Hamarosan visszatérhet az élet a kriptopiacra, már csak egy dolog kell

Bár az előző hét sokkal eseménydúsabb és volatilisabb volt a fokozódó globális kereskedelmi feszültségek miatt, a mostani időszak is tartogatott izgalmakat a Bitcoin piacán.

Kriptovaluta árfolyam a héten

Kriptovaluta árfolyam a héten

A hét legfontosabb kriptovaluta hírei egy helyen

A Trump-kormányzat egyik tanácsadója szerint a lehetőség megvan rá jogilag, hogy az amerikai kormány a vámokból származó bevételéből bitcoint vásároljon. A rendeletben foglalt megbízás szerint stratégiákat dolgoznak ki további bitcoin megszerzésére feltéve, hogy ezek a beszerzések költségvetési szempontból semlegesek. Plusz nem rónak többlet költségeket az Egyesült Államok adófizetőire. És egy ilyen beszerzési stratégia lehet a plusz vámbevétel, legalábbis Bo Hines, az elnök digitális eszközökkel foglalkozó tanácsadói testületének ügyvezető igazgatója szerint.

Ezzel teljesen ellentétes lépésre készülhet azonban Kína. Legfrissebb becslések szerint Kína nagyjából 195 ezer BTC-vel rendelkezik, melyek jelentős részére 2019-ben tettek szert a PlusToken-átverés utáni lefoglaláskor. A digitális eszközt az állam vette birtokba, nem került visszaosztásra az érintett emberek vagy vállalatok számára. A Reuters jelentése szerint kínai önkormányzatok most ezeket a lefoglalt készleteket értékesítenék, a gazdasági bizonytalanság miatt.

Az Ethereum Layer-2 skálázási megoldás, a ZKsync megerősítette, hogy egy adminisztrátori fiók feltörését követően 5 millió dollárnyi ZK-t loptak el a hackerek. A projekt szerint miután a támadók feltörték az adminisztrátori fiókot, megszerezték az ellenőrzést az egyik tárca privát kulcsai felett, ami lehetővé tette számukra, hogy a protokoll tavaly júniusi airdropjából származó megmaradt tokeneket ellopják majd értékesítsék. Mindeközben kiderült, hogy miközben a Mantra közelmúltbeli összeomlása során 5,5 milliárd dollár tűnt el, az incidenst lehet  egyetlen kereskedő okozta – méghozzá szándékosan.

Felhasználók ezrei jelentettek átutalási problémákat a héten a világ vezető kriptovaluta-tőzsdéjén, a Binancen. A tőzsde nem rendelkezett likviditási problémákkal az eset hátterében az Amazon Web Services (AWS) hálózati hibája állt. Az érintett tőzsdék közleménye szerint a be- és kiutalásokat csupán biztonsági intézkedés miatt szüneteltetik, a szolgáltatás kimaradása következtében a felhasználói vagyonok nincsenek veszélyben.

85 ezer dollár körül stabilizálódott a BTC ára

A múlt hetet a BTC pozitív hangulatban zárta. Miután 75 000 dollár alá esett a Bitcoin árfolyama, öthavi mélypontot ért el. Azonban a vámok ideiglenes felfüggesztése segített visszanyerni a lendületet. A hétvégére 82 000 dollárra emelkedett az árfolyam.

A hét eleje kifejezetten optimistán indult: vasárnap este 85 ezer dollárra, majd hétfőn már 86 ezerre emelkedett a BTC ára, mielőtt erős elutasításba ütközött. Többszöri próbálkozás után sem sikerült áttörni a 86 ezer dolláros szintet.

Bitcoin árfolyam alakulása a héten

Bitcoin árfolyam alakulása a héten

Szerdán Jerome Powell, a Fed elnöke ismét óvatos hangot ütött meg a kamatlábakkal és a vámháború következményeivel kapcsolatban, ami hozott ugyan egy kisebb esést a BTC-nek, de a részvénypiachoz képest megint jobban teljesített az árfolyam.

A Bitcoin ára tulajdonképpen egész héten stabil tudott maradni a 84–85 ezer dolláros sávban. Bár néhány altcoin (pl. Solana) jobban teljesített heti szinten, a BTC piaci dominanciája tovább nőtt, és ismét meghaladta a 60%-ot.

Újra volatilitás érkezhet a kriptopiac egészére

Bár a Bitcoin ára az utóbbi napokban viszonylag nyugodt tudott maradni, de a háttérben már mozgolódás van – és ez hamarosan változást hozhat. A CryptoQuant adatai szerint közel 170.000 BTC került újra mozgásba olyan rövid távú befektetőktől, akik három–hat hónappal ezelőtt vásároltak.

Kriptopiac volatilitás a múltban

Kriptopiac volatilitás a múltban

Mignolet, a platform elemzője szerint ez a jelenség általában erős ármozgásokat szokott megelőzni.

„Amikor ez a befektetői csoport mozgatja a Bitcoinját, az szinte mindig volatilitást jelez előre.”

