Nyolc hónap után hazatértek a Nemzetközi Űrállomáson rekedt űrhajósok

A Nemzetközi Űrállomáson ragadt asztronauták végre visszatérhettek a Földre a Boeing Starliner kapszula problémái miatt bekövetkezett csúszások után. A SpaceX kapszulája három amerikai és egy orosz űrhajóssal a fedélzetén október 25-én, hajnalban ért földet ejtőernyőkkel a Mexikói-öbölben, Florida partjainál.

Az asztronauták visszatérése eredetileg augusztusra volt tervezve, azonban a műszaki hibák és a Milton hurrikán okozta kedvezőtlen időjárás több hónapos késést eredményezett.

A három amerikai – Matthew Dominick, Michael Barratt és Jeanette Epps – mellett az orosz Alekszandr Grebenkin is hazatért. Barratt, aki a küldetés egyetlen űrveteránja volt, hálás szavakkal illette az otthoni támogató csapatot, amely „mindvégig velünk együtt tervezett, átdolgozott és újratervezett, hogy segítsen megbirkózni ezekkel az akadályokkal.”

A Starliner kapszula biztonsági aggályok miatt végül üresen tért vissza a Földre, míg a SpaceX által márciusban útnak indított négy asztronauta végül csak most térhetett vissza. A Nemzetközi Űrállomáson a hónapokig tartó túlzsúfoltság is enyhült: jelenleg hétfős legénység – négy amerikai és három orosz űrhajós – folytatja a munkát.

Portálunkon augusztusban adtunk hírt arról, hogy a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) rekedt a NASA két űrhajósa, Sunita Williams és Butch Wilmore. A Starliner űrhajóval utazó két asztronauta a Boeing műszaki problémái miatt került ebbe a helyzetbe. Eredetileg csupán nyolc napig tartott volna a küldetésük, ám a Starliner űrhajó, amely az ISS-re szállította őket, nem volt képes biztonságosan visszahozni őket a Földre.

Az új Starliner tesztküldetés során Butch Wilmore és Suni Williams helyettesíti a most hazatért legénységet, és nyolc hónapos küldetésük során négy hét múlva csatlakozik hozzájuk két, a SpaceX által küldött űrhajós. Az űrállomáson februárig maradnak majd, hogy folytassák a kutatásokat és feladatokat.