Hároméves csúcson a bitcoin-tranzakciók száma

Az elmúlt hónapokban mutatott bitcoin-felfutásnak köszönhetően a digitális eszköz újabb történelmi csúcsokat állított fel, és ismét visszakerült a közbeszédbe. A vezető kriptovaluta emelkedését első sorban az intézményi befektetők beruházásai okozták, azonban a lakossági érdeklődés és a hálózati aktivitás is élénkülni látszik.

Bár még messze vagyunk a 2021-ben látott érdeklődéstől, a Bitcoin hálózatának tranzakciói hároméves csúcsot értek el. A 24 órás kereskedési volumen elérte a 43,45 milliárd dollárt, az eszköz dominanciája pedig megközelítette a 60%-ot.

Növekvő lakossági beáramlás

A Bitcoin hálózatának egészségességét mutatja a hálózat aktivitása. Miközben a bitcoin BTC Price BTC Price (BTC), mint vezető kriptovaluta, az elmúlt 2,5 hónapban közel 50%-ot erősödött, az intézményi befektetők mellett erőteljes lakossági beáramlásra lehettünk figyelmesek. A 24 órás tranzakciós volumen hároméves csúcsot ért el, amikor átlépte a 43,45 milliárd dollárt. Ezzel az intenzív kereskedéssel a BTC árfolyama közel 1%-kal erősödött, piaci kapitalizációja pedig átlépte az 1850 milliárd dollárt.

Miközben a bitcoin (BTC) a világ nyolcadik legértékesebb eszköze lett, maga mögé utasítva a Saudi Aramco vállalatot és az ezüstöt, a világ második legértékesebb árucikkét, a bitcoin dominanciája – vagyis a teljes kriptovaluta-piacon elért arány – elérte a 60%-ot.

A bitcoin (BTC) árfolyamának és tranzakciós számának az összefüggése, forrás: Glassnode

A Glassnode által közölt adatokon egyértelműen látszik, hogy a bitcoin (BTC) árfolyama és a tranzakciós volumen között erőteljes összefüggés látható. Általában a tranzakciószám növekedése a bitcoin elfogadottságának és használatának az emelkedését jelzi, mely hosszú távon pozitív jelzés lehet az árfolyam szempontjából.

Összefüggés az árfolyam és a kereslet között

Az összefüggés a bitcoin (BTC) árfolyama és a kereslete között hosszabb ideje megfigyelhető. Ezzel párhuzamosan a hálózati aktivitás, az aktív címek száma és a kereskedési volumen is együtt mozog az árfolyammal. Ennek a pszichológiai hátterében a kimaradástól való félelem, vagyis a FOMO, áll. Amikor az eszköz árfolyama jelentős emelkedést produkál, az emberek attól tartanak, hogy kimaradnak ebből a lehetőségből. A FOMO jelenség egy erőteljes motivációs tényező, melyet gyakran a mainstream média is felkarol. Az intenzív médiafigyelem további érdeklődést generál, ami tovább növelheti az árfolyamot az új szereplők bevonzásával.

Mivel a Bitcoin alapvetően egy decentralizált hálózaton működik a növekvő aktivitás és kereslet nagyobb biztonságot is eredményez a szereplők számának a növekedésével. Az emelkedő árfolyam valamelyest tükrözi azt, hogy a Bitcoin hálózata milyen állapotban van, ugyanakkor a túlterhelt hálózat torlódásokat vagy magas tranzakciós díjakat is eredményezhet, ami ideiglenesen visszafogja a hálózatot.

A bitcoin (BTC) és a kriptovaluták egy öngerjesztő folyamaton mennek keresztül. A közgazdaságban Veblen-jószágoknak nevezett termékek iránt akkor élénkül meg igazán a kereslet, amikor árfolyamuk növekszik. Az ilyen javak közé tartoznak a luxusmárkák termékei, az ékszerek vagy a művészeti alkotások, és valamelyest a bitcoin (BTC) is. Az emelkedő árfolyam több vásárlót vonz, ugyanakkor a csökkenő árfolyam gyakran pánikot kelt, melynek köszönhetően az emberek villámgyorsan elhagyják a befektetési eszközt a veszteségeik minimalizálása érdekében.