A fenti grafikonon jól látszik, hogy legutóbb 2021 vége óta nem volt ekkora volumenű mozgás ebből a kereskedői szegmensből. Akkor a kriptopiac komoly irányváltáson és volatilitáson ment keresztül. Most is ez várható – de hogy felfelé vagy lefelé, azt egyelőre nem lehet biztosan tudni.

A csendes napok véget érhetnek. Érdemes résen lenni, mert a kriptopiac hamarosan ismét volatilis lehet és nagyobb kilengéseket produkálhat – akár mindkét irányba.

A spekulánsokat hibáztatják a Bitcoin eladási nyomásáért

A legfrissebb adatok szerint a Bitcoin jelenlegi gyengélkedéséért főként a rövid távú befektetők (STH-k) felelősek. Ezek azok a szereplők, akik az elmúlt hat hónapon belül vásároltak BTC-t, és hajlamosak gyorsan reagálni a piaci ingadozásokra.

Tőzsdére érkező Bitcoinok a kriptopiac volatilitása közepette változik

Tőzsdére érkező Bitcoinok a kriptopiac volatilitása közepette változik

A CryptoQuant elemzője, Crazzyblockk szerint ez a csoport naponta átlagosan 930 BTC-t küld tőzsdékre, míg a hosszú távú befektetők (LTH-k) csak kb. 529 BTC-t mozgatnak naponta. Ez arra utal, hogy az eladások főként félelemből vagy gyors profitszerzés céljából történnek. Azaz nem lehet tömeges kivonulásról beszélni.

Ez a fajta mozgás egy úgynevezett klasszikus kisöprés, amikor a gyengébb kezű spekulánsok pánikba esnek, míg a hosszú távra berendezkedett befektetők kitartanak.

Fontos tehát, hogy ne tévesszen meg bennünket a jelenlegi árfolyamkorrekció. A „smart money”, vagyis a türelmes nagybefektetők egyelőre nem adják el tömegesen a BTC-jüket – sőt, sokan ilyenkor gyűjtögetnek.

Tehát ha a spekulánsok adnak el, akkor kik vásárolnak? Hát persze, hogy a bálnák!

A bálnák minden Bitcoint bekebeleznek

A Bitcoin bálnák háromszor annyit vesznek, mint amennyi kibocsátásra kerül. A Bitcoin nagyobb befektetői – úgynevezett „bálnák” és „cápák” – rekordmennyiségben halmozzák fel a BTC-t.

A Glassnode friss adatai szerint több mint háromszor annyi Bitcoint vásárolnak, mint amennyi évente újként kibocsátásra kerül. Ez soha nem látott, történelmi szintű felhalmozás.

Eközben a kriptotőzsdék készletei gyors ütemben apadnak. Az éves nettó tőzsdei kivonás már -200% alá esett, ami arra utal, hogy egyre többen viszik ki a coinjaikat saját tárcába, hosszú távú befektetési céllal.

A bitcoin bálnák felhalmozása töretlen

A bitcoin bálnák felhalmozása töretlen

A legnagyobb tulajdonosok (10.000+ BTC) továbbra is erős vásárlói oldalon állnak, ami az úgynevezett felhalmozási mutató 0,7-es értékéből is látszik (aminél 1 a maximum). Ez a viselkedés hasonló a 2020-as bikapiac előtti időszakhoz.

Ezzel szemben a kisebb tulajdonosi csoportok (1–100 BTC) eladási hulláma lassulni látszik, visszatérve a semleges zónába.

Az adatok alapján úgy tűnik, hogy a nagyhalak bíznak a Bitcoin hosszú távú jövőjében – ez pedig sokszor előjele egy újabb emelkedő trendnek.

A csökkenő ék alakzatból a kitörés ismét 100 ezer dollárig viheti a Bitcoint

A Bitcoin árfolyama nemrég kitört egy hónapok óta formálódó csökkenő ék alakzatból, ami technikai elemzés szerint gyakran emelkedést jelez előre. Ha a minta érvényesül, az árfolyam akár a 100 ezer dolláros szintet is megcélozhatja. Elemzők szerint erre akár már májusig sor kerülhet.

Csökkenő ék alakzat a BTC árfolyam grafikonján

Csökkenő ék alakzat

A csökkenő ék alakzat akkor alakul ki, amikor az árfolyam két lefelé tartó trendvonal között egy egyre szűkülő csatornában mozog. A kitörés általában felfelé történik, és a célárat a minta legnagyobb magasságából számítják ki. Jelen esetben ez több mint 101 ezer dollárt jelentene.

Ugyanakkor a Bitcoin jelenleg az 50 és a 200 napos exponenciális mozgóátlagokkal (EMA) küzd, amelyek erős ellenállást jelentenek 85.000 dollár környékén. Ha innen visszapattan a BTC, az ár akár 80 ezer dollárra is visszacsúszhat.

Bár a mostani mozgás biztató, még nem meggyőző:

„A bikáknak most valódi erőt kell mutatniuk, hogy áttörjék a 88 800 dolláros szintet, és megváltoztassák a piaci struktúrát.” – mondtha Scott Melker elemző.