Hogyan lenne lehetséges a Bitcoin feltörése?
Valóban lehetséges a kriptovaluták, köztük a Bitcoin feltörése? Milliószor erősebb kvantumszámítógépek létrehozásával, és kémiai molekulák szimulálásával – amire a világ leggyorsabb szuperszámítógépei sem képesek, ráadásul veszélybe sodorhatja a világ élelmiszer-ellátását is – a válasz egy gyenge talán.
Egy korábbi cikkünkben már ismertettük mik is azok a kvantumszámítógépek, miben térnek el egy hagyományos számítógéptől, milyen mértékben veszélyesek ezek a gépek a kriptovalutákra, és hogy képesek lehetnek-e feltörni a kriptók mögötti titkosítást. HA képesek, mire van szükség ennek bekövetkezésére – ez lesz a mai cikkünk témája.
A mai modern titkosítási rendszerek olyan nehéz és bonyolult matematikai feladatokon alapulnak, amelyek feltörése még a legnagyobb szuperszámítógépeknek is évszázadokba telne. A kvantumszámítógépek egyedülálló képességei azonban arra mutatnak, hogy kellő méret és teljesítmény esetén ezek a problémák leegyszerűsödnek, és a mai titkosítások használhatatlanná válnak. Ez ugyan félelmetesnek tűnhet, de az ehhez szükséges méretet és teljesítményt elérni nem egyszerű, és egyáltalán nem biztos, hogy kivitelezhető.
A jelenlegi szuperszámítógépek nem elég szuperek
Egy ilyen merénylet véghezviteléhez a jelenleginél jóval nagyobb kvantumszámítógépekre lenne szükség, de hogy pontosan mekkorára, az nem meghatározható.
Az AVS Quantum Science című folyóiratban megjelent új tanulmányban a brit Universal Quantum startup kutatói kiszámolták, hogy a Bitcoin feltöréséhez olyan gépekre lenne szükség, amelyek 317 milliótól 1,9 milliárdig terjedő qubittal rendelkeznek.
Fontos megjegyezni, hogy ezek a számok egy bizonyos fajta kvantumszámítógépre vonatkoznak. Az olyan dolgok, mint például az, hogy mennyi időbe telik egy-egy művelet végrehajtása, vagy hogy mennyi hiba csúszik be a számításokba, jelentősen eltérhetnek attól függően, hogy milyen típusú hardvert használnak a kvantumszámítógép megépítéséhez, és ezek a tényezők nagyban befolyásolhatják a szükséges qubitek számát.
Az IBM szupravezető kvantumszámítógépe mindössze 127 qubittal rendelkezik, ami azt jelenti, hogy a Bitcoin feltöréséhez milliószor nagyobbnak kellene lennie. A vállalat célja azonban, hogy 2024-re megépítse a Condor nevű 1000 qubites kvantumszámítógépes chipet.
A kvantumszámítógépek kémiai akadálya
Egy másik tényező, ami hiányosságként bukkan fel a szuperszámítógépek körében a biológiai nitrogénmegkötésért felelős molekula szimulálása. A nitrogénnek a levegőből történő kinyerése a műtrágyákhoz szükséges ammónia előállításához rendkívül energiaigényes, és a folyamat továbbfejlesztése hatással lehet mind a világ élelmiszerhiányára, mind az éghajlati válságra. A releváns molekulák szimulációja jelenleg még a világ leggyorsabb szuperszámítógépeinek képességeit is meghaladja, de a számítógépgyártó vállalatok ennek elérését tűzték ki céljukként a következő generációs kvantumszámítógépek létrehozásánál.
A hagyományos számítógépek képtelenek a molekula szimulálására, de a kutatók megállapították, hogy egy szupravezető eszköz 10 nap alatt képes megoldani a számításokat mindössze 7,5 millió qubit felhasználásával. Ugyanennyi qubit felhasználásával egy csapdába esett ioneszköz 2450 napot venne igénybe, ami valószínűleg nem praktikus, de egy 600 millió qubitből álló géppel már 10 napos fordulatszámot lehet elérni.
A Bitcoin védekezése
A Bitcoin 51%-os hálózati támadást is elszenvedhet a kvantumszámítógépek által hozott technológiától. Ha több, ezen a technológián alapuló rendszer elér egy kritikus tömeget, akkor egy csoport vagy szervezet megpróbálhatja megszerezni az irányítást a Bitcoin hálózat felett, ha ők képesek felügyelni ezt a kvantumszámítógépes rendszert. Azonban a Bitcoin nehézségi kiigazítása és az a tény, hogy más csoportok ugyanazokat a kvantumszámítógépeket birtokolják, egyensúlyt teremthet. Ez szinte lehetetlenné teszi, hogy egy csoport vagy egyén átvegye a hálózat uralmát vagy 51%-os támadást indítson a Bitcoin ellen.
Bármennyire igyekeznek is a számítógép fejlesztők a kriptovaluta tulajdonosok hátba szúrásával, a kutatás azt sugallja, hogy mind a Bitcoin feltörése, mind a nitrogénmegkötés megoldása valószínűleg még messze van.