Hangulatelemző arcfelismerő rendszert tesztel a brit rendőrség
A brit rendőrség egy olyan arcfelismerő rendszert tesztel, ami képes felismerni a megfigyeltek aktuális hangulatát.
The Times tudósítása szerint a rendszert a Lincolnshire-i rendőrség teszteli és segítségével képesek lesznek bizonyos hangulatok kikövetkeztetésére az arckifejezések alapján. Egy másik újítása a hangulatelemző megfigyelőrendszernek, hogy a rendőrök képessé válnak a kalapot és szemüveget viselő, táskákat és esernyőt hordozó emberek felderítésére.
A brit rendőrség korábban Gainsborough városában szerette volna kipróbálni a szoftvert, erre külön forrást is kapott a brit belügyminisztériumtól, ám eddig etikai fenntartások késleltették az indulást.
A rendőrség szóvivője a Times-nak elmondta, hogy 31 nap elteltével az összes felvételt törölnék, illetve elvégeznek emberjogi és személyes adatok védelmét szolgáló szempontok alapján is egy vizsgálatot még mielőtt zöld utat adnának a hangulatelemző megfigyelőrendszer általános bevezetésének.
Vannak, akik tiltakoznak a rendszer ellen, mert sérti a magánélethez való emberi jogot.
„Nagyon sok pénzt biztosít a Home Office erre a technológiára miközben jogi aggályokat vet fel, mivel megsértik az emberi jogokat és kiterjesztik az állami felügyeletet mikor nem figyel senki,” – magyarázta Silkie Carlo, a Big Brother Watch polgári szabadságjogi csoport igazgatója.
A brit rendőrségnek egyelőre még a rendszer pontos működésének bemutatásával is tartozik a publikum felé. A hangulatészlelő AI becslések szerint egy 20 milliárd dolláros piac, de még mindig kevés a tudományos bizonyíték arról, hogy a technika valóban működik. 2019 decemberében az AI Now kutatóintézet felszólította a szabályozókat, hogy tiltsák be a technológiát, mert az iparág „kétségbevonható alapokra épül”.
„E technológiák bevezetésével egyidejűleg számos tanulmány kimutatja, hogy nincs… lényeges bizonyíték arra, hogy fennáll egy következetes kapcsolat az emberek hangulata és az arckifejezés között” – nyilatkozta korábban az AI Now társalapítója, Kate Crawford a BBC-nek.
Nagy-Britannia akár a nyugati világ minta megfigyelőállama is lehetne. Egyike a legnagyobb megfigyelő technológiai piacoknak, szinte nincs olyan közterület, ami ne lenne bekamerázva. A brit rendőrság DNS-adatbázisában például több mint 3.4 millió mintát tárolnak, a megfigyelőkamerák száma a becslések szerint 2011-re elérte az 1.85 milliót. Csak Londonban 620 000 privát és állami tulajdonú kamera aktív.
Kapcsolódó:
- Orwelli világot hozhat a digitális pénz: megfigyelhetők az Ethereum felhasználói
- Hasznos tippek és védekezés békés polgári engedetlenség során a megfigyelőállamok korában
- És jő a Beholder: útban a totális megfigyelés felé?