Hét év után állított fel történelmi csúcsot a Tron: éledeznek a boomer coinok?
A digitális, decentralizált tartalomkészítés kiszolgálására létrehozott Tron-t (TRX) eredetileg az Ethereum hálózatán hozták létre. A projekt alapítója, Justin Sun, 2020-ban hozott létre saját hálózatot a Tronnak, 2024-re pedig az egyik vezető blokklánc-hálózata lett a globális stabilcoin-átutalásoknak.
A TRX árfolyama a 2022-es FTX-botrány óta stabil növekedést mutat. Árfolyama az elmúlt két évben nyolcszorosára nőtt, tegnap pedig több mint 80%-ot erősödött. A 2018 januárja után új történelmi csúcsot felállító eszköz visszaküzdötte magát a 10 legnagyobb kriptovaluta közé.
Új történelmi csúcson a TRX árfolyama
Cikkünk írásakor a Tron (TRX) árfolyama a 0,40 dolláros szinttel küzd. Az elmúlt 24 órában bemutatott közel 80%-os emelkedés azt is jelenti, hogy az eszköz 2018 januárját követően ért új csúcsra. Közel hét évvel ezelőtt, a projekt elindítását követően a TRX történelmi csúcsa valamivel 0,30 dollár felett volt található, azonban a 2021-es bikapiacon a 0,20 dolláros szintet sem sikerült elérnie.
A világ legnépszerűbb stabilcoin-hálózata sikeresen vette át az euforikus hangulatot a bitcointól BTC Price (BTC) és más régebbi kriptovalutáktól. A Tron hálózata az elmúlt 30 napot tekintve 24,3 milliárd dolláros stabilcoin-transzfert bonyolított le, mellyel második helyen található az Ethereum 35 milliárd dolláros forgalma mögött.
A TRX árfolyama az élénkülő kereslet hatására közel 150%-kal nőtt az elmúlt hónapban. A jelenleg 10. legnagyobb kriptovaluta-projekt mögött az a Justin Sun áll, aki megosztó lépéseivel többször is megbotránkoztatta a piacot.
Justin Sun megosztó szerepe
Justin Sun, a Tron alapítója, nem először botránkoztatta meg követőit, amikor egy 6,2 millió dollárért megvásárolt műalkotást egyszerűen megevett. Sun karizmatikus vezetőként aktívan népszerűsíti magát és projektjeit, gyakran vállal médiaszerepléseket, kapcsolatainak hála pedig értékes partnerségekre tett szert – elég csak a BitTorrent felvásárlására gondolni.
Az ambiciózus vezető újabb és újabb célokat tűz ki saját maga és projektjei számára, ugyanakkor gyakorta kerül viták kereszttüzébe túlzó marketingkampányok és tisztázatlan ígéretek miatt. A Tron hitelességét aláásó megnyilvánulások mellett Sun több projektbe is belekezdett, aminek később nem tudott kellő figyelmet szentelni. Egy átlagos befektető számára ez épp elég lehet, hogy elforduljon a legkedveltebb stabilcoin-hálózattól, hiszen nem akarnak egy Poloniex kriptovaluta-tőzsdéhez való kisiklásban részt venni.
Éledeznek a régebbi kriptovaluták
Megszokhattuk a kriptovaluták esetében, hogy általában egy ciklus legforróbb narratívái azok, amelyek a legnagyobb növekedést produkálják. Az elmúlt hetekben azokban az iGaming, az AI vagy a memecoin-projektek helyett a több ciklus óta talpon levő projektek produkálták a legnagyobb növekedést.
Az úgynevezett boomer coinok közül érdemes kiemelni az Iota-t, ami 150%-os felértékelődésével visszatért a 100 legnagyobb kriptovaluta közé. A Ripple Labs két projektjéről, az XRP-ről és az XLM-ről, már korábban írtunk, de a Hedera (HBAR) 90 nap alatt mutatott 630%-os növekedése igazán figyelemre méltó.
A régebbi kriptovaluta-projektek közül heti grafikonon a VeChain (VET) és az Algorand (ALGO) is 70% feletti növekedést produkált, a Cardano (ADA) pedig ismét stabilan 1 dollár felett található. Amennyiben ez a tendencia megmarad, és a 2017-es, valamint a 2021-es bikapiac legnagyobb projektjeinek a közösségei visszatérnek a piacra, úgy korábban nem látott felértékelődéseknek és új történelmi csúcsoknak lehetünk a szemtanúi.