben említett “vedd meg és felejtsd el, hogy létezik” taktika. Emberünk mélyen beleásta magát a kriptovaluták világába, vásárolt egy adag BTC-t, aztán ült rajta, olvasgatott, és Twitterezett tovább, ahogy kell. Egészen addig, amíg rá nem bukkant egy csábító ajánlatra, melyet egy hamis Twitter-fiók közvetített egy ismert kripto-celeb nevében. Az átverés lényege az volt, hogy a csaló megígérte, hogy megsokszorozza a küldött Bitcoinokat, így az illető jóhiszeműen elküldte a kriptót, gondolván a gazdag kripto-influencernek nem telik semmibe ilyen módon örömet szerezni követőinek.
Ebben a csalásban nem csak a pénzét vesztette el a főszereplő, hanem teljesen kiábrándult a kriptovilágból is, és valószínűleg soha nem tér vissza, így hiába volt jókor jó helyen, végül nem tudott profitálni a korai bitcoin befektetéséből. Ilyenkor különösen érvényes a régi mondás: „Ha valami túl szép, hogy igaz legyen, akkor az valószínűleg nem az.”
Arbitrázs Koreában
A Bitcoin Magazine újságírója, Konstantine Rabin végül egy saját történetet is megoszt. A barátaival üldögélt egy kis kávézóban, ahol beszélgettek, és ötletelgettek a bitcoinról. Konstantine – mint minden óvatos ember – a megbízható hardveres pénztárcájával jelent meg, a seed phrase biztonságos helyen egy széfben duplikálva. Nagy baj nem lehet, ugye?
Ekkor jött egy jó arbitrázs lehetőség egy koreai és egy másik tőzsde között. Konstantine úgy döntött, ráugrik a lehetőségre, csak meg kell vennie az egyik tőzsdén, és eladni a másikon. Meg is kezdte a tranzakciókat, elküldte a pénzt Koreába, ám az idegörlő várakozás közepette az árfolyam a másik oldalon is emelkedni kezdett, és mire minden tranzakciót feldolgoztak, addigra már megszűnt a lehetőség. Végül a nagy profit helyett némi tranzakciós díj elköltése után, egy rakás BTC-vel egy idegen ázsiai tőzsdén izgulhatott, hogy visszakapja a coinjait. Nagy veszteség nem érte, de megtanulta a leckét.
Türelem, és biztonság
A felsoroltak csak néhány példát mutattak be arra, hogy egy-egy hülyeség miatt elveszthetjük a bitcoinunkat. Számos más mód is létezik, de ebből az öt személyes történetből is leszűrheti az olvasó, hogy a türelem és a biztonság kulcsfontosságú a kriptóban. Hiába szállunk be jókor, ha aztán valamilyen bagatell módon elveszítjük érméinket. Ne hagyjuk elragadtatni magunkat, ne higgyünk vakon ajánlatoknak, és ne hozzunk felelőtlen kereskedési döntéseket. Mindig jegyezzük fel a privát kulcsunk másolatát, és tartsunk mindent offline és biztonságban. A BTC befektetés hosszú távú sport, ami csak akkor hoz igazán hasznot, ha képesek is vagyunk megtartani az érméinket.