Hamburgeren és fánkon élt, megvakult a 12 éves fiú

Egy 12 éves amerikai fiú súlyos tápanyaghiány miatt elvesztette látását. Az eset újra felhívja a figyelmet a túlzott gyorsétel-fogyasztás káros hatásaira. Az étkezési zavarok, mint az ARFID, valamint az egyoldalú étrend ugyanis komoly egészségügyi problémákhoz vezethetnek. Nézzük meg, hogyan vált egy fiú étrendje olyan szinten korlátozottá, hogy az végül maradandó vaksághoz vezetett.

Egyoldalú étrend, súlyos következményekkel

A New England Journal of Medicine (NEJM) által publikált tanulmányból kiderül, hogy a fiú kizárólag ranch-szósszal készült hamburgereket, sült krumplit, cukormázas fánkokat és dobozos gyümölcsleveket fogyasztott. Azonban nem puszta étkezési hóbortról van szó: az eset hátterében az ARFID (az ételkerülő/korlátozó étkezési zavar) áll, amely gyakran érinti az autizmus spektrumzavarral élőket.

Egy ilyen mértékben korlátozott étrend tápanyagértéke minimális, ugyanakkor magas zsír- és cukortartalommal bír, amelynek súlyos következményei lehetnek, különösen a fejlődő szervezetre nézve.

„A szelektív étkezés gyakori az autizmussal élő pácienseknél, és súlyos táplálkozási hiányosságokat okozhat, amelyek akár a látóideg és a retina károsodását is előidézhetik” – írják a tanulmány szerzői. Az autista gyermekeknél szenzoros problémák állhatnak fenn, amelyek miatt bizonyos ételek illata, íze vagy állaga elviselhetetlen lehet. Ez vezetett oda, hogy a fiatal fiú kizárólag néhány ételt volt hajlandó elfogyasztani, és ezzel teljesen kizárta étrendjéből a friss gyümölcsöket, zöldségeket és más alapvető tápanyagforrásokat.

A vakság felé vezető út

A fiú története drámai fordulatot vett, amikor egy éjszaka arra ébredt, hogy elvesztette látását. A bostoni gyermekkórházban kiderítették, hogy látóideg-atrófia alakult ki nála, azaz a látóideg sejtjei lassan elhaltak, különösebb külső jelek nélkül. Szülők elmondása szerint a látásproblémák már korábban is megmutatkoztak: a gyermek egyre gyakrabban ütközött ajtóknak, falaknak, és szemkörnyéke megduzzadt.

A vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a fiú szervezetében súlyos A-, D-, C- és K-vitamin hiány volt, valamint alacsony réz- és cinkszintet is mértek. Ezek a hiányállapotok hozzájárulnak a szem és a látórendszer súlyos károsodásához. A WHO szerint az A-vitaminhiány világszerte a gyermekkori vakság egyik fő oka, és felhívja a figyelmet arra, hogy évente mintegy 500 ezer gyermek veszti el a látását emiatt.

A junk food hosszú távú hatásai

A gyorsételek rendszeres fogyasztása nemcsak tápanyaghiányt, hanem általános gyulladást is okoz a szervezetben. Dr. Andrea Coco olasz táplálkozási szakértő ezzel kapcsolatban kiemelte: „A junk food által kiváltott gyulladás csökkenti a tápanyagok felszívódását, ami különösen nagy problémát jelent az autista fiatalok esetében, akik gyakran küzdenek bélrendszeri zavarokkal.”

Az autisták számára, akiknél az étel textúrája és íze meghatározó, a szelektív táplálkozás gyakran rituálészerű viselkedéssé válik, amely a mentális függőség és az étkezési zavarok kialakulásához vezethet.

A kiegyensúlyozott étrend fontossága

Ez a tragikus eset arra hívja fel a figyelmet, hogy a tudatos étrendválasztás létfontosságú, különösen a gyermekek fejlődése szempontjából. A junk food azonnali élvezetet nyújt, ám egy kizárólag erre alapozott étrend hosszú távon súlyos egészségügyi problémákat okozhat, különösen azok számára, akik tápanyagfelszívódási problémákkal és szenzoros zavarokkal küzdenek.

A szülők és nevelők feladata, hogy figyeljenek a gyermekek táplálkozási igényeire és lehetőségeket kínáljanak számukra a változatos, tápanyagban gazdag étrend biztosítására.