Hibás döntést hozott az amerikai központi bank?

Az utóbbi időben fokozott figyelem irányul a növekvő amerikai kincstári hozamokra. Valamint arra, hogy a FED kamatcsökkentési politikája talán hibás lehet.

Hibás döntést hozott a FED?

Sokan attól tartanak, hogy a növekvő hozamok csökkentik a kockázatosabb eszközök, például a kriptovaluták vonzerejét, így a Bitcoin BTC Price BTC Price árfolyama is eshet. Összehasonlítják a közelmúltban, nem recessziós környezetben végrehajtott, túlméretezett, 50 bázispontos kamatcsökkentést az 1967-es idő előtti lazítással. Akkoriban a jegybank a szűkülő munkaerőpiac miatt csökkentette a kamatokat. Ezzel viszont megnyitotta az utat egy szélesebb körű infláció előtt, amely végül pár év alatt jelentős recesszióhoz vezetett.

A félelmek valószínűleg a vártnál jobb szeptemberi állásjelentési és inflációs adatokból fakadnak. Ezek megfékezték a FED folyamatos kamatcsökkentését, növelve a hozamokra nehezedő nyomást.

A TS Lombard makrogazdasági kutatócég azonban úgy véli, hogy ezek az aggodalmak túlzóak, és a Bitcoin előtt továbbra is felfelé vezető út áll.

A központi bankok úgy gondolják, hogy a monetáris politikának szigorúnak kell lennie, és fokozatosan akarnak kamatot csökkenteni. Ha a foglalkoztatás akadozik, akkor gyorsan csökkenteni fogják a kamatokat. Ha a foglalkoztatás jobb a várnál, akkor kevesebbet fognak vágni. Két hónappal ezelőtt a kötvények árazása erősen elmaradt a görbéről. Most a recesszió és a torzítás megszűnt, a hozamok emelkedtek. Ez nem egy medvepiaci kép és ez nem jelenti azt, hogy a Fed elrontotta volna – mondta Dario Perkins, a TS Lombard globális makroelemzője október 17-én, az ügyfeleknek küldött elemzésében.

A kutatási kifejtette, hogy a Fed kamatcsökkentései több okból sem fogják visszahozni az 1967-es inflációt. Többek között az adósság magasabb kamatlábbal történő finanszírozása miatt. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a kincstári hozamok emelkedése összhangban van a múltbeli nem recessziós kamatláb vágásokkal.

Az ábra a 10 éves hozam teljesítményét mutatja 12 hónapos időtávon a korábbi, nem recessziós lazítási ciklusok kezdeti kamatcsökkentését követően.

1984 kivételével a 10 éves hozam az első kamatcsökkentés után stagnált. Ez azt jelenti, hogy amit most látunk, az nem meglepő, és nem feltétlenül vezet jelentős pénzkiáramláshoz a kockázati eszközökből a kötvényekbe. Emellett a Fed szerint a sem ösztönző és se nem feszes, tehát semleges kamat 2,5-3%-os sávban van. Ez 200 bázisponttal a jelenlegi, 4,75-5%-os Fed alapkamat tartomány alatt. Más szóval, a legutóbbi kamatcsökkentés nem feltétlenül szakpolitikai hiba, és a központi bank akkor is sokat csökkenthet, ha a gazdaság elég ellenálló Perkins szerint.

Emellett az arany, egy nulla hozamú hagyományos biztonságos menedékeszköz rekord árfolyamot állított fel az emelkedő nominális és reálhozamok mellett. Ez további optimista jelzéseket kínál az olyan értéktároló eszközöknek is, mint a Bitcoin.

Mindeközben egy arany kereszt alakzat rajzolódik ki a Bitcoin grafikonján

A BTC grafikonján mindeközben megjelenő félben van az „arany kereszt” mintázat, ami egy közelgő bikapiaci trendet jelezhet előre. Ez akkor fordul elő, amikor az 50 napos mozgóátlag meghaladja a 200 napos mozgóátlagot, ami gyakran erős emelkedő trend kezdetét jelzi.

A mozgóátlagon alapuló mutatót gyakran kritizálják amiatt, hogy késleltetett jelzést ad, és a piac rossz oldalán csapdába ejti a kereskedőket. Bár ez nagyrészt igaz lehet, volt már példa arra, hogy az arany kereszt nagyobb emelkedő trendeket jósolt meg előre

Ha valaki az első két aranykereszt és a 2020 májusi aranykereszt megjelenése után egy évig Bitcoint tartott három számjegyű százalékos hozamot érhetett el a lenti grafikon szerint. A 2023. október 30-án megjelent aranykereszt után a kriptovaluta értéke megduplázódott, és elérte a 73 000 dollárt is a Bitcoin ára.

aranykereszt

A Bitcoin „arany keresztje” további megerősítést adhat tehát a piacnak, hiszen a korábbi adatok szerint ez a jelzés gyakran előre vetítette a nagy emelkedő trendeket